Rybí zahrada

Rybí zahrada

Proč jsme vybrali Rybí zahradu?

Český projekt akvaponického zemědělství Rybí zahrada se od svého založení v roce 2017 soustředí na pěstování rostlin a chov ryb v uzavřeném ekosystému, ve kterém mohou zástupci fauny a flóry existovat v dokonalé symbióze. Za jeho vznikem stojí Jan Dušek a Michal Hrášek, v současné době ho posouvají kupředu ještě společně s Petrem Velichem. Pomáhá jim v tom také čerstvé zapojení investiční skupiny Meriton, která je širší součástí známé formace Miton. Do Rybí zahrady investovala desítky milionů korun.

Rybí zahrada se nachází v Lážovicích ve Středočeském kraji a v současné době se zaměřuje na chov sumečka afrického, tilápie nilské, sumečka žraločího, kapra obecného, jesetera sibiřského a dvou druhů pstruhů. První dva druhy ryb navíc úspěšně chová od jikry. Ryby žijí v prostorných kádích, kde se krmí a vylučují – díky tomu vznikají odpadní látky, které se posléze prostřednictvím filtračního systému dostávají k zelenině a bylinám v hydroponickém systému. Rostliny nepotřebují žádnou jinou výživu a vodu, která se k nim dostane, kořeny vyčistí, díky čemuž se může vrátit zpátky k rybám. A tak pořád dokola.

Český projekt se podílí rovněž na rozvoji oboru akvaponie, a to se zapojením vysokých škol, například České zemědělské univerzity. S tou nyní vyvíjí takzvanou dvousmyčkovou akvaponii, kterou bude ekologická farma využívat pro pěstování zeleniny v rozsáhlém skleníku. Nabídku tak bude moci rozšířit o další druhy zeleniny.

Rybí zahrada

Zakladatelé Jan DušekMichal HrášekJan Dušek a Michal Hrášek

www.rybizahrada.cz

Vize do budoucna

Rybí zahradu jsme založili, protože jsme měli sen o udržitelném, ekologickém a etickém zemědělství, které využívá moderní technologie, šetří přírodní zdroje a zásobuje lidi potravinami pěstovanými v souladu s přírodou. Naší vizí bylo nabídnout českému trhu unikátní produkt – celoročně čerstvou zeleninu a ryby z akvaponického zemědělství. V roce 2017 jsme si tento sen splnili a zasadili semínko budoucnosti.