Nahaku
Proč jsme vybrali Nahaku?
Výrobní závody každý den vychrlí množství produktů, ale také odpadu, pro který již podniky nemají další využití. Tento materiál následně končí ve spalovnách či na skládkách a zamořuje planetu. Myšlenkou, jak takový odpad využít, dát mu funkci i estetickou hodnotu, se zabývá designové studio Nahaku založené Josefem Rozehnalem.
Mladý umělec z Brna tímto způsobem propůjčuje druhý život již zdánlivě nepotřebnému materiálu, který proměňuje na designové, nejčastěji světelné instalace. Příkladem mohou být svítidla PETing, vyráběná z prázdných plastových soudků, do kterých se plní šumivé prosecco. Po jejich vyprázdnění končí objemné nádoby na smetišti, stačilo však do nich vložit žárovku a rázem vzniklo světlo, které dnes zdobí i Manifesto Market.
Podobným způsobem dokáže Rozehnal vdechnout nový život nevyužitým plechovkám, použitým hasicím přístrojům, husím krkům i ratanovým odřezkům. Všechny tyto materiály následně zavěšuje na stropy barů a restaurací, jako jsou například brněnské podniky Winebar Kaple či restaurace Element.
Rozehnal se nebrání žádnému materiálu a je schopen zpracovat pryskyřici, sklo, kov, neopren i plast. Byť Nahaku doposud pracovalo především na specifických realizacích pro jednotlivé klienty, jeho cílem je v brzké době vytvořit ustálené portfolio produktů spolu s e-shopem, kde budou tyto výrobky nabízeny za ceny, díky kterým si upcyklovaný kousek bude moci pořídit téměř každý, protože teprve pak to bude podle Rozehnala celé dávat smysl.
Zakladatel Josef Rozehnal
Vize do budoucna
Naším cílem je sériová výroba, tedy ,záchrana' co možná největšího množství materiálu. Nabídnout věci s přidanou hodnotou, které pohladí oko i duši a jejich nákup podpoří cestu rozvoje udržitelného designu. V příštím roce nabídne studio Nahaku několik nových produktů založených na principu upcyklace. Nebude se jednat pouze o svítidla, svoje portfolio rozšíří o další vybavení do domácností.