mesto_podcast

Město

Ve světě jsou architekti slavnější než fotbalisti. Ti nejlepší pracují na městě v poušti, říká Zdeněk Lukeš

Je historik architektury a o její popularizaci se zasloužil jako málokdo. Napsal o ní desítky knih i stovky novinových článků. Zdeněk Lukeš obvykle hovoří o velkých architektech, jako jsou Jože Plečnik, Jaroslav Fragner nebo Karel Hubáček. A také o velkých stavbách a českých městech. Nedávno ale navštívil také Masdar City, město budované ve Spojených arabských emirátech takzvaně na zelené louce. S tím rozdílem, že toto město je v poušti.

Epizody 25 epizod

V Polsku raší filharmonie i galerie. U nás se to lepší, ale v menším měřítku, říká Chybík

Každý rok vychází v Česku architektonická ročenka s tím nejlepším, co vzniklo v posledních dvou letech. Každý rok ji také tvoří někdo jiný. Tentokrát se výběru chopil známý architekt Ondřej Chybík – a dostal se tak mezi partu čtyřiadvaceti jmen, která tvořila ročenku před ním. „Je potřeba poukázat na stavby z veřejných peněz, které jsou budované pro širokou veřejnost, protože dělají daleko větší službu,“ říká.

Terminál Černý Most je plný podzemí a polopodzemí. Spodní nádraží zasypeme

Černý Most dnes podle architekta Davida Pavlišty není moc hezké místo – ani k procházení, ani k životu. Jeho ateliér re:architekti je ovšem autorem studie, která říká, jak by se okolí terminálu mělo zlepšit. Nejzásadnější změnou bude zasypání spodního autobusového nádraží, které se přesune o úroveň nahoru k východu z metra. A jak doplňuje, vznikne tu i náměstí.

Všichni se toho chceme dožít, říká architekt z BIG k Vltavské filharmonii

Když vymýšleli, jak navrhnout na Vltavskou tu nejlepší filharmonii, která by vyhrála architektonickou soutěž, pouštěli si u toho v Dánsku Smetanovu Vltavu. Když pak přijeli do Prahy podívat se na plac, na který mají budovu umístit, někteří kolegové se prý divili, proč se vybralo to nejhorší místo. „To nás překvapilo, protože pro nás to bylo místo, které nabízí příležitost to změnit. A podle mě je to skutečně to nejlepší místo,“ říká Jan Magasanik.

Tradiční venkovská stavení mizí. V Česku je zachránili hlavně chataři a chalupáři

Občas si ho lidé pletou s památkáři. To pak dveře spíš zavírají. Jiří Woitsch je ale etnolog a zkoumá lidové stavitelství. Jak dřív vypadaly chaty, chalupy, roubenky a statky ukazuje jeho pracoviště na Etnologickém ústavu Akademii věd na výstavě Papírová ves. Ta vznikla ve spolupráci s Archivem Národního muzea a ČVUT a je v Národním muzeu až do konce května. Podle Woitsche nyní mizí jednotlivé domy i typy staveb lidové architektury, proces se navíc zrychluje.

Adam Gebrian: Architekturu ohrožuje virtuální svět. Lidé nekoukají kolem sebe, ale do mobilu

Propagátor architektury Adam Gebrian za velký problém pro veřejný prostor považuje virtuální svět. Je to podle něj čím dál silnější konkurence. „Stačí se podívat na to, co lidé dělají v tramvaji. Osm z deseti se dívá na něco, co se odehrává úplně někde jinde, než se momentálně nacházejí. Čtou si zprávy ze světa, prohlížejí si, co dělá jejich kamarád někde jinde. Mentálně jsou v místě, kde se nenacházejí. A když jste jinde, je vám jedno, jak to vypadá tam, kde jste fyzicky,“ říká s tím, že existují daleko silnější nástroje, než je architektura. Malý, ošklivý, tmavý byt nevadí, dokud v něm běží internet.

mesto_podcast
Podcast Město spojuje témata architektury, urbanismu a veřejného prostoru – a povídáme si o nich s těmi, kdo města tvoří. S architekty se bavíme o klíčových stavbách, které definují, jak se pohybujeme, žijeme a trávíme čas. Moderuje Eliška Nová. Návrhy na témata nebo zpětnou vazbu jí můžete napsat na eliska@cc.cz.
Eliška Nová

Eliška Nová • tvůrce podcastu Město