Money Maker

Spíš než na Brno koukám do USA, říká Julián Jančík. Prodal byt i firmu a všechno dal do Next.Move

Podnikat chtěl odjakživa. První peníze si vydělal v čajovně své maminky, později při studiích vyrazil na brigádu do Amsterdamu. Z příležitostné práce na letišti se postupně stal byznys, který mu umožnil investovat do jeho skutečného koníčku – cvičení. Když covid zavřel letiště, vrátil se do Česka a všechny vydělané peníze vložil do stavby sítě prémiových fitness center, která mu na trhu chyběla. Dnes má Next.Move několik poboček v Praze, míří k tržbám přes 100 milionů a zvažuje expanzi do USA.

Jak se z brigády stane velký byznys? Co ho vedlo k založení vlastní fitness sítě? Proč se vzdal většinového podílu? A čím si čistí hlavu, když potřebuje vypnout? O tom všem mluví Julián Jančík v podcastu Money Maker.

Partnerem dílu je česká longevity platforma Macromo. V mobilní aplikaci si můžete ukládat své výsledky krevních testů a dostávat doporučení, na co se soustředit v oblasti stravy a návyků. Macromo také nabízí domácí testy na DNA, krev a střevní mikrobiom. S kódem MoneyMaker20 dostanete 20% slevu na testy. Využijte ji právě teď!

Epizody 131 epizod

Dole bydlel brácha, nahoře jsme měli s tátou kancl. Jak Vaisovi rozjížděli rodinný stavařský byznys

Otec a syn. Ľubomír a Jakub Vaisovi vedle sebe pracují už téměř dvacet let, z toho většinu jako spolumajitelé developerské skupiny EBM Group. Vybudovali a prodali síť center pro seniory, v Praze a jejím okolí staví prémiové rezidenční komplexy, v zásobě mají projekty za 10 miliard korun. A jsou – jen s trochou nadsázky – reklamou na úspěšné rodinné podnikání: táta na firmu dohlíží jen z povzdálí, o její chod se už dávno stará junior, ale nikdy se nedostali do stavu, že by si překáželi nebo to chtěli zabalit.

„Doplňujeme se. Rodinná vazba a důvěra jsou pro nás klíčové,“ říkají v nové epizodě podcastu Money Maker. V té detailně popisují nejen byznysové plány holdingu a investičního fondu, který nedávno rozjeli, ale i svůj přístup k rodinným vztahům, proč se přesunuli ze Slovenska do Česka, jakou roli v jejich kariérách sehrál sport, proč je důležité, aby lidé žili obklopeni krásou, i to, jestli někdy postaví špičkovou privátní nemocnici.

Celý podcast si můžete pustit ve videu přímo v článku, na YouTube nebo Spotify.

Tesla jako tragédie, bitcoin jako vítěz. Semotan a Kejla radí, jak číst trh s chladnou hlavou

Svět investic je už více než měsíc v zajetí cel, která na celý svět uvalil a následně je pozastavil Donald Trump. Jenže v posledních dnech jako by se na trh vyvalila nečekaná euforie a hlavní burzovní indexy i bitcoin se derou poměrně rychle nahoru. Je optimismus na místě? Nebo je lepší zůstat opatrný?

Právě to rozebíráme v druhém díle našeho nového investičního podcastu Money Maker Hedge, v němž se o svůj pohled na akcie, dluhopisy či indexy dělí ostřílení investoři Michal Semotan z J&T Investiční společnosti a Filip Kejla z Next Wealth.

Společně v podcastu rozebíráme i výsledkovou sezonu velkých technologických firem, jako je Apple nebo Alphabet, vysvětlujeme perspektivy evropského akciového trhu a které tituly jsou na něm nejatraktivnější, hodnotíme investorskou tragédii v podání automobilky Tesla, hosté vysvětlují i svůj pohled na krypto a jeho roli v investičním portfoliu a mnoho dalšího. Poslechněte si další epizodu nového podcastu Money Maker Hedge.

Tento podcast slouží pouze pro informační a vzdělávací účely. Nejedná se o investiční doporučení, investiční poradenství ani nabídku ke koupi či prodeji cenných papírů. Investování na kapitálových trzích nese riziko a minulá výkonnost není zárukou budoucích výnosů. Před jakoukoli investicí si proveďte vlastní analýzu nebo se poraďte s licencovaným investičním poradcem.

Syn startupista, táta investor. Pojit byznys s rodinou je risk, nám se ale vyplatil, říkají Šmídovi

Michal Šmída nejdřív získal ostruhy v londýnské bance Barclays, v Česku pak patřil ke startupovým průkopníkům, když zakládal populární fintech Twisto. Petr Šmída zase v 90. letech stál u transformace českého bankovnictví, působil v USA i Rusku a spustil tu jeden z prvních venture kapitálových fondů Enern.

Celou dobu se potkávali nejen jako otec a syn, ale i jako byznysmeni a investoři. A dnes to platí víc než dřív. „Neformálně tomu říkáme Šmída Invest. Víc a víc přemýšlíme o odkazu a směřování,“ říkají Petr a Michal Šmídovi v novém dílu podcastu Money Maker. V něm Michal mimo jiné popsal čerstvé aktivity ve fondu RockawayQ, Petr prozradil svou investičně-filosofickou teorii tří olympiád, společně zformulovali vizi pro budoucnost Česka i Evropy a také vysvětlili, proč jsou radši na chalupě v Čechách než v Karibiku.

Celý podcast si můžete pustit ve videu, přímo na YouTube nebo na Spotify.

Šéf Novy o konci Voya a startu Oneplay: Radikální řez byl nutný. Překvapilo nás, že jsme to utajili

Streamovací služba Voyo představuje jeden z nejpozoruhodnějších byznysových příběhů posledních let: skupina PPF a televize Nova polozapomenutou značku nejprve nákladně restartovaly a udělaly z ní lovebrand, aby ji před pár týdny zavřely, respektive ji spojily s O2 TV do nové platformy Oneplay.

Mužem, který dohlížel jak na oživení Voya, tak na jeho řízený zánik a přeměnu do jiného projektu, je Daniel Grunt. Ten stojí už druhým rokem v čele Novy, předtím byl digitálním šéfem její mateřské skupiny. „Překvapilo mě, že informace o konci Voya nikde neunikla. Dělali jsme na tom přes dva roky,“ říká v premiérové epizodě nové řady podcastu Money Maker s podtitulem Leaders. Do ní si budeme zvát hlavně přední české manažery.

Daniel Grunt v rozhovoru popisuje, proč muselo Voyo skončit, jakou roli v tom (ne)hrál Petr Kellner, kde vidí budoucnost streamování, jak chce zlepšovat služby pro diváky, či to, že Nova roste, ačkoliv trh klesá.

Celý podcast si můžete pustit ve videu, přímo na YouTube nebo Spotify.

Skupuje činžáky, má jich za miliardy a vydělává na pronájmech. Sází i na Esku, teď přidal fond

Ceny bytů ve velkých městech po covidové stagnaci opět rychle rostou. Zároveň s tím sílí zájem o nájemní bydlení. Davidu Hauerlandovi, který byl hostem nejnovější epizody podcastu Money Maker, přesně tohle hraje do karet – jeho společnost Fidurock kupuje vedle retailových parků i starší, zanedbané činžáky v atraktivních částech Prahy či Brna, opravuje je a pak prodává či pronajímá.

V portfoliu má desítky nemovitostí a stovky bytů za miliardy korun, zároveň buduje ve Slovinsku luxusní wellness resort a nedávno rozjela také investiční fond. „Máme činžáky rádi a přišlo nám líto je rozprodávat. Jednotky ale musíme upravit pro současné požadavky bydlení, už třeba nepotřebujeme stometrová 3+1, když je spousta lidí singl,“ říká Hauerland v posledním Money Makeru, kde došlo i na investování, jeho byznysovou cestu, na proměny realitního trhu a dokonce také na sbírku veteránů.

Poslechněte si celý podcast Money Maker a zjistěte víc!

Money Maker Podcast
Jsou dva. Jsou plešatí. A dělají nejlepší byznysový podcast v Česku.

Ondřej Holzman a Luboš Kreč z CzechCrunche zpovídají tváře moderního českého byznysu. Ponořte se do příběhů a zkušeností lidí, kteří hýbou českou i globální scénou, a čerpejte aktuální trendy, inspiraci a investiční tipy. Money Maker je podcast a konference serveru CzechCrunch, kde se potkává to nejlepší z českého byznysu a inovací.
Ondřej Holzman & Luboš Kreč

Ondřej Holzman & Luboš Kreč • tvůrce podcastu Money Maker