BrandStories

Umělou inteligenci používá 90 procent startupů. Řada tradičních firem to má jinak, ukázal nový průzkum

Partnerem podcastu je ČSOB & Mastercard

Ve financích a bankovnictví inovace často předčí očekávání, zato ve zdravotnictví a na úřadech máme rezervy. Vyplývá to z průzkumu společností ČSOB a Mastercard s názvem Index inovací, který ukázal úroveň 78,3 bodu ze sta, což naznačuje, že Češi jsou s inovacemi celkově spokojeni. Nejvíce bodů získala oblast finančních technologií, kde nabídka služeb dokonce převyšuje očekávání. „V oblasti bezhotovostních plateb je Česko extrémně vyspělé. Lidé mají k dispozici tolik platebních metod, že málokomu něco chybí,“ popisuje v podcastu BrandStories Michaela Bauer, členka představenstva ČSOB zodpovědná za technologie, data a inovace.

V průzkumu se rovněž objevily zajímavé postřehy ohledně využívání umělé inteligence. Zatímco startupy jsou v tomto směru velmi aktivní, tradičnější firmy ji využívají méně, často kvůli neznalosti nebo finančním omezením. „Mnozí tvrdí, že AI nepoužívají, ale opak je pravdou. Už jen běžné navigace v autech jsou formou umělé inteligence,“ vysvětlila ale Bauer.

Poslechněte si nový díl BrandStories o tom, co všechno průzkum zjistil a kde mají Češi ve využívání inovací rezervy.

Epizody 50 epizod

V cateringu nás roboti jen tak nenahradí, říká CEO In Catering Luděk Vocílka

Catering se za poslední tři dekády změnil k nepoznání. Luděk Vocílka, CEO společnosti in Catering, která letos slaví 30 let na trhu, se v podcastu BrandStories podělil o své zkušenosti. „Už to dávno není jen o servírování jídla – dnes se naše služby stávají součástí celkové atmosféry a zážitku z akcí,“ říká. Podle něj je klíčové, aby cateringová firma dokázala svou nabídkou vyjít vstříc každému klientovi, což je dnes náročnější než kdy dřív.

„V cateringovém světě jsme dnes schopni přizpůsobit každý detail,“ říká Vocílka. „Ať už jde o unikátní design pro konkrétní akci, nebo o moderní technologie, které dnes používáme při přípravě jídel,“ udává. Zmiňuje například cateringový koncept, který vznikl ve spolupráci s architektonickým studiem: „Máme 3,5metrový strom, na který umísťujeme kanapky, a veškeré jídlo je personalizováno na míru klienta.“

Rychlé plánování a flexibilita jsou dalšími nezbytnými aspekty úspěchu cateringu. Zatímco dříve se velké akce připravovaly měsíce dopředu, dnes je běžné, že klienti kontaktují cateringové společnosti s pouhým týdenním nebo dokonce denním předstihem. Důležitou roli hraje také výběr správného personálu. Podle Vocílky je klíčové mít tým, který zvládne všechno – od vaření až po organizaci celého eventu. „Není to jen o jídle, ale o tom, jakým způsobem celou akci zvládnete,“ říká.

V podcastu se také dozvíte:

  • Jaké technologické inovace mění cateringový průmysl.
  • Jakou roli hrají v oboru udržitelnost a ESG kritéria.
  • Co dělat, když se na akci objeví více hostů, než bylo plánováno.

I šatník můžete využít k osobnímu růstu, říká Veronika Marešová

Osobní styl úzce souvisí se sebevědomím a dosahováním úspěchů, říká v novém díle BrandStories Veronika Marešová, koučka a zakladatelka projektu Image Makers for You. Pomáhá podnikatelům vyjádřit jejich autenticitu skrze oblečení a tím se lépe dostat ke jejich cílům. „Pokud si člověk chce změnit vnitřní nastavení, může k tomu použít různé metody, včetně vnější změny. Trvalé změny však začínají uvnitř naší tzv. myšlenkové skříně,“ říká Veronika Marešová.

V rozhovoru sdílí svůj příběh, jak se díky osobnímu rozvoji dostala k proměně své image, až ji to dovedlo k profesní změně. Vysvětluje, že oblečení není jen o vzhledu, ale i o tom, jak se v něm cítíme: „Oblečení je náš každodenní nástroj. Pomáhá nám cítit se tak, jak potřebujeme, nebo nás naopak shazuje a podporuje emoce, které nám neprospívají.“

V závěru rozhovoru sdílí svou vizi pro budoucnost: „Chci, aby franšízy Image Makers for You byly v každém okresním městě.  Služby komplexního image poradenství by měly být dostupné stejně jako péče o zdraví.“

V podcastu se také dozvíte:

  • Jak propojit osobní rozvoj a styl.
  • Proč je důležitější, jak se v oblečení cítíme, než jak vypadáme.
  • Jak volbou správného oblečení ovlivnit pracovní výkon.

Vývojáři z Prahy pomohli vybudovat africký Netflix. Nyní pracují na globální streamovací platformě

Z České Republiky vyvíjená africká streamovací služba Showmax se za deset let stala na trhu lídrem. Přitáhla tak pozornost britské Sky a americké NBCU. Vzniklo partnerství, ve kterém se český technologický tým stal strategickou pobočkou vývoje streamovací platformy s globálním dosahem a úspěchem. „Když jsme začínali, museli jsme řešit úplně jiné výzvy než naši konkurenti v Evropě či USA. V Africe ne vždycky funguje elektřina, internetové připojení je nespolehlivé a platební systémy se výrazně liší. To nás donutilo stavět robustní, ale zároveň maximálně efektivní technologii,“ říká Jan Špitálník, ředitel Sky Česká republika.

„Když se na globální streamovací platformě něco nepovede, musí být v první linii ten, kdo to opraví a minimalizuje dopad na zákazníky,“ popisuje Jan Špitálník. „Tohle je obrovská zodpovědnost, ale zároveň i skvělá příležitost – když něco změním, může to mít skutečný dopad v celosvětovém měřítku,“ dodává.

V podcastu se také dozvíte:

  • Jaké výzvy přinesl přechod z afrického trhu na globální úroveň
  • Proč je sport klíčovým faktorem v konkurenčním boji streamovacích služeb
  • Jaké technologické inovace umožňují streamování i při slabém připojení
  • Jak umělá inteligence pomáhá personalizovat obsah pro diváky

Naši zaměstnanci začali firmu sami chránit, říká o klíčové změně v kultuře Daniel Digoň z Atalianu

„Chyběla kultura, měnili se lidé, zákazníci odcházeli. Cítil jsem obrovskou nedůvěru,“ vzpomíná na svůj nástup do společnosti Atalian její CEO Daniel Digoň, který byl hostem nového dílu BrandStories. Období, kdy potřeboval v krátkém čase změnit náladu v týmu i jeho výkon, překonal za rok a půl.

Prvním krokem bylo podle Digoně získání důvěry. „Nejdřív jsem tomu musel věřit já sám a být transparentní,“ říká. Začal otevřeně sdílet výsledky firmy a nastavil pravidelné porady se zaměstnanci. Na centrále umístili tabuli s přehledem výsledků, kde každý měsíc doplňují realitu proti plánu.

Důležitou změnou bylo také zaměření na lidi. „Naši zaměstnanci začali firmu sami chránit. Pamatuji si, jak za mnou přišel kolega a řekl: ‚Chci víc práce, protože jste ze mě udělali loajálního zaměstnance.‘ V tu chvíli jsem věděl, že jsme na správné cestě,“ vzpomíná.

Nejdéle trvalo přesvědčit vedení ve Francii, aby investovalo do lidí. „Tlak byl obrovský, korporace chtějí výsledky hned. Potřeboval jsem rok a půl, aby se změny projevily,“ vysvětluje Digoň. Dnes má Atalian rekordní obrat i zisk.

Velké značky už se nebojí negativních recenzí, říká Eva Čejková. Dnes by si od Heureky řekla o víc peněz

„Dala jsem příležitost úplně koncovým ženám – ať už na mateřské, nebo třeba pošťačce či kosmetičce –, aby sdílely své zkušenosti s produkty. Klienti nám tehdy říkali, že recenze jsou sprosté slovo. Dnes jsou naopak nezbytné,“ říká Eva Čejková, zakladatelka platformy Testuj.to, v novém díle BrandStories. Před patnácti lety zakládala komunitu Ženy s.r.o., která se soustředila na sdílení zkušeností a produktové testování. Co začalo jako platforma pro autentické recenze, se postupně vyvinulo v technologický startup Testuj.to. Ten dnes působí v devíti zemích a pomáhá značkám získat reálnou zpětnou vazbu od spotřebitelů.

Testuj.to se od klasického influencer marketingu odlišuje tím, že se zaměřuje na mikroinfluencery a běžné spotřebitele. Ti testují produkty, píší autentické recenze a pomáhají firmám získávat zpětnou vazbu. „UGC (user-generated content) je autentický obsah od lidí, kteří si produkt sami vyzkoušeli. To je jeho největší síla,“ vysvětluje zakladatelka Testuj.to.

czechcrunch-brandstories
Nahlížíme do zákulisí značek a odkrýváme příběhy lidí, kteří je vytvářejí. Povídáme si o know-how, produktech, důležitých milnících firem i brandů a zajímají nás klíčoví lidé, týmy a jejich synergie. Podcast vzniká ve spolupráci CzechCrunche a vybraných značek. Moderují Míša Raková a Ivana Karhanová.
Ivana Karhanová & Michaela Raková

Ivana Karhanová & Michaela Raková • tvůrce podcastu BrandStories