Od 9 do 5

Petr Skondrojanis: Práce jako lifestyle. Firmy mají být upřímné a nechat lidi být sami sebou

Práce jako lifestyle. Co to vlastně znamená? Jako lidé potřebujeme růst a někam se posouvat, protože jinak jen život konzumujeme a čekáme, až zestárneme. Aby spokojenosti zaměstnanců dosáhli, potřebují zaměstnavatelé nastavit firemní kulturu tak, aby se práce a životní styl potkaly. Je potřeba, aby lidé byli součástí příběhu firmy, pak zůstanou klidně třicet let. „Je to o tom, aby se prostředí v práci nastavilo tak, aby mu zaměstnaní lidé chtěli dát svou energii, svoji angažovanost. Když to udělají dobrovolně, vznikne z toho dobrý výsledek,“ vysvětluje zakladatel Cocumy Petr Skondrojanis.

Epizody 7 epizod

Základem firemní kultury je nábor správných lidí, říká Lukáčová

Budovat na zelené louce firmu, která má v dohledné době konkurovat lídrům v oboru, to zní jako tvrdý oříšek. Skupina Mind2Flo ale přesně toho chce dosáhnout, navíc spojením oborů, které nejsou často k vidění pod jednou střechou. Jak v tak různorodém prostředí pracovat s lidmi, aby se firma posouvala dopředu a přitom zaměstnance neutavila, o tom v podcastu Od 9 do 5 mluvila Miroslava Lukáčová, vedoucí HR oddělení skupiny Mind2Flo.

Důvěru těžko získáváme a lehce ztrácíme. Firmy si ji často samy podkopávají, říká terapeut

Říká se, že důvěra je něco, co se těžko získává, ale lehce ztrácí. Může to znít jako klišé, nicméně to platí nejen v osobním životě, ale také v práci. Vždy se každopádně důvěra odvíjí od upřímné komunikace. „Firmy se teď po covidu vracejí do kanceláří a ne vždy to zaměstnancům správně vysvětlují. Přitom to podkopává důvěru pracovníků, uvádí příklad v dalším dílu podcastu Od 9 do 5 Milan Pavlíček, HR manažer firmy Nano Energies a psychoterapeut v Alpha Human Service.

Předsudky haníme, ale jsou přirozené. Pokud o nich víme, tolik nás neovlivní, říká terapeutka

Předsudky mají ve společnosti často pověst problému, kterého je třeba se zbavit. Ve firemním prostředí mohou ovlivnit nábor nových lidí a jsou také překážkou na cestě zaměstnanců k dosažení plného potenciálu. Terapeutka a lektorka Martina Mikesková však říká, že jsou přirozené. „Často je až haníme, přitom nejsou žádným selháním. Je třeba s nimi pracovat, ne se za ně stydět,“ vysvětluje v dalším díle podcastu Od 9 do 5.

Rozmanitost firmám přinese inovace i zisk. Není to jen o poměru mužů a žen, říká Tikalová

Téma inkulze a rozmanitosti se netýká pouze poměru mužů a žen v práci. Je daleko rozmanitější. “Zahrnuje třeba i lidi s poruchou pozornost, dygrafiky nebo anorektiky. O těch se moc nemluví,” vysvětluje v novém díle podcastu Od 9 do 5 mentorka a zakladatelka organizace OPIM Jana Tikalová, která pomáhá firmám vytvářet inkluzivní firemní kulturu. Ta se podle ní vyplatí, protože data ukazují, že rozmanitost přináší firmám více inovací a ve výsledku i vyšší zisk. 



Konflikty jsou nakažlivé, ale mají řešení. Lidé si často rozumí, jen o tom nevědí, říká Fridrichová

Pocit rostoucího napětí, bušení srdce a výbuch emocí v průběhu vyostřeného sporu už zažil snad každý. Následuje lítost, že člověk řekl něco, co neměl, co už nemůže vzít zpět a problém se jen prohlubuje. „Konflikt je nakažlivý. Často je to přitom jen nedorozumění. Lidé používají stejná slova, ale myslí něco jiného. Vlastně si rozumí, jen o tom nevědí,vysvětluje v podcastu Od 9 do 5 Sandra Fridrichová, spoluzakladatelka platformy pro duševní zdraví ve firmách Soulmio, kde pomáhá lidem a vedoucím týmů vyjasňovat si konflikty mezi sebou.

od-09-do-05
V podcastu Od 9 do 5 si svoje najde každý, kdo pracuje s lidmi. Rozebíráme témata jako recruitment, osobní rozvoj, konflikty na pracovišti, předsudky a mnoho dalších, a to konkrétně a do hloubky. Moderuje Erika Boucharechas. Podcast vyšel jako limitovaná série.
Erika Boucharechas

Erika Boucharechas • tvůrce podcastu Od 9 do 5