Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání


Přejít na startupy

2022 2023

25 startupů, které bude v příštích letech zajímavé sledovat

V Česku vzniká čím dál více startupů s globálním potenciálem. Letos se mezi ně zařadil první tuzemský jednorožec (startup s hodnotou nad 1 miliardu dolarů) a spousta zajímavých firem dále roste. Vybrali jsme 25 z nich, které před sebou mají slibnou budoucnost a vyplatí se je sledovat.

Speciál
podporují

Jak jsme vybírali?

Prošli jsme stovky privátních technologických firem v rostoucí fázi, o kterých pravidelně píšeme. Z nich jsme vyselektovali desítky firem, které nedávno nabraly peníze, dělo se v nich něco zásadního z pohledu byznysu nebo se velké věci teprve chystají. Výběr jsme konzultovali s předními investičními fondy, experty i samotnými startupy. Interně jsme zpracovali finanční ukazatele firem i predikci na další období.

U některých firem jsou tyto údaje s jejich povolením uvedeny veřejně. Seznam budeme pravidelně aktualizovat a sledovat vývoj jednotlivých startupů. Pro detaily o každé firmě klikněte na její box.

Datum poslední aktualizace: 25. 10. 2023

 • Accomango Accomango

  Oblast Hospitality

  Tržby 2M CZK (2020) *

  Investice 2,3M USD

  Co dělá

  Accomango propojuje ubytovací kapacity pro dělníky s firmami, které pro své pracovníky hledají dočasné ubytování. V takových ubytovnách se často stále využívá tužka a papír, přičemž cílem startupu je vše zdigitalizovat, zjednodušit rezervaci firmám a přinést více zákazníků majitelům ubytoven.

  Lokace (sídlo)

  Praha, CZ

  Rok založení

  2020

  Zakladatelé

  Karel Zheng, Patrick Havlíček

  Klíčoví investoři

  Kaya, Purpose Ventures, Matthis Welle, Ory Weihs, Václav Graf, Jan Krabec, Jakub Kubiš

  Proč se dostal do výběru

  To, co kdysi způsobilo Airbnb na trhu krátkodobých pronájmů, chce zopakovat mladý pražský startup Accomango na poli ubytování pracovníků. Startup vznikl teprve loni v červnu, kdy nabral peníze od Enernu (dnes Kaya), a v prvním půlroce utržil 2 miliony korun. Letos už půjde o nižší desítky milionů a také postupnou expanzi na další zahraniční trhy, která by měla růst uspíšit. Klíčovou roli hraje také zapálení ani ne 25letých zakladatelů, kteří přetáhli talenty z Kiwi.com, Rohlíku či Productboardu, stejně jako tlak na digitalizaci celého odvětví. Doteď se totiž většinou podobné typy ubytování řešily manuální cestou.

  Články na téma Accomango na CzechCrunchi:

  * Tržby za rok 2020 jsou za měsíce červen až prosinec (kdy startup vznikl). V roce 2021 jde o nižší desítky milionů korun.

 • Aireen Aireen

  Oblast Zdravotnictví

  Tržby 1–5M CZK (2020)

  Investice 1M EUR

  Co dělá

  Umělá inteligence startupu Aireen odhaluje analýzou očí civilizační choroby. Prvním projektem je analýza snímků očního pozadí, která dokáže odhalovat změny způsobené cukrovkou.

  Lokace (sídlo)

  Praha, CZ

  Rok založení

  2018

  Zakladatelé

  David Navrátil

  Klíčoví investoři

  Media Channel, Tensor Ventures, Petr Kocian

  Proč se dostal do výběru

  Startup Aireen vznikl za spolupráce lékařů a analýzy anonymizovaných záznamů pacientů. V poslední době se mu podařilo získat zdravotní certifikaci, díky které může zahájit testování v ordinacích, stejně jako spolupracovat s jednou z největších farmaceutických skupin. Vedle toho má za sebou prozatím neveřejné kolo s větší investiční společností, která je připravena další vývoj financovat. Ve zdravotnictví jsou přitom příležitosti za miliardy dolarů.

  Články na téma Aireen na CzechCrunchi:

 • Apify Apify

  Oblast Data & infrastruktura

  Tržby 4,8M USD (2021) *

  Investice 12M CZK

  Co dělá

  Datový startup Apify automatizuje cokoli, co uživatel dokáže udělat ručně ve webovém prohlížeči, a spustit to ve velkém měřítku. Konkrétně se soustředí na web scraping, extrakci dat a web RPA.

  Lokace (sídlo)

  Praha, CZ

  Rok založení

  2016

  Zakladatelé

  Jan Čurn, Jakub Balada

  Klíčoví investoři

  Reflex Capital

  Proč se dostal do výběru

  O Apify není příliš slyšet, ale z pražského startupu se podařilo během několika málo let vybudovat předního hráče na poli automatizace sběru dat z nejrůznějších webových zdrojů. Startup má za sebou několik kol investic od fondu Reflex Capital a aktuálně generuje v měsíčních opakujících se příjmech zhruba půl milionu dolarů. Ještě letos nebo v první polovině roku by mohl nabrat další peníze k akceleraci růstu a postupně se zařadit mezi jedny z nejzajímavějších českých startupů. Zopakovat totiž může úspěch českých Apiary, který za miliardy korun koupil Oracle.

  Články na téma Apify na CzechCrunchi:

  Web

  apify.com

  * Jedná se o opakující se roční příjmy (ARR) k červnu 2021.

 • Around Around

  Oblast Komunikace

  Tržby 0 USD (2020)

  Investice 15,2M USD

  Co dělá

  Videokomunikační aplikace Around pracuje s vědeckými poznatky o tom, jak co nejvíc zpříjemnit videohovory, aby nebyly vyčerpávající. Díky umělé inteligenci nabízí výrazně příjemnější zážitek než běžně používaná konkurence.

  Lokace (sídlo)

  Redwood City, CA, USA

  Rok založení

  2018

  Zakladatelé

  Pavel Serbajlo, Dominik Zane, Matt Zakutny

  Klíčoví investoři

  Wing, Forerunner, Slack, Initialized, Floodgate, Credo Ventures, Naval Ravikant, Ryan Hoover

  Proč se dostal do výběru

  Around má v rukou unikátní technologii, která umožňuje videohovory několika lidí ve stejné místnosti bez ozvěny či ztlumování zvuku a také potlačovat šum a ruchy v okolí. Během dvouletého vývoje Around získal tisíce aktivních uživatelů a postupně vypouští ostrou verzi aplikace. V zádech má od investorů přes 300 milionů korun a na přelomu roku by mohl spustit první placené plány, kterými může benefitovat z nárůstů potřeby videohovorů při práci na dálku a celkové digitalizace za doby pandemie. Zatím jsou totiž tržby startupu na nule, soustředí se pouze na vývoj a testování.

  Články na téma Around na CzechCrunchi:

 • Better Stack Better Stack

  Oblast DevOps

  Tržby

  Investice 1,8M USD

  Co dělá

  Better Stack vyvíjí software pro vývojáře, kteří provozují software v cloudu. Když například spadne daný web, dokáže zavolat správnému člověku v týmu firmy, který to opraví a v analytickém nástroji zjistí, co se vlastně se serverem stalo, proč spadnul a co musí udělat.

  Lokace (sídlo)

  Praha, CZ

  Rok založení

  2020

  Zakladatelé

  Juraj Masár, Veronika Kolejáková

  Klíčoví investoři

  Susa Ventures, Kaya.vc, Michael Stoppelman, Ryan Petersen, Zach Sims,

  Proč se dostal do výběru

  Juraj Masár má za sebou hned několik úspěšných startupů. Pracoval na česko-slovenských startupech Prizeo či Represent, které se prodaly, a následně rozjel Customer.guru nebo analytickou investiční platformu Wallmine. Právě ve Wallmine vznikl nápad na skupinu nástrojů Better Stack pro jednodušší vývoj a hlídání webu. Na to získal Masár desítky milionů korun a už hlásí zákazníky jako IBM, Decathlon či Huawei. I podle něj je to ale teprve začátek.

  Články na téma Better Stack na CzechCrunchi:

 • Dataddo Dataddo

  Oblast Data & infrastruktura

  Tržby

  Investice 3M USD

  Co dělá

  Dataddo automaticky sbírá data z různých cloudových služeb a systémů, které navzájem nekomunikují, a integruje je na jedno místo. Díky tomu s nimi pak může pracovat i člověk, který nemá zkušenosti v IT či datové analytice.

  Lokace (sídlo)

  Praha, CZ

  Rok založení

  2015

  Zakladatelé

  Zdeněk Pecha, Petr Nemeth, Joel Thom

  Klíčoví investoři

  Impulse Ventures

  Proč se dostal do výběru

  Vývoji datových startupů se šikovných českých rukou daří a postupně si toho všímají i ve světě. Dataddo má za sebou již více než 2 000 platících zákazníků mezi firmami i jednotlivci a desítky milionů korun v investicích na další expanzi, převážně po americkém trhu. Dříve nebo později bude mimo dalšího růstu jistě cílem akvizičních námluv jedné z větších korporací. Lákat je může vlastní technologie pro automatizaci a spojování dat ze služeb, které spolu jinak nespolupracují.

  Články na téma Dataddo na CzechCrunchi:

 • Deepnote Deepnote

  Oblast Umělá inteligence

  Tržby

  Investice 23,8M USD

  Co dělá

  Deepnote poskytuje platformu pro práci na projektech na bázi umělé inteligence, aniž by musela firma investovat obrovské prostředky do programátorů a především infrastruktury. Cílem je zjednodušeně řečeno vytvořit Google Dokumenty pro datové vědce.

  Lokace (sídlo)

  San Francisco, USA

  Rok založení

  2019

  Zakladatelé

  Jakub Jurových, Jiří Lhotka, Jan Matas, Filip Stollar

  Klíčoví investoři

  Index Ventures, Credo Ventures, Accel, Y Combinator, YC Partners, Naval Ravikant, Lachy Groom, Greg Brockman, Daniel Gross, Elad Gil,

  Proč se dostal do výběru

  Deepnote se zapsal do médií jako startup, který vybral největší seed investici v českých dějinách, navíc od prestižních investorů jako Index Ventures, Accel či od lidí kolem Y Combinatoru. Před sebou má misi, která má změnit práci s datovou analýzou v týmech podobně jako třeba Google Docs na poli dokumentů. Deepnote využívají v Discordu, ByteDance i Lyftu, a pokud se tato mise podaří, může se z Deepnote stát jeden z nejviditelnějších startupů u nás.

  Články na téma Deepnote na CzechCrunchi:

 • Fireball Fireball

  Oblast Hry

  Tržby 65K USD (2020) *

  Investice 1M USD

  Co dělá

  Studio Fireball stojí za vývojem hry Fireball RPG, což je mobilní verze světově populární hry na hrdiny Dungeons & Dragons, která byla předlohou v Česku známého Dračího doupěte. Studio automatizuje pravidla hry a přinese fantasy kolaborativní storytelling na telefony.

  Lokace (sídlo)

  Praha, CZ

  Rok založení

  2019

  Zakladatelé

  Jan Roose, David Lenský

  Klíčoví investoři

  Jiří Hlavenka, Oliver Dlouhý, Purpose Ventures, Ján Ilavský

  Proč se dostal do výběru

  Fireball kombinuje populární hru na hrdiny Dungeons & Dragons do moderní podoby, takže zasahuje nejen hráče, jež hrají klasickou verzi, ale i obří mobilní trh, do kterého chce přinést svou kolaborativní alternativu. Vstup na trh bude mít těžký, stejně jako udržení dlouhodobé přízně a aktivity hráčů, ale pokud se mu to podaří, může se jednat o další zásadní úspěch na rychle rostoucím herním trhu v Česku i ve světě. Stejně jako může přijít zájem od větších herních studií.

  Články na téma Fireball na CzechCrunchi:

  * Tržby v roce 2020 počítají s výběrem prostředků prostřednictvím crowdfundingové kampaně na Kickstarteru.

 • Fitify Fitify

  Oblast Fitness

  Tržby 1,2M USD (2020)

  Investice 0 USD

  Co dělá

  Mobilní aplikace Fitify funguje jako virtuální fitness kouč. Slouží jako nástroj pro hubnutí, pálení kalorií, nabírání svalové hmoty a získávání síly, dokáže tedy zajistit veškerou aktivitu s tím spojenou. Své uživatele má ve 180 zemích světa.

  Lokace (sídlo)

  Praha, ČR

  Rok založení

  2018

  Zakladatelé

  Martin Mazanec, Matouš Skála

  Klíčoví investoři

  Proč se dostal do výběru

  Pandemie koronaviru donutila lidi trávit čas doma a podpořila tak celou oblast aplikací zaměřených na domácí cvičení, z čehož těží i tuzemští vývojáři aplikace Fitify, kteří vybudoval z původně studentské aplikace globální produkt s uživateli ve 180 zemích světa. Segment virtuálních trenérů a chytrých doplňků zasahuje stále širší masu lidí, a tak v něm dříme obrovský potenciál. Je v něm zároveň vysoká konkurence, ale Fitify plánuje dál expandovat a nabízet nové funkce.

  Články na téma Fitify na CzechCrunchi:

 • IP Fabric IP Fabric

  Oblast Data & infrastruktura

  Tržby 1,1M EUR (2020) *

  Investice 4,8M EUR

  Co dělá

  IP Fabric vyvíjí software pro komplexní analýzu všech úrovní síťové infrastruktury, s pomocí unikátních algoritmů odkrývá její slabá místa a díky strukturovaným datům zjednodušuje procesy týkající se síťové administrace a architektury.

  Lokace (sídlo)

  Praha, CZ

  Rok založení

  2016

  Zakladatelé

  Pavel Bykov, Roman Aprias, Miroslav Hýbl

  Klíčoví investoři

  Senovo, Presto Ventures, Credo Ventures, O2 Bolt

  Proč se dostal do výběru

  Pavel Bykov zakládal IP Fabric z garáže na základě potřeby, kterou si uvědomil ve svém předešlém pracovním působení. Software pro prediktivní analýzu a zabezpečení síťové infrastruktury teď dodává pro největší světové firmy a i díky investicím přesahujícím sto milionů korun urychluje vývoj řešení a další škálování prodeje po celém světě. Jeho investoři říkají, že má všechny předpoklady pro globální úspěch, od konkurenční výhody a expertízu zakladatelů přes talentovaný tým až po správné načasování vstupu na trh.

  Články na téma IP Fabric na CzechCrunchi:

  * Jedná se o opakující se roční příjmy (ARR) ke konci roku 2020.

 • iPrice iPrice

  Oblast E-commerce

  Tržby

  Investice 21M USD

  Co dělá

  iPrice je největším cenovým srovnávačem v jihovýchodní Asii, a proto se mu u nás přezdívá „asijská Heureka“. Napříč regionem nabízí na sedm miliard produktů od více než dvou milionů prodejců.

  Lokace (sídlo)

  Kuala Lumpur, MY

  Rok založení

  2014

  Zakladatelé

  David Chmelař, Heinrich Wendel

  Klíčoví investoři

  500 Startups, Naver, LINE, Woowa Brothers (Delivery Hero)

  Proč se dostal do výběru

  David Chmelař se svými kolegy buduje největší cenový srovnávač v jihovýchodní Asii sedm let a pro letošní rok je hodnota zobchodovaného zboží, které přes platformu iPrice projde, na úrovni 6,4 miliardy korun. Loni šlo přitom zhruba o polovinu, což dokazuje rychlý růst jak samotného iPrice, tak i celého regionu a oblasti e-commerce. V nabídce má přes sedm miliard dostupných produktů, za zády velké strategické investory a před sebou stále prakticky nekonečný asijský trh, který se přesouvá do digitálu.

  Články na téma iPrice na CzechCrunchi:

 • Iterait Iterait

  Oblast Umělá inteligence

  Tržby 500K+ EUR (2020)

  Investice 55M CZK

  Co dělá

  Iterait vyvíjí systémy s umělou inteligencí, počítačovým viděním a strojovým učením. Působí v oblastech od zdravotnictví až po marketing, jeho hlavní produkt Vividi slouží na monitoring lidí v nákupních centrech.

  Lokace (sídlo)

  Praha, CZ

  Rok založení

  2018

  Zakladatelé

  Adam Blažek, Filip Matzner, Petr Bělohlávek

  Klíčoví investoři

  Qmama

  Proč se dostal do výběru

  Iterait se od začátku věnuje vytěžování informací získaných za pomoci umělé inteligence, a to v různých odvětvích. Mimo obecných dat zároveň spustil nástroj Vididi, který pro pochopení chování zákazníků využívá ve fyzických provozovnách Alza, Luxor nebo Raiffeisenbank. Na další expanzi získal Iterait desítky milionů korun, díky kterým chce více i do zahraničí, a pro letošní rok má v plánu desetinásobný růst.

  Články na téma Iterait na CzechCrunchi:

 • Kindest Kindest

  Oblast Fundraising

  Tržby 359K USD (2020) *

  Investice 2,4M USD

  Co dělá

  Kindest zajišťuje online fundraising pro neziskové organizace, které mnohdy nemají čas ani prostředky na to, aby si procesy okolo získávání financí zajišťovaly samy. Zaměřuje se přitom na trh ve Spojených státech.

  Lokace (sídlo)

  Los Angeles, CA, USA

  Rok založení

  2019

  Zakladatelé

  David Semerad, Martin Stava, Holly McKay, Pavel Zeifart

  Klíčoví investoři

  Credo Ventures, Precusor Ventures, AVG Basecamp, TomKat Foundation

  Proč se dostal do výběru

  Pro neziskové organizace bývá internet hlavním místem, kde se spojit s dárci. Zdaleka ne každá organizace se ale umí v online světě pohybovat. Kindest proto proto tvoří ucelenou platformu, pomocí které si mohou neziskovky kompletní řešení pro výběr peněz online včetně navazujícího marketingu a dalších aktivit pronajmout na měsíční bázi. Jen za první rok startup vygeneroval příjmy ve stovkách tisíc dolarů a s loňskou investicí chce jít naplno po americkém trhu, kde se v neziskovém sektoru ročně otočí 450 miliard dolarů.

  Články na téma Kindest na CzechCrunchi:

  * Poznámka - Tržby

 • Manta Manta

  Oblast Data & infrastruktura

  Tržby

  Investice 53M USD

  Co dělá

  Manta působí v oblasti datových toků. Ve své platformě generuje přehled všech zdrojů firemních dat a jakým způsobem nebo kam organizací proudí, čímž dokáže nabídnout ucelený pohled na kompletní datovou infrastrukturu a ulehčit práci nejen datovým analytikům.

  Lokace (sídlo)

  New York, NY, USA

  Rok založení

  2016

  Zakladatelé

  Tomáš Krátký

  Klíčoví investoři

  Senovo, Credo Ventures, Bessemer Venture Partners, SAP.IO

  Proč se dostal do výběru

  Mantě se podařilo vyvinout unikátní technologii, která pomáhá firmám pochopit, kudy a jak jim proudí veškerá data, jež pohání jejich byznys. Startup dokázal dát dohromady velký inženýrský talent, díky němuž se mu podařilo prorazit na vysoce konkurenčním americkém trhu, a přitom je pořád na začátku – teprve teď si začíná mnoho firem uvědomovat, jak velký problém mají, že nerozumí vlastním datům. Kvalit Manty oceňují firmy i zákazníci po celém světě a její důležitost bude nabývat.

  Články na téma Manta na CzechCrunchi:

 • Mews Mews

  Oblast Hospitality

  Tržby

  Investice 41,6M USD

  Co dělá

  Mews řeší kompletní management hotelů včetně personálu, v době pandemie rozšiřuje portfolio služeb z rezervací hotelových pokojů o rezervace různých prostor jako parkoviště nebo zasedačky a také objektů jako kola, auta a přistýlky či služby masérů, kadeřníků či uklízeček.

  Lokace (sídlo)

  Amsterdam, NL

  Rok založení

  2012

  Zakladatelé

  Richard Valtr

  Klíčoví investoři

  Ory Weihs, henQ, Battery Ventures, Notion Capital, Thayer Ventures, Axivate Capital

  Proč se dostal do výběru

  Mews byl ještě na přelomu roku 2019 a 2020 jedním z nejrychleji rostoucích tuzemských startupů, který měl stovky zaměstnanců. Ty byla však firma nucena ve velkém propoštět s nástupem pandemie a její budoucnost byla ze dne na den ohrožena. Během tohoto období ale v Mews optimalizovali procesy, snížili náklady, našli další fungující byznys modely a letos si věří na tržby v řádu vyšších desítek milionů dolarů. Další roky by po této optimalizaci mohly být pro Mews s návratem hospitality trhu klíčové.

  Články na téma Mews na CzechCrunchi:

 • Productboard Productboard

  Oblast Product management

  Tržby

  Investice 262M USD

  Co dělá

  Productboard vyvíjí online platformu, která pomáhá produktovým manažerům s vývojem jednotlivých produktů, a to i díky co největšímu porozumění potřebám zákazníků a správnému nastavení strategií.

  Lokace (sídlo)

  San Francisco, USA

  Rok založení

  2014

  Zakladatelé

  Hubert Palán, Daniel Hejl

  Klíčoví investoři

  Tiger Global Management, Index Ventures, Kleiner Perkins, Sequoia Capital, Bessemer Venture Partners, Rockaway Capital, Credo Ventures, Reflex Capital

  Proč se dostal do výběru

  Productboard je bezpochyby jedním z nejúspěšnějších českých startupů na globálním poli. Úspěšně překonal náročnější pandemické období a udržitel si zákazníky. Na investicích nabral už přes 130 milionů dolarů od prestižní fondů jako Index Ventures, Sequoia Capital nebo Tiger Global, používá ho přes 4 000 firem a otevírá několik dalších poboček po světě. Cílem je maximalizovat nábor nových zákazníků a poté se postupně překlápět do černých čísel. Z Productboardu by i díky investicím mohl být jeden z dalších jednorožců z Česka.

  Články na téma Productboard na CzechCrunchi:

 • Resistant AI Resistant AI

  Oblast Bezpečnost

  Tržby 200K+ EUR (2020) *

  Investice 19,4M USD

  Co dělá

  Umělá inteligence, která střeží umělou inteligenci. Resistant AI se zabývá zabezpečením systémů strojového učení, které banky, fintechové startupy a další firmy nasazují pro automatizaci a přenos finančních procesů online. Pokročilými technologiemi tak chrání všechny procesy.

  Lokace (sídlo)

  Praha, CZ

  Rok založení

  2019

  Zakladatelé

  Martin Rehák

  Klíčoví investoři

  GV, Seedcamp, Credo Ventures, Index Ventures

  Proč se dostal do výběru

  Martin Rehák spoluzakládal startup Cognitive Security a o několik let později stál u jeho velkého a úspěšného prodeje do rukou globálního giganta Cisco. Teď se s kolegy věnuje technologického startupu Resistant AI, který pomocí umělé inteligence řeší bezpečnost fintechových systémů. Už v seed kole dokázal získat důvěru prestižních investorů jako Index Ventures a získal investici 2,75 milionu dolarů. Díky těmto prostředkům startup dobývá nově vznikající trh, jehož relevance bude vzhledem k digitalizaci finančního světa a jeho přesunu do onlinu a aplikací narůstat.

  Články na téma Resistant AI na CzechCrunchi:

  * Udáno jako tržby ve stovkách tisíc eur.

 • Rohlik.cz Rohlik.cz

  Oblast E-commerce

  Tržby 300M EUR (2020)

  Investice 570M EUR

  Co dělá

  Online supermarket Rohlik.cz je prvním českým jednorožcem, tedy startupem s valuací vyšší než jedna miliarda dolarů. Na domácím českém trhu už je ziskový, aktuálně působí ve čtyřech zemích a plánuje rychlou expanzi po Evropě.

  Lokace (sídlo)

  Praha, CZ

  Rok založení

  2014

  Zakladatelé

  Tomáš Čupr

  Klíčoví investoři

  Index Ventures, Partech Ventures, Evropská banka pro obnovu a rozvoj, J&T Banka, Quadrille Capital, R2G, Enern

  Proč se dostal do výběru

  Rohlík se vyprofiloval v jedničku na poli online supermarketů v Česku a Maďarsku a postupně se chce dostat do většiny Evropy, přičemž pokračuje Rakouskem a Německem. Jeho technologický systém pro kompletaci nákupů i nastavení doručování je ve světě unikátem. Rohlík na investicích nabral přes 8 miliard korun a stal se z něj první jednorožec (startup s hodnotou nad miliardu dolarů) nejen v našem seznamu, ale i v Česku obecně. V Česku už je firma a v příštích letech by mohla také zamířit na burzu. Podíl nakupování potravin online bude v následujících letech narůstat.

  Články na téma Rohlik.cz na CzechCrunchi:

 • Rossum Rossum

  Oblast Automatizace

  Tržby 5–10M USD (2020) *

  Investice 105M USD

  Co dělá

  Rossum učí počítače pomocí umělé inteligence rozumět nestrukturovaným dokumentům. Běžný software je totiž nedokáže číst, různé smlouvy či faktury musí lidé zpracovávat ručně. Díky Rossumu tak lidem odpadá rutinní a nudná práce.

  Lokace (sídlo)

  Praha, CZ

  Rok založení

  2017

  Zakladatelé

  Petr Baudiš, Tomáš Gogár, Tomáš Tunys

  Klíčoví investoři

  StartupYard, Miton, LocalGlobe, Seedcamp, General Catalyst

  Proč se dostal do výběru

  Od přelomu roku 2019 a 2020 probíhal vývoj vlastní technologie na bázi umělé inteligence v Rossum poměrně nenápadně a nebylo o něm příliš slyšet. Pražskému startupu ale loni hrála do karet pandemická situace a poptávka po digitalizaci i automatizaci procesů. Právě na to se firma z Karlína soustředí a díky zájmu dokázala během jediného roku ztrojnásobit tržby. Vedle toho Rossum nabral několik globálních špiček, které by měly startup posunout k vytyčenému cíli stovek milionů dolarů v tržbách během následujících let.

  Články na téma Rossum na CzechCrunchi:

  Web

  rossum.ai

  * Jedná se o opakující se roční příjmy (ARR) za rok 2020.

 • Sharry Europe Sharry Europe

  Oblast Proptech

  Tržby 20-90M CZK (2020)

  Investice 1,3 M USD

  Co dělá

  Sharry vyvíjí chytrá řešení pro kancelářské budovy v Evropě i Spojených státech. Tam se technologie firmy využily u stavby druhého nejvyššího kancelářského mrakodrapu v New Yorku a postupně dobývá další.

  Lokace (sídlo)

  Praha, CZ

  Rok založení

  2016

  Zakladatelé

  Michal Čeřovský, Vladimír Cibulka, Jakub Řezníček, Josef Šachta

  Klíčoví investoři

  Presto Ventures

  Proč se dostal do výběru

  Sharry nabral na investicích necelých 30 milionů a jeho tržby už se počítají v desítkách milionů korun. Úspěch se svými systémy pro chytřejší budovy slaví především na západním trhu, především pak v New Yorku (včetně druhého největšího kancelářského mrakodrapu), kde je navíc teprve na začátku. S ustupující pandemií by se měly otevřít i další možnosti pro tuzemský startup, který se může během následujících let přehoupnout do tržeb ve stovkách milionů.

  Články na téma Sharry Europe na CzechCrunchi:

 • ShipMonk ShipMonk

  Oblast E-commerce

  Tržby 155M USD (2020)

  Investice 365M USD *

  Co dělá

  ShipMonk se zaměřuje na outsourcing logistiky. Tzv. fulfillment využívají zejména e-shopy pro odesílání a skladování balíčků místo budování svých vlastních skladů. Působí ve Spojených státech a expanduje do Evropy.

  Lokace (sídlo)

  Ft. Lauderdalle, FL, USA

  Rok založení

  2014

  Zakladatelé

  Jan Bednář

  Klíčoví investoři

  Summit Partners, Periphas Capital, SJF Ventures, Grotech Ventures, Supply Chain Ventures

  Proč se dostal do výběru

  Vlna pandemie v roce 2020 akcelerovala růst e-commerce i firem, které jsou s nimi spojené. ShipMonk z toho benefitoval a dokázal využít příležitost na americkém trhu mezi malými a středně velkými podniky. Vedle USA se ShipMonk chystá také do Evropy, kde otevírá první fulfillmentová centra. Je řízen takřka bez investic třetích stran, od první roku profitabilní a očekává se, že z něj bude v pořadí teprve druhý jednorožec (firma s hodnotou nad miliardu dolarů) mezi startupy českých zakladatelů. Ultimátním cílem Jana Bednáře a jeho týmu je dovést firmu až na burzu, přičemž pomoci k tomu má i neustále rostoucí trh e-commerce.

  Články na téma ShipMonk na CzechCrunchi:

  * Získané peníze nebyly klasickou investicí, ale prodejem osobního podílu zakladatele Jana Bednáře. Prostředky na případný rozvoj firmy tak investuje sám za sebe.

 • Smartlook Smartlook

  Oblast Analýza dat

  Tržby 64M CZK (2020)

  Investice 3,8M USD

  Co dělá

  Smartlook pomáhá firmám pochopit chování uživatelů na webech a v mobilních aplikacích. Díky propojení nahrávacího systému a analytických nástrojů umožňuje sledovat interakce návštěvníků a odhalovat tak chyby, které brání úspěšnému prodeji.

  Lokace (sídlo)

  Brno, CZ

  Rok založení

  2016 *

  Zakladatelé

  Petr Janošík, Ondřej Machek

  Klíčoví investoři

  Airbridge Equity Partners, Novira Capital, Reflex Capital

  Proč se dostal do výběru

  Smartlook fungoval tak dobře, že se z vedlejšího produktu v roce 2020 oddělil do samostatné firmy a několik měsíců na to oznámil investici 3,1 milionu eur. Prostředky teď Smartlook využívá na rozšíření produktu pro středně velké a velké firmy a také na posílení pozice na klíčovém americkém trhu, který už nyní generuje třetinu jeho tržeb. Zákazníky má ale Smartlook po celém světě, například v Brazílii, Austrálii či Indii. Zakladatelé odmítají nabídky na exit a jejich primární cíl je zdvojnásobovat tržby každý další rok.

  Články na téma Smartlook na CzechCrunchi:

 • Supernova Supernova

  Oblast Vývojářské nástroje

  Tržby

  Investice 3.5M USD

  Co dělá

  Supernova stojí za vývojem produktu, přes který je možné v jednodušší formě z vlastního designu tvořit mobilní aplikaci bez nutné znalosti kódu. Šetří tak drahý čas vývojářů.

  Lokace (sídlo)

  Dover, Delaware, USA

  Rok založení

  2017

  Zakladatelé

  Jiří Třečák, Oskar Kořistka, Artem Ufimtcev, Václav Luštěk

  Klíčoví investoři

  EQT, Credo Ventures, Enern, Jakub Nešetřil, Jude Gomila, Martin Rajcan

  Proč se dostal do výběru

  Supernova byla jedním z mála startupů z Česka, kterému se podařilo projít prestižním akcelerátorem Y Combinator v Silicon Valley. Od té doby zaujal tuzemský tým vývojářů a designérů západní investory i zákazníky a postupně roste. Ze samostatného softwaru se postupně stává webová verze, kterou chce Supernova prodávat týmům a už v uzavřené early verzi hlásí pozitivní výsledky. To nejzásadnější má ale startup teprve před sebou.

  Články na téma Supernova na CzechCrunchi:

 • ThreatMark ThreatMark

  Oblast Fintech

  Tržby 3M+ USD (2020)

  Investice 6,6M USD

  Co dělá

  ThreatMark vyvíjí řešení prevence podvodů pro online bankovnictví, ve kterém spoléhá mimo jiné na behaviorálně-biometrickou profilaci uživatelů. I když útočník získá přihlašovací údaje od online bankingu, systém rozpozná, že osoba dělající transakce není skutečným uživatelem účtu, a podezřelé transakce dokáže zablokovat.

  Lokace (sídlo)

  Brno, CZ

  Rok založení

  2015

  Zakladatelé

  Michal Tresner, Kryštof Hilar

  Klíčoví investoři

  Cleverlance, Springtide Ventures, Rockaway

  Proč se dostal do výběru

  Pandemie přinesla do trhu masivní zájem o digitalizaci snad ve všech oborech a bankovnictví není výjímkou. Banky se předhání v integraci nových služeb, hledání zajímavých fintechů k rozšíření portfolia, a stejně tak řeší i bezpečnost. ThreatMark nad tím vším staví vlastní technologii, se kterou rychle roste. Po 3 milionech eur v investicích dělá startup to samé na ročních tržbách a řadí se mezi vůbec nejrychleji rostoucí firmy ve střední Evropě.

  Články na téma ThreatMark na CzechCrunchi:

 • Yieldigo Yieldigo

  Oblast Analýza dat

  Tržby 1M+ EUR (2020)

  Investice 2,4M EUR

  Co dělá

  Nástroj Yieldigo pomocí umělé inteligence obchodníkům pomáhá a radí s každodenními i strategickými rozhodnutími o cenotvorbě. Cílem je, aby si zboží kupovalo co nejvíce lidí a zároveň zůstávala co možná nejvyšší marže.

  Lokace (sídlo)

  Praha, CZ

  Rok založení

  2016

  Zakladatelé

  Jiří Psota, David Klečka, Radim Dudek

  Klíčoví investoři

  J&T Ventures, Alchemist Accelerator, PortfoLion Capital, Presto Ventures

  Proč se dostal do výběru

  Správné nastavení cen v retailu může v dlouhodobém horizontu rozhodovat o úspěchu i neúspěchu určitých produktů i celého byznysu. Yieldigo pomáhá obchodníkům tento aspekt řešit za pomocí vlastní technologie s umělou inteligencí a postupně se dostává k čím dál větším hráčům. Letos na masivní expanzi po Evropě startup získal přes 50 milionů korun, což by ho mohlo dostat lépe na globální hledáček. Vedle toho má v plánu vývoj dalších klíčových funkcí.

  Články na téma Yieldigo na CzechCrunchi:

Články o startupech v CC25

Další články

Vyhledávání