Podnikat začal v 19 v Mostě, má obří firmu na burze v Londýně a říká: Nejsem blázen, abych si koupil Ferrari
Narodil se v Mostě, a když se chtěl po maturitě osamostatnit, začal prodávat životní pojištění. Brzy ale Martin Vohánka rozjel byznys s pohonnými hmotami, v roce 1995 založil společnost Eurowag a začal psát nenápadný byznysový příběh, ze kterého se vyklubal jeden z největších podnikatelských úspěchů polistopadové éry. Je jen málo lidí, kteří svou firmu z Česka dovedli na světovou burzu. S akciemi Eurowagu, který modernizuje kamionovou dopravu, se dnes obchoduje v Londýně a jeho hodnota přesahuje 20 miliard korun. Nebyla to ale vždy jen růžová jízda.
„Představa vstupu na burzu ve mně zrála už dlouhou dobu a byla poměrně romantická,“ vzpomíná v podcastu Money Maker padesátiletý podnikatel Martin Vohánka. Londýn ho ale pořádně vytrestal, akcie Eurowagu se tam dlouho propadaly a na firmu se tak trochu pozapomnělo. Za poslední rok ale vyrostly o více než 80 procent a Vohánka si tak může trochu oddechnout. „Konečně,“ usmívá se šéf firmy, která je největším hráčem v oboru a za poslední roky prošla významnou transformací.
Před šesti lety měl Eurowag jednoho ajťáka, dnes ze dvou tisíc zaměstnanců pracuje v IT téměř polovina. Jak se takové změny řídí, nepřemýšlel Martin Vohánka někdy o tom, že to vzdá nebo že místo sebe někoho najme, a jak dokáže svůj čas dělit mezi neúprosný byznysový život a filantropické aktivity s celospolečenským přesahem? O tom všem se bavíme v podcastu Money Maker.







