Money Maker

Mojmír Hampl a Martin Wichterle: Ještě je šance vybrat zatáčku, daně ale musí nahoru

Šéf Národní rozpočtové rady a bývalý viceguvernér ČNB Mojmír Hampl a průmyslník Martin Wichterle jsou oba duší liberálové, přesto vládě vzkazují, že jestli má Česko do budoucna uspět, je třeba rozseknout dluhovou spirálu. A to se podle nich neobejde bez zvýšení daní. Oba mají unikátní vhled do fungování ekonomiky a v nové epizodě CzechCrunch Podcastu rozebírají, které výzvy před ní stojí, jak zvládla krize posledních let i zda by ji spasilo euro.

Epizody 137 epizod

Firmu jsme málem prodali, ale dcery řekly ne, vzpomíná zakladatelka českého oříškového království

Jejich oříšky a arašídy najdete skoro v každé večerce či supermarketu, spoléhají na ně i známé e-shopy jako Grizly. Tím, co hanáckou společnost Alika ale skutečně pohání, nejsou půlmiliardové tržby, nýbrž jemné příbuzenské vztahy: ve firmě se už angažuje třetí generace rodiny zakladatelky Jany Kremlové. Ta firmu se svým manželem rozjela krátce po revoluci, nyní už v ní ale nemá ani kancelář a chod sleduje jen z dálky, třeba z milovaných Kanárských ostrovů. Byznys totiž plně převzaly její dvě dcery a do firmy už dochází i vnuk. Ovšem to, která z nich bude podnik s bezmála stovkou zaměstnanců řídit, rozhodla rezolutně právě Jana Kremlová. „Byla jsem to já, kdo to určil,“ řekla v podcastu Money Maker, kde byla hostem spolu se svou starší dcerou a nástupkyní v křesle generální ředitelky Petrou Vránovou.

Příběh jejich rodiny je ale samozřejmě mnohem vrstevnatější včetně role spoluzakladatele Pavla Kremly, který byl průkopníkem podnikání v Československu – začal s ním totiž ještě před rokem 1989. „Obětoval svou firmu pro Aliku,“ dodala v Money Makeru Jana Kremlová a popsala i to, jak s mužem později přemýšleli, že by společnost prodali. „Řekly jsme jim se sestrou, že prodej nepřichází v úvahu,“ zavzpomínala v podcastu i dcera Petra Vránová.

Témat, která v nejnovější epizodě Money Makeru zazněla, bylo ale mnohem víc. Došlo nejen na předávání byznysu a křehké nuance spolupráce s rodinnými příslušníky, ale i na velké obchodní řetězce, na reputaci podnikatelů v potravinářství, na plány na expanzi, na proměnu trhu či toho, jak lidé konzumují oříšky a další snacky.

Poslechněte si celý rozhovor s Janou Kremlovou a Petrou Vránovou v podcastu Money Maker.

Cestovala do rozvrácených zemí, kam se jiní bojí. Pochopila jsem tam sílu bitcoinu, říká šéfka Vexlu

Od pokládání zboží v Tescu přes skandinávská studia až do válečného Iráku a argentinských ulic. Lea Petrášová má za sebou cestu, která by vydala na dobrodružný román. Řada z míst, kde pobývala, jí pomohla si uvědomit, že klasické finanční systémy mají mnoho chyb.

„Cestování ze mě udělalo anarchistu – čím víc jsem viděla, tím víc jsem byla přesvědčená, že systémy tak, jak je známe dnes, nejde opravit,“ vysvětluje v podcastu Money Maker spoluzakladatelka aplikace Vexl, která pomáhá 15 tisícům uživatelů po světě se vzájemně propojovat a směňovat bitcoin.

Její cesta k bitcoinu začala až v roce 2017 v Iráku, kde viděla na vlastní oči, jak funguje obchod v zemi, ve které stát totálně selhal. Ona sama dnes žije tak, že většinu úspor drží v bitcoinu a do klasických měn si převádí jen minimální částky na běžné výdaje. Jako příklad místa, kde dává bitcoin hluboký smysl, uvádí Afriku – největší kryptoměna tam slouží jako únikové řešení z nefunkčních finančních systémů.

Proč se vydala do Iráku v době, kdy tam ještě operoval ISIS? Jak vypadá život nomádky, která cestuje s bitcoinem místo klasických peněz? Lze podnikat s filosofií, že státy jsou problém, ne řešení? Jsou dnes lidé s bitcoinem ve větším nebezpečí? A proč Apple vyhodil Vexl z App Store? To vše jsme s Leou Petrášovou probrali v podcastu Money Maker Leaders, kde zpovídáme top manažery českých firem.

Nemohl jsem se už na sebe dívat. Petr Stuchlík o dlouhé pouti Evropou i vlastní noci dlouhých nožů

Cesta z francouzského Nice do španělské Compostely je dlouhá přes dva tisíce kilometrů a zdolat ji pěšky trvá alespoň tři měsíce. Petr Stuchlík, známý český podnikatel a investor, na ni vyrazil v březnu a dokončí ji v červenci – protáhnou mu ji občasné několikadenní návraty do Prahy kvůli rodině či byznysu. Jeho poutnické postřehy na LinkedInu sledují desítky tisíc lidí.

„Cílem je zhubnout i se psychicky srovnat, doma na to nemám čas ani disciplínu,“ říká v podcastu Money Maker, do kterého zavítal během své květnové návštěvy Prahy.

Stuchlík, který vybudoval a úspěšně prodal poradenskou síť Fincentrum, během rozhovoru popsal nejen detaily své výpravy a jak (ne)souvisí s fenoménem longevity, ale přiblížil i své aktuální podnikatelské aktivity. A došlo i na Donalda Trumpa a Harvard, kde před lety studoval.

Poslechněte si celý rozhovor s Petrem Stuchlíkem v podcastu Money Maker.

Drahá Nvidia? Před rokem možná, teď už ani náhodou. Ignorovat ji nejde, říkají investoři Semotan s Kejlou

Ještě před pár týdny byli za nejlepší parťáky, jejich mocenská romance ale zhořkla a explodovala – Donald Trump a Elon Musk se rozešli. A ve zlém. Hodně ve zlém. Kdo z nich může v tomto konfliktu se zásadním přesahem do finančního světa ztratit víc? A neudobří se zase oba nejvlivnější muži světa? I tomu se věnujeme v dalším díle našeho investičního podcastu Money Maker Hedge, v němž vystupují ostřílení investoři Michal Semotan z J&T Investiční společnosti a Filip Kejla z Next Wealth.

Na programu debaty toho bylo ale mnohem víc. Detailně jsme probrali obchodování se státními dluhopisy a jejich investiční zákonitosti. Zkušení burziáni se také ponořili do Nvidie, která podle nich má před sebou pořád ještě skvělé růstové vyhlídky. Nebo jsme si zaspekulovali, jak by se mohlo vyvíjet dění kolem Volkswagenu. Poslechněte si další epizodu nového podcastu Money Maker Hedge.

Tento podcast slouží pouze pro informační a vzdělávací účely. Nejedná se o investiční doporučení, investiční poradenství ani nabídku ke koupi či prodeji cenných papírů. Investování na kapitálových trzích nese riziko a minulá výkonnost není zárukou budoucích výnosů. Před jakoukoli investicí si proveďte vlastní analýzu nebo se poraďte s licencovaným investičním poradcem.

Přivezl Linkin Park a říká: Nechci už křičet na lidi ani se vítat s hvězdami, baví mě role strejdy

Před 30 lety začínal festival Rock for People na venkovském stadionu v Českém Brodu pro pár set lidí, kde vystoupilo 18 kapel. Letos jej navštíví 50 tisíc fanoušků, zaplní letiště u Hradce Králové a zahrají jim skoro dvě stovky umělců v čele s Linkin Park, Slipknot a Guns N‘ Roses.

Šéfem a většinovým majitelem legendární hudební přehlídky je po celou dobu Michal Thomes, který byl i hostem nejnovějšího dílu Money Makeru. „Rozpočet akce vyjde na 300 milionů korun,“ říká v podcastu. Spolu s tím, co utrží jeho pořadatelská agentura Ameba Production i za další koncerty, se celkový obrat jeho byznysu šplhá k půl miliardě.

Jakou skupinu by do Česka chtěl ještě přivézt? Přijde někdy na Rock for People 100 tisíc lidí? Co investoři, nepřizve k sobě někoho? A dá se vůbec na pořádání festivalů vydělat? To a mnoho dalších témat jsme s Michalem Thomesem probrali v podcastu Money Maker.

Celý podcast si můžete pustit ve videu přímo v článku, na YouTube nebo Spotify.

Money Maker Podcast
Jsou dva. Jsou plešatí. A dělají nejlepší byznysový podcast v Česku.

Ondřej Holzman a Luboš Kreč z CzechCrunche zpovídají tváře moderního českého byznysu. Ponořte se do příběhů a zkušeností lidí, kteří hýbou českou i globální scénou, a čerpejte aktuální trendy, inspiraci a investiční tipy. Money Maker je podcast a konference serveru CzechCrunch, kde se potkává to nejlepší z českého byznysu a inovací.
Ondřej Holzman & Luboš Kreč

Ondřej Holzman & Luboš Kreč • tvůrce podcastu Money Maker