One man show přestane fungovat v momentě, kdy firma přeroste 20 lidí, říká Arnošt Čáp o předávání firem
V novém díle podcastu BrandStories se ponoříme do zákulisí rozhodování majitelů firem, kteří stojí na křižovatce: pokračovat, nebo odejít? Hostem je Arnošt Čáp, výkonný ředitel a prokurista JPF Czech, který už patnáct let pomáhá podnikatelům najít správný okamžik pro předání firmy – a někdy i pochopit, že to vlastně vůbec nechtějí. „One man show přestane fungovat v momentě, kdy firma přeroste 20 lidí. Dusí ji to. A dusí to i samotného zakladatele,“ říká Čáp.
V rozhovoru se dozvíte, jak vypadá typologie majitelů – od těch, kteří nechtějí, ale musí, až po ty, kteří chtějí, ale nevědí jak. Arnošt Čáp popisuje, proč je klíčové, aby si majitelé firem uvědomili, že růst firmy s sebou přináší i potřebu změnit roli – a někdy i celý mindset. „Delegování není o tom něco někomu hodit na stůl. Je to o trpělivosti, důslednosti a ochotě vychovávat,“ dodává.
Podcast otevírá i citlivá témata jako emoční připoutanost k firmě, neochotu pustit otěže nebo fakt, že v rodinných firmách není vždy ideální volbou jako nástupce vlastní dítě. Čáp otevřeně mluví o limitech, přetížení a tom, co se děje, když si zakladatel konečně přizná, že už na vše sám nestačí.
V podcastu se dozvíte:
- Proč typickým bodem zlomu je počet 20 zaměstnanců.
- Jaké signály napoví, že se blíží „maturita z podnikání“.
- Jak si vybrat vhodného nástupce, když děti nechtějí firmu převzít.