Crunch

Ukrajinu musíme chránit dál. Česko má všechny podmínky pro úspěch, říká americký velvyslanec Sabet

Pouto mezi Českem a Spojenými státy nikdy nebylo silnější, říká americký velvyslanec v Česku Bijan Sabet v rozhovoru pro podcast Crunch s Čestmírem Strakatým.Náš závazek vůči NATO je neochvějný, budeme bránit každý centimetr území Aliance, stejně jako spojenci budou chránit nás. Dvě procenta HDP na obranu jsou minimum, které země musí do své obrany investovat, vidíme to víc než kdy jindy,“ prohlašuje. Sabet, který před diplomatickou kariérou působil jako investor v technologických startupech, například v Twitteru, v rozhovoru mluví také o proměně platformy pod vedením Elona Muska nebo o tom, zda mají české startupy šanci na globální úspěch. „Jsem fakt optimistický, protože hodně z důležitých ingrediencí, které jsem viděl v Silicon Valley, je i v Česku. Máte obrovské technické znalosti, transformují se tu celá odvětví, silné univerzity se napojují na soukromý sektor. Není důvod, aby stejně prosperující startupový ekosystém nevyrostl i v Česku,“ dodává.

Pusťte si celý rozhovor! Je v angličtině, titulky zapnete kliknutím na ikonu CC v přehrávači YouTube.

Epizody 38 epizod

600 tisíc domácností má nově platit televizní poplatky. Musíme ještě vysvětlovat, říká ministr Baxa

„Veřejnoprávní média dělají skvělou službu za poměrně nízké peníze. Jsou to nejsledovanější, nejposlouchanější média na trhu. Chvílemi si ale říkám, že jsme to nekomunikovali dobře,“ říká ministr kultury Martin Baxa (ODS) k debatě o zvyšování poplatků za ČT a ČRo. Pokud nový mediální zákon projde sněmovnou, mírně zvýší koncesionářské poplatky a nově zavede povinnost platit všem domácnostem, kde je chytrý telefon nebo tablet. Vede se dostatečná diskuze o náplni veřejnoprávní služby? Má Česká televize točit Stardance nebo, svého Attenborougha? Kdy bude Česko dávat jedno procento rozpočtu na kulturu? A jak stát podpoří videoherní průmysl? Poslechněte si celý rozhovor!

Vymyslel muniční iniciativu. Válka se nepřelije dál, dokud Ukrajina bude mít možnost se bránit, říká

Munice, ale také kogenerační jednotky, zdravotnické vybavení nebo čističky vody. Česko a české firmy významně pomáhají na Ukrajině pod taktovkou Tomáše Kopečného, vládního zmocněnce pro rekonstrukci Ukrajiny. „Moje práce je dennodenní sledování událostí na Ukrajině a vymýšlení adekvátní reakce z české strany, jak můžeme pomoci. Po útoku na dětskou nemocnici v Kyjevě jsem měl zásek, umíralo ve mně lidství. Ale nejsme bezmocní,“ říká Kopečný v podcastu Crunch. Jak je na tom česká muniční iniciativa, kterou Kopečný vymyslel? Má smysl s Ruskem jednat o míru už nyní? A jaká zima čeká Ukrajinu v souvislosti s poničenou energetickou infrastrukturou?

Poslechněte si celý rozhovor!

Založila gymnázium, kde se učí IT i well-being. Odrazovali mě, že škol je prý dost, říká ředitelka

Když před pár lety s úředníky řešila založení své školy, v Praze platila téměř stopka na vznik nových s odůvodněním, že nejen v hlavním městě, ale i v celém Česku je vzdělávacích kapacit dostatek. „Tady se věci neřeší strukturovaně, s předstihem a na základě dat. Problémy se hasí, až když vzniknou,“ říká Markéta Fibigerová, ředitelka pražského 1. IT Gymnázia, v podcastu Crunch. Na její škole se studenti učí především digitální gramotnosti, ale také to, jak o sebe fyzicky a duševně pečovat. V čem jsou podle Fibigerové soukromé školy znevažované? A proč nevychovává budoucí ajťáky? Poslechněte si celý rozhovor!

Češi se bojí, že „jim tam přijdou lidi“. Objevování míst je přitom šance, tvrdí Hejlík a Turynová

Prázdniny začaly a tři pětiny Čechů plánují letní dovolenou strávit doma. Dost možná se budou inspirovat na instagramovém profilu Úžasná místa, který svými tipy plní Krista Audi Turynová, nebo na Gastromapě Lukáše Hejlíka. Objevitelé dobrého ubytování, výletů a jídla v Česku byli hosty Čestmíra Strakatého na speciálním živém natáčení podcastu Crunch na festivalu Rock for People. Které regiony stojí ještě za objevení? Jak čelit overturismu? Kam roste gastronomická scéna? A umí české podniky a ubytovatelé přijímat zpětnou vazbu?

Celý rozhovor si můžete pustit ve videu výše, na YouTube, Spotify nebo v Apple Podcasts.

 

V Praze se krade lehce, není na očích, říká politička, kterou pronásledovali

Dlouhodobě upozorňuje na nevýhodné smlouvy a černé stavby v centru Prahy. V zimě zjistila, že ji sleduje bývalý policista. „Jsou tři možnosti, kdo mě mohl sledovat. V pražské politice se toho děje mnohem víc, než se dostane na veřejnost,“ říká komunální politička Kristýna Drápalová (Praha Sobě) v podcastu Crunch. Cítí se Drápalová v politice bezpečně? Jaká je její motivace v ní zůstávat? A co podle ní brzdí efektivní rozhodování v komunální politice? Poslechněte si celý podcast Crunch!

crunch vizuál Čestmír Strakatý
Chybí Česku vize? Jak se tu žije a jak Česko změnit, aby tu bylo ještě líp? Čestmír Strakatý v podcastu CzechCrunche zpovídá politiky, odborníky a osobnosti, které posouvají naši zemi vpřed.
Čestmír Strakatý

Čestmír Strakatý • tvůrce podcastu Crunch