Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Hledám pozemek

Hledám pozemek

Půda je jistota. Výnosnější než byt. Neztrácí hodnotu. O podobná hesla nebyla minulý rok v Česku nouze. Levné hypotéky a snaha za žádnou cenu nenechat úspory ležet na účtu rozpoutaly bouři na trhu se stavebními parcelami. Nadprůměrné zhodnocení nabízí už i další typy pozemků, například zahrady v dosahu krajských měst. Ale jsou tu i regiony, kde pozemky za posledních deset let ztratily pár procent ze své původní hodnoty. Jak si tedy pozemky z investičního pohledu vedou?

Podobně jako u bytů, domů a rekreačních objektů i tady letěly průměrné ceny vzhůru. Palivem zdražování byla kombinace končících levných hypoték a reálné hrozby stoupající inflace. Výzkum cen nemovitostí a pozemků od společnosti Valuo tempo tohoto růstu vyčíslil v průměru na 32,5 procenta za poslední rok. Vývoj v jednotlivých krajích byl ale značně odlišný, stavební parcely o ploše 500 až 1 500 metrů čtverečních v Jihomoravském a Královéhradeckém kraji zdražily dvojnásobně, Plzeňský a Liberecký kraj zaznamenaly na druhé straně nižší než tříprocentní nárůst.

Z investičního hlediska lákají pozemky především ty investory, kteří chtějí peníze uložit a neřešit starosti se sháněním nájemníků, údržbou objektu ani jeho případnými rekonstrukcemi. Půda, jejíž množství je z podstaty věci omezené, tak láká i méně zkušené investory, kteří její atraktivitu spatřují ve stabilním růstu hodnoty. Investičním pozemkem jsou tradičně stavební parcely, u kterých dávají dlouhodobá data této zkrácené úvaze většinou za pravdu.

Realitní server Bezrealitky.cz vyhodnotil růst stavebních pozemků za posledních deset let, ve kterém se ukázalo, že nejvyššího zhodnocení dosáhly parcely v dosahu velkých měst. Rekordní růst vykázal pražský Radotín, kde cena za metr čtvereční stoupla o 360 procent ze tří tisíc na 14,5 tisíce korun. Takových míst je kolem Prahy, Brna a dalších velkých měst mnoho – navíc se ukázalo, že lidé jsou ochotni dále dojíždět. Prstenec lukrativních lokalit kolem krajských center se rozšířil z dvaceti pěti na padesát kilometrů.

Jaké projekty zaujaly CzechCrunch

Investory by ale do budoucna měly zajímat spíše pozemky v místech, kde ceny historicky příliš nerostly a potenciál pro zhodnocení nabízí stále vysoký. Zajímavě z výzkumu vyšla například Mladá Boleslav, kde pozemky za posledních deset let dokonce ztratily devět procent své hodnoty. Podobnou příležitost nabízí i okolí Chrudimi v Pardubickém kraji nebo některé lokality Karlovarského kraje.

Poptávka po parcelách je obzvlášť vysoká, ty zasíťované a s dobrou dostupností mizí z inzertních serverů během několika dnů. Jsou také navíc jediné, na které si investor může vzít hypotéku. „Hypotékou je možné financovat pouze pozemek, u něhož stavební úřad potvrdí, že je určen k zastavění objektem k bydlení. Z takzvané územně plánovací informace je zřejmé, jakou stavbu a za jakých podmínek je možné na daném pozemku postavit,“ říká hypoteční specialistka Veronika Hegrová z Hyponamiru.cz.

Stavební pozemky pro domy a rekreační objekty ale nejsou jedinou možností, jak do půdy investovat. V poslední době žene velký zájem nahoru i ceny zahrad v okolí krajských měst. Pole, louky a pozemky zatížené různými břemeny jsou na odhad vývoje cen náročnější, investor by měl mít při jejich pořízení jasný plán a vědět, co od takové investice může čekat.

Královskou disciplínou jsou potom spekulace na změny územních plánů. Pokud investor správně odhadne vývoj, může zahradu, jejíž cena dosahuje obvykle několika stovek korun za metr čtvereční, v několikaletém horizontu zhodnotit o stovky procent jen tím, že dojde v územním plánu ke změně určení na stavební parcelu. Odhad je to ale velmi riskantní, navíc změny těchto plánů jsou v českém prostředí zdlouhavé, takže se výnosná investice může snadno změnit v nekonečné čekání.

Investiční speciál podporují

Speciál
podporují

Vyhledávání