Money Maker

Martin Cígler: Vzít na palubu investory byl skvělý tah. Bez nich by nebyla Solitea ani miliardový byznys

Martin Cígler je programátor, podnikatel a ve volném čase také cestovatel a fotograf. Programátorem byl už těsně před revolucí, po ní okamžitě chytil příležitost za pačesy a začal podnikat. U piva mu  tehdy veterináři řekli, že potřebují účetní aplikaci. A tak se položily základy společnosti Cígler Software, ze které je dnes velký technologický holding Solitea. Martin Cígler v něm počítá tržby v miliardách, rychle roste a v CzechCrunch Podcastu popisuje, jak se člověk dostane od inseminace krav v JZD k vývoji účetního softwaru, jak z malé firmy vybudoval mezinárodní skupinu a co obnáší, když kupujete jednu firmu za druhou.

Epizody 115 epizod

Kania: Slovan Liberec je moje životní investice, chci s ním na burzu. Věřím akciím Coltu a BMW

Ondřej Kania je prototypem úspěšného mladého muže – sice mu bude teprve 32 let, ale už vybudoval mezinárodní vzdělávací skupinu Consilium a v ní prodal za stovky milionů majoritu síti elitních britských škol. Následně si pořídil fotbalový klub Slovan Liberec a jeho útrapy na severu Čech už dokumentuje televize Nova pro svou streamovací službu Voyo. Liberci se totiž, aspoň zatím, výsledkově moc nedaří.

„Fotbal bude moje nejlepší životní investice,“ říká i přesto Kania v nejnovější epizodě podcastu Money Maker. V něm popisuje nejen své plány ve sportovním byznysu či to, jak prožívá zápasy a proč do vedení klubu poslal manželku, ale také budoucnost své vzdělávací skupiny Consilium, jíž se i po vstupu investora nadále plně věnuje. Došlo také na politiku, o kterou se coby bývalý člen TOP 09 hodně zajímá, či jeho pohled na pražskou burzu a obecně přístup k investování.

Poslechněte si celý rozhovor!

Kdy přenést sídlo do USA? A která burza je nejlepší? Radí elitní právníci, kteří jistí největší české dealy

V nadsázce se dá říct, že advokáti jsou ti, které sice nikdo nemá moc rád, ale bez koho se – minimálně v byznysu – nikdo pořádně nepohne. Pomáhají strukturovat akvizice, radí při vstupu na burzu, ladí podmínky investic, vědí, jak zakládat pobočky v cizině… Jedním z průkopníků oboru je Prokop Verner. Byl u prodeje Plzeňského Prazdroje do rukou japonského kolosu Asahi a na burzu pomáhal Eurowagu i AVG. „Zatímco dříve přicházeli zahraniční investoři do Česka, dnes se dynamika otáčí a vidíme řadu silných zdejších skupin, které investují v cizině,“ říká řídící partner české pobočky právní kanceláře A&O Shearman v podcastu Money Maker, kde byl hostem spolu se svým kolegou Jakubem Čechem. Ten se zase mimo jiné podílel na sepsání vzorové dokumentace pro začínající startupy.

Kdy má pro české firmy smysl přenést svou centrálu do USA? Které burzy v Evropě jsou nejlepší pro IPO? Vznikají mezi byznysmeny a právníky přátelství? Jaké bylo jejich nejdelší obchodní vyjednávání? V čem se změnil venture kapitálový trh během posledních let? A jaké jsou rozdíly mezi obchodníky z Asie, Evropy a Ameriky?

O tom i řadě dalších témat jsme s Prokopem Vernerem a Jakubem Čechem z A&O Shearman hovořili v nové epizodě podcastu Money Maker. Poslechněte si celý rozhovor!

Dlouhověkost lidé chtějí, teče do ní spousta peněz, říká Alexandra Kala. Co funguje a co ne?

Jedna z předních dam českého byznysu už sedmadvacet let buduje společnost Profimed, která k nám kdysi přinesla mezizubní kartáčky a postupně se rozšířila do dalších oblastí týkajících se péče o naše zdraví. Dnes Alexandra Kala řídí půlmiliardový byznys, který se rozpíná za hranice a řeší nejnovější trendy, sama podnikatelka tak z první řady sleduje třeba to, jak obří peníze tečou do výzkumu a vývoje všeho, co souvisí s dlouhověkostí. Kde vidí největší příležitosti? Jak se jí podařilo uspět na těžkém polském trhu? A co podle ní chybí Česku? To všechno řešíme s Alexandrou Kalou v podcastu Money Maker.

Poslechněte si celý rozhovor!

Ondřej Fryc, Simona Kijonková, Dušan Šenkypl, Anna Píchová, Michal Semotan, Igor Rattaj a další – to je ochutnávka lineupu na naší investiční konferenci Money Maker! Vstupenky jsou už v prodeji. Nenechte si ujít byznysovou událost roku!

Rodiče je vedli k byznysu, teď sestry Bobošíkovy žijí americký sen. Tohle je jejich recept na úspěch

Od mládí doma viděly, že je normální hodně pracovat a budovat kariéru. A tak si šly cílevědomě za svým. Jana Bobošíková dnes žije v Kalifornii, postavila od nuly několik startupů a mezi investory má elitní fond Andreessen Horowitz nebo Estée Lauder. I její mladší sestra Pavla se usadila za oceánem a žije v Kanadě, kde postavila a prodala startup WFHomie a dnes se věnuje investování. Proč se vydaly studovat do zahraničí a v cizině už zůstaly? Jak je ovlivnila výchova dvou ambiciózních rodičů? Čeho chtějí v byznysu dosáhnout? A vrátí se někdy zpět do Čech? To a mnoho dalšího jsme s Janou a Pavlou Bobošíkovými probrali v novém dílu podcastu Money Maker. Poslechněte si celý rozhovor!

Ondřej Fryc, Simona Kijonková, Dušan Šenkypl, Anna Píchová, Michal Semotan, Igor Rattaj a další – to je ochutnávka lineupu na naší investiční konferenci Money Maker! Vstupenky jsou už v prodeji. Nenechte si ujít byznysovou událost roku!

Česko není pupek světa. Chceme být jednička v oboru, letos dáme miliardu eur, říká šéf Colt CZ

Skupině Česká zbrojovka Group se podařil mimořádný byznysový zásek, když v roce 2021 koupila legendárního amerického výrobce zbraní Colt. A pak se podle něj i přejmenovala, takže je dnes skupina známá jako Colt CZ. Ostatně pod touto značkou se obchoduje s jejími akciemi i na pražské burze. Šéfem skupiny a blízkým spolupracovníkem jejího majoritního majitele Reného Holečka je zkušený finančník Jan Drahota, který byl hostem podcastu Money Maker. V něm hovořil nejen o akvizici Coltu, ale i o nedávném nákupu tradičního českého výrobce munice Sellier & Bellot, o slabinách kapitálového trhu v Evropě, o plánech na klíčovém americkém trhu, o spolupráci s bankami a o tom, že i když letos dosáhnou tržby na hranici miliardy eur, pořád budou vlastně malá firma.

Poslechněte si celý rozhovor!

Ondřej Fryc, Igor Fait, Anna Píchová, Michal Semotan, Denisa Materová, Petr Zahradník a další – to je první ochutnávka lineupu na naší investiční konferenci Money Maker! Vstupenky jsou už v prodeji. Nenechte si ujít byznysovou událost roku.

Money Maker Podcast
Jsou dva. Jsou plešatí. A dělají nejlepší byznysový podcast v Česku.

Ondřej Holzman a Luboš Kreč z CzechCrunche zpovídají tváře moderního českého byznysu. Ponořte se do příběhů a zkušeností lidí, kteří hýbou českou i globální scénou, a čerpejte aktuální trendy, inspiraci a investiční tipy. Money Maker je podcast a konference serveru CzechCrunch, kde se potkává to nejlepší z českého byznysu a inovací.
Ondřej Holzman & Luboš Kreč

Ondřej Holzman & Luboš Kreč • tvůrce podcastu Money Maker