Money Maker

Lidský mozek, auta i sociální sítě. Neovládá toho Elon Musk až moc?

Propouštění v big tech i další plány Elona Muska. To jsou hlavní témata aktuálního vydání Money Maker Reportu. Od začátku roku v podstatě neuplyne týden, aby z USA nepřišla zpráva, že některá z velkých technologických společností propustí stovky nebo rovnou tisíce lidí. Škrty už ohlásil Microsoft, Google, Salesforce či Amazon. „Je to vždy dobrá zpráva pro jejich investory,“ říká Luboš Kreč v rychlém přehledu Money Maker Report, kde s Ondřejem Holzmanem probírají to nejzásadnější, co se poslední týden událo ve světě technologií a byznysu. V debatě došlo i na české podniky jako Kiwi.com nebo Productboard, které se také loučí se stovkami zaměstnanců. V druhé části podcastu pak přišla řeč na Elona Muska – soud ve státě Delaware jej totiž připravil, aspoň zatím, o akcie Tesly za rekordních 56 miliard dolarů. Co to znamená pro něj i pro další byznysové titány? Poslechněte si celý Money Maker Report!

Nezapomeňte si podcast Money Maker přidat k odběru. Kromě Reportu v něm každý druhý týden najdete rozhovor s lidmi, kteří ví, jak se tvoří hodnoty – a peníze.

A přijďte i na naši byznysovou a investiční konferenci Money Maker, která se uskuteční 6. a 7. října 2024. Lístky jsou už v prodeji.

Epizody 129 epizod

Syn startupista, táta investor. Pojit byznys s rodinou je risk, nám se ale vyplatil, říkají Šmídovi

Michal Šmída nejdřív získal ostruhy v londýnské bance Barclays, v Česku pak patřil ke startupovým průkopníkům, když zakládal populární fintech Twisto. Petr Šmída zase v 90. letech stál u transformace českého bankovnictví, působil v USA i Rusku a spustil tu jeden z prvních venture kapitálových fondů Enern.

Celou dobu se potkávali nejen jako otec a syn, ale i jako byznysmeni a investoři. A dnes to platí víc než dřív. „Neformálně tomu říkáme Šmída Invest. Víc a víc přemýšlíme o odkazu a směřování,“ říkají Petr a Michal Šmídovi v novém dílu podcastu Money Maker. V něm Michal mimo jiné popsal čerstvé aktivity ve fondu RockawayQ, Petr prozradil svou investičně-filosofickou teorii tří olympiád, společně zformulovali vizi pro budoucnost Česka i Evropy a také vysvětlili, proč jsou radši na chalupě v Čechách než v Karibiku.

Celý podcast si můžete pustit ve videu, přímo na YouTube nebo na Spotify.

Šéf Novy o konci Voya a startu Oneplay: Radikální řez byl nutný. Překvapilo nás, že jsme to utajili

Streamovací služba Voyo představuje jeden z nejpozoruhodnějších byznysových příběhů posledních let: skupina PPF a televize Nova polozapomenutou značku nejprve nákladně restartovaly a udělaly z ní lovebrand, aby ji před pár týdny zavřely, respektive ji spojily s O2 TV do nové platformy Oneplay.

Mužem, který dohlížel jak na oživení Voya, tak na jeho řízený zánik a přeměnu do jiného projektu, je Daniel Grunt. Ten stojí už druhým rokem v čele Novy, předtím byl digitálním šéfem její mateřské skupiny. „Překvapilo mě, že informace o konci Voya nikde neunikla. Dělali jsme na tom přes dva roky,“ říká v premiérové epizodě nové řady podcastu Money Maker s podtitulem Leaders. Do ní si budeme zvát hlavně přední české manažery.

Daniel Grunt v rozhovoru popisuje, proč muselo Voyo skončit, jakou roli v tom (ne)hrál Petr Kellner, kde vidí budoucnost streamování, jak chce zlepšovat služby pro diváky, či to, že Nova roste, ačkoliv trh klesá.

Celý podcast si můžete pustit ve videu, přímo na YouTube nebo Spotify.

Skupuje činžáky, má jich za miliardy a vydělává na pronájmech. Sází i na Esku, teď přidal fond

Ceny bytů ve velkých městech po covidové stagnaci opět rychle rostou. Zároveň s tím sílí zájem o nájemní bydlení. Davidu Hauerlandovi, který byl hostem nejnovější epizody podcastu Money Maker, přesně tohle hraje do karet – jeho společnost Fidurock kupuje vedle retailových parků i starší, zanedbané činžáky v atraktivních částech Prahy či Brna, opravuje je a pak prodává či pronajímá.

V portfoliu má desítky nemovitostí a stovky bytů za miliardy korun, zároveň buduje ve Slovinsku luxusní wellness resort a nedávno rozjela také investiční fond. „Máme činžáky rádi a přišlo nám líto je rozprodávat. Jednotky ale musíme upravit pro současné požadavky bydlení, už třeba nepotřebujeme stometrová 3+1, když je spousta lidí singl,“ říká Hauerland v posledním Money Makeru, kde došlo i na investování, jeho byznysovou cestu, na proměny realitního trhu a dokonce také na sbírku veteránů.

Poslechněte si celý podcast Money Maker a zjistěte víc!

Trumpova cla vs. investice: Jak ustát nejistotu a vydělat

Trumpova horská dráha s cly otřásá burzami. S&P 500 během prvního dubnového týdne propadl o 12 %, aby vzápětí za jediný den přidal zpět skoro deset. Nasdaq 100 a Dow  Jones se v reakci na Trumpovy vyhlašované a odkládané tarify houfují ve stejném duchu. Pro jedny noční můra, pro jiné životní příležitost.

Co si z tohohle chaosu odnést? To rozebíráme v pilotním dílu Money Maker Hedge – nového investičního podcastu, v němž se měsíčně setkávají ostřílení investoři Michal Semotan z J&T Investiční společnosti a Filip Kejla z Next Wealth.

Společně se díváme na dopady cel na akciové trhy, lámeme si hlavu nad tím, co opravdu sleduje Donald Trump, a ptáme se, jestli se vyplatí držet dál od Applu. Půjde nahoru Evropa? A nastane velký comeback Intelu? Poslechněte si první epizodu nového podcastu Money Maker Hedge.

Tento podcast slouží pouze pro informační a vzdělávací účely. Nejedná se o investiční doporučení, investiční poradenství ani nabídku ke koupi či prodeji cenných papírů. Investování na kapitálových trzích nese riziko a minulá výkonnost není zárukou budoucích výnosů. Před jakoukoli investicí si proveďte vlastní analýzu nebo se poraďte s licencovaným investičním poradcem.

Dluhy mění v miliardy. Na baseballové pálky ale zapomeňte, říká Martin Machoň

Byznys s pohledávkami nemá v Česku nejlepší pověst – většina lidí si vybaví týpky s baseballovými pálkami. Jenže realita je dnes úplně jinde, jak ukazuje příběh Martina Machoně. Jeho skupina APS Holding nakupuje problematické úvěry od bank napříč střední a východní Evropou. Rukama jí už prošly dluhy za stovky miliard korun, často zajištěné nemovitostmi.

„Banky nikomu slevu dát nemůžou – to radši úvěr přeprodají nám. My už se slevou pracovat můžeme,“ vysvětluje Machoň principy svého podnikání v nové epizodě podcastu Money Maker.

Dozvíte se v ní i to, jak se k tomuhle netradičnímu oboru dostal, proč se vnímá jako mravenec bankovního světa, co ho vedlo k záchraně fotbalového klubu Rapid Bukurešť, a proč většinu času tráví v hotelech a letadlech – i když už to dávno není, co bývalo.

Poslechněte si celý rozhovor!

Money Maker Podcast
Jsou dva. Jsou plešatí. A dělají nejlepší byznysový podcast v Česku.

Ondřej Holzman a Luboš Kreč z CzechCrunche zpovídají tváře moderního českého byznysu. Ponořte se do příběhů a zkušeností lidí, kteří hýbou českou i globální scénou, a čerpejte aktuální trendy, inspiraci a investiční tipy. Money Maker je podcast a konference serveru CzechCrunch, kde se potkává to nejlepší z českého byznysu a inovací.
Ondřej Holzman & Luboš Kreč

Ondřej Holzman & Luboš Kreč • tvůrce podcastu Money Maker