Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Udržitelnost při výstavbě, realizaci a provozu kanceláří

Realizace i provoz kanceláří s úsporou zdrojů planety

Udržitelnost a společenská odpovědnost začíná být pro firmy klíčovou metrikou. Řešíte tuto otázku při svých návrzích a obracejí se na vás firmy s požadavky na udržitelná řešení častěji?

Andrea Pastrnek: Tento požadavek slýcháme od klientů, zejména pokud mají firemní environmentální zaměření. Nejčastěji se jednalo o energetické společnosti. Nicméně i pro firmy s jiným zaměřením je tato metrika pro nás v návrhu standardem dnešní doby. Snažíme se přesvědčit klienty, že udržitelnost je důležitá pro celou společnost a zároveň dokáže přinášet výhody pro zaměstnance. Zaměření obnovy samozřejmě přichází i z opačného konce, protože samotní výrobci nábytku již postavili PR na recyklaci materiálů.

Co pro vás udržitelnost v kancelářském prostoru a procesu znamená?

Andrea Pastrnek: Environmentálně šetrné chování institucí znamená, že instituce při provozu a při nakupování přihlíží k ochraně životního prostřední. Vybírají se produkty, jejichž negativní dopad je co nejnižší. O tom, jestli je pracoviště ekologické, mluví i jiné faktory. Například taková poloha a nakládání s odpadem. Pokud je kancelář nebo dílna lehce dostupná městskou hromadnou dopravou a zaměstnanci nemusí každodenně používat auta, zanechají určitě menší ekologickou stopu.

Hlavní je tedy poskytnout zaměstnancům mít možnost chovat se udržitelně.

Andrea Pastrnek: Nezáleží pouze na tom, jak moc zeleně byla postavená samotná budova, jaké má technologie nebo systém výměny vzduchu. Udržitelnost znamená také se chovat v rámci samotného systému udržitelně. Nabízejme zaměstnancům a návštěvám kohoutkovou vodu s citrónem a bylinkami místo PET lahví. Můžeme přispět také tím, že poskytneme příležitost třídit odpad nebo kompostovat.

Jak se vůbec dají kanceláře budovat více ekologicky? Jaké materiály lze zapojit a jak lze udělat proces udržitelnější?

Andrea Pastrnek: Jednou z možností je řešit množství zeleně v interiéru. Ta snižuje množství oxidu uhličitého, zachytává prach a zvyšuje vlhkost vzduchu. Používejme úsporné vodovodní baterie nebo dejme přednost technologii svítidel regulovatelných pomocí denního osvětlení.

Materiály jsou nedílnou součástí zdravého stylu v kancelářích. Ty, které neobsahují škodlivé látky a barviva, bychom měli brát jako standard. Pomocí certifikací materiálů je tento faktor dnes lehce rozpoznatelný. Používejme nábytek vyrobený z dřevěného masivu, z přírodních materiálů, případně vyrobený z recyklovaných materiálů – papíru a plastů, označený logem „Ekologicky šetrný výrobek“ nebo „FSC“.

Kdo je v tomto ohledu podle vás ve světě zásadním představitelem?

Andrea Pastrnek: Významné společnosti, které mají zaměření na energetiku a environmentalistiku.

Téma podporuje

Na otázky odpovídá

Andrea PastrnekAndrea Pastrnek

Andrea Pastrnek působí jako architektka přes 10 let a za sebou má nespočet realizovaných projektů pro větší firmy. Nově úzce spolupracuje s Premier Interiors, kde má na starosti architektonickou část firmy.

Načítám vyhledávání...