Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Jak se promění architektura a vybavení kanceláří

Trendy na poli architektonického zpracování i vybavení kanceláří

Kancelářská architektura se v posledních letech v Česku radikálně posunula. Vnímáte, že prostředí českých firem už se v podstatě neliší od toho, čím se prezentují zahraniční firmy včetně těch zámořských?

Andrea Pastrnek: Společnosti v České republice již pochopily, že pokud očekávají od svých zaměstnanců určitý výkon a kreativitu, je nezbytné poskytnout jim k tomu vhodné prostředí. Už nestačí vytvořit open space a k tomu jednu relaxační místnost, kde se pocity vykompenzují. Majitelé firem začali věřit architektům a pochopili, že jasný koncept, akustika, správné osvětlení a technologie jsou důležitými faktory pro zajištění správného klimatu pro zaměstnance.

Jaké jsou aktuálně největší trendy v kancelářském designu a jakým směrem se budou v následujících letech ubírat?

Andrea Pastrnek: Velkým trendem je dynamická kancelář. Pryč jsou doby pevných příček, těžkých skříní a fixně daných pracovních míst. Kanceláře budoucnosti vypadají tak, že je během pár minut kompletně přestavíte a změníte k nepoznání. K tomu potřebujete mobilní paravány, lehké stoly a skříně na kolečkách nebo erární pracovní místa, aby z nich mohl pracovat kdokoliv. V době, kdy si zaměstnanci stále častěji berou home office nebo pracují z terénu, je zkrátka těžkopádná kancelář s pevně danými místy historickým přežitkem.

S ohledem na životní prostředí posílil trend udržitelnosti a šetrnosti k přírodě. Upcyklace, recyklace, využívání nových materiálů, to vše rezonuje už delší dobu módním průmyslem. Nelze se proto divit, že se tyto myšlenky čím dál intenzivněji prosazují také v interiérovém designu. Stejně jako v případě upcyklace a recyklace je návrat k retro materiálům výsledkem širší společenské situace. Drátosklo, tvarované plexisklo a malé formáty zažily renesanci.

V současné době si mnoho lidí vyzkoušelo home office a bude zajímavé sledovat, kolika procentům tento styl vyhovuje. Mnoho lidí postrádá sociální kontakt a možnost vyřešit různé situace osobně. Někteří zaměstnanci ale naopak zjišťují, že se jim lépe soustředí. Pro společnost se tak může stát jedním z hlavních benefitů.

V 90. letech byly kancelářské prostory rozděleny na jednotlivé části a velmi populární byl systém tzv. poloprivátních „cubicles“. Později firmy naopak vyrazily cestou moderních, otevřených open spaců s dostatkem světla a prostoru. Nyní podle všeho směřujeme do modelu, který se tváří jako něco mezi. Souhlasíte s tím? A jak velkou měrou k tomu dle vašeho názoru přispěla pandemie?

Andrea Pastrnek: Současný trend je alespoň se pokusit o rovnováhu mezi zmíněnými prostory s ohledem na potřeby zaměstnanců a jejich odlišné zaměření. Začínají se i objevovat interiéry kanceláří, které jsou rozděleny jako samostatné pokoje nikoli pomocí příček, ale prostřednictvím dělicích paravánů nebo pouze optickým dělením pomocí barev. Covid potvrdil potřebu soukromí a hygieny. Ukázal nám a ujistil nás, že je nutné dbát na správné technologie, větrání a výměnu čerstvého vzduchu.

Je tedy nějaká technologie, kterou právě tato epidemie do kanceláří přinesla a už v nich zůstane?

Andrea Pastrnek: Covid vyzdvihuje koncept bezkontaktních technologií, které se již dnes začínají objevovat v rámci vstupních systémů, inteligentních výtahů nebo osobních skříněk pro zaměstnance. Pandemie přesunula osobní schůzky do online světa. Konferenční místnosti a společenské sály jsou nyní nejvytíženější, proto se s ohledem na design a funkci na ně klade největší důraz.

V Česku stále často panuje názor, že architekt řeší vše od hrubé stavby až po design interiéru. V zahraniční je ale více zvykem tyto role rozdělovat. Jak situaci vnímáte vy?

Andrea Pastrnek: Máme pocit, že je kladen důraz na práci v týmu tak, aby každá profese byla nejlepší v tom, co dělá. S ohledem na design architekti rádi ke konceptu přizvou designéry, malíře a obecně umělce, díky čemuž může vzniknout ještě lepší celkové propojení architektury a umění.

Téma podporuje

Na otázky odpovídá

Andrea PastrnekAndrea Pastrnek

Andrea Pastrnek působí jako architektka přes 10 let a za sebou má nespočet realizovaných projektů pro větší firmy. Nově úzce spolupracuje s Premier Interiors, kde má na starosti architektonickou část firmy.

Vyhledávání