Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání


Přejít na startupy

2022 2023 2024

25 startupů, které bude v příštích letech zajímavé sledovat

V Česku vzniká čím dál více startupů s globálním potenciálem. Letos se mezi ně zařadil první tuzemský jednorožec (startup s hodnotou nad 1 miliardu dolarů) a spousta zajímavých firem dále roste. Vybrali jsme 25 z nich, které před sebou mají slibnou budoucnost a vyplatí se je sledovat.

Speciál
podporují

Jak jsme vybírali?

Prošli jsme stovky privátních technologických firem v rostoucí fázi, o kterých pravidelně píšeme. Z nich jsme vyselektovali desítky firem, které nedávno nabraly peníze, dělo se v nich něco zásadního z pohledu byznysu nebo se velké věci teprve chystají. Výběr jsme konzultovali s předními investičními fondy, experty i samotnými startupy. Interně jsme zpracovali finanční ukazatele firem i predikci na další období.

U některých firem jsou tyto údaje s jejich povolením uvedeny veřejně. Seznam budeme pravidelně aktualizovat a sledovat vývoj jednotlivých startupů. Pro detaily o každé firmě klikněte na její box.

Datum poslední aktualizace: 1. 1. 2024

  • Accomango Accomango

    Oblast Hospitality

    Tržby 2M CZK (2020) *

    Investice 2,3M USD

    Co dělá

    Accomango propojuje ubytovací kapacity pro dělníky s firmami, které pro své pracovníky hledají dočasné ubytování. V takových ubytovnách se často stále využívá tužka a papír, přičemž cílem startupu je vše zdigitalizovat, zjednodušit rezervaci firmám a přinést více zákazníků majitelům ubytoven.

    Lokace (sídlo)

    Praha, CZ

    Rok založení

    2020

    Zakladatelé

    Karel Zheng, Patrick Havlíček

    Klíčoví investoři

    Kaya, Purpose Ventures, Matthis Welle, Ory Weihs, Václav Graf, Jan Krabec, Jakub Kubiš

    Proč se dostal do výběru

    To, co kdysi způsobilo Airbnb na trhu krátkodobých pronájmů, chce zopakovat mladý pražský startup Accomango na poli ubytování pracovníků. Startup vznikl teprve loni v červnu, kdy nabral peníze od Enernu (dnes Kaya), a v prvním půlroce utržil 2 miliony korun. Letos už půjde o nižší desítky milionů a také postupnou expanzi na další zahraniční trhy, která by měla růst uspíšit. Klíčovou roli hraje také zapálení ani ne 25letých zakladatelů, kteří přetáhli talenty z Kiwi.com, Rohlíku či Productboardu, stejně jako tlak na digitalizaci celého odvětví. Doteď se totiž většinou podobné typy ubytování řešily manuální cestou.

    Články na téma Accomango na CzechCrunchi:

    * Tržby za rok 2020 jsou za měsíce červen až prosinec (kdy startup vznikl). V roce 2021 jde o nižší desítky milionů korun.

  • Aireen Aireen

    Oblast Zdravotnictví

    Tržby 1–5M CZK (2020)

    Investice 1M EUR

    Co dělá

    Umělá inteligence startupu Aireen odhaluje analýzou očí civilizační choroby. Prvním projektem je analýza snímků očního pozadí, která dokáže odhalovat změny způsobené cukrovkou.

    Lokace (sídlo)

    Praha, CZ

    Rok založení

    2018

    Zakladatelé

    David Navrátil

    Klíčoví investoři

    Media Channel, Tensor Ventures, Petr Kocian

    Proč se dostal do výběru

    Startup Aireen vznikl za spolupráce lékařů a analýzy anonymizovaných záznamů pacientů. V poslední době se mu podařilo získat zdravotní certifikaci, díky které může zahájit testování v ordinacích, stejně jako spolupracovat s jednou z největších farmaceutických skupin. Vedle toho má za sebou prozatím neveřejné kolo s větší investiční společností, která je připravena další vývoj financovat. Ve zdravotnictví jsou přitom příležitosti za miliardy dolarů.

    Články na téma Aireen na CzechCrunchi:

  • Apify Apify

    Oblast Data & infrastruktura

    Tržby 4,8M USD (2021) *

    Investice 12M CZK

    Co dělá

    Datový startup Apify automatizuje cokoli, co uživatel dokáže udělat ručně ve webovém prohlížeči, a spustit to ve velkém měřítku. Konkrétně se soustředí na web scraping, extrakci dat a web RPA.

    Lokace (sídlo)

    Praha, CZ

    Rok založení

    2016

    Zakladatelé

    Jan Čurn, Jakub Balada

    Klíčoví investoři

    Reflex Capital

    Proč se dostal do výběru

    O Apify není příliš slyšet, ale z pražského startupu se podařilo během několika málo let vybudovat předního hráče na poli automatizace sběru dat z nejrůznějších webových zdrojů. Startup má za sebou několik kol investic od fondu Reflex Capital a aktuálně generuje v měsíčních opakujících se příjmech zhruba půl milionu dolarů. Ještě letos nebo v první polovině roku by mohl nabrat další peníze k akceleraci růstu a postupně se zařadit mezi jedny z nejzajímavějších českých startupů. Zopakovat totiž může úspěch českých Apiary, který za miliardy korun koupil Oracle.

    Články na téma Apify na CzechCrunchi:

    Web

    apify.com

    * Jedná se o opakující se roční příjmy (ARR) k červnu 2021.

  • Around Around

    Oblast Komunikace

    Tržby 0 USD (2020)

    Investice 15,2M USD

    Co dělá

    Videokomunikační aplikace Around pracuje s vědeckými poznatky o tom, jak co nejvíc zpříjemnit videohovory, aby nebyly vyčerpávající. Díky umělé inteligenci nabízí výrazně příjemnější zážitek než běžně používaná konkurence.

    Lokace (sídlo)

    Redwood City, CA, USA

    Rok založení

    2018

    Zakladatelé

    Pavel Serbajlo, Dominik Zane, Matt Zakutny

    Klíčoví investoři

    Wing, Forerunner, Slack, Initialized, Floodgate, Credo Ventures, Naval Ravikant, Ryan Hoover

    Proč se dostal do výběru

    Around má v rukou unikátní technologii, která umožňuje videohovory několika lidí ve stejné místnosti bez ozvěny či ztlumování zvuku a také potlačovat šum a ruchy v okolí. Během dvouletého vývoje Around získal tisíce aktivních uživatelů a postupně vypouští ostrou verzi aplikace. V zádech má od investorů přes 300 milionů korun a na přelomu roku by mohl spustit první placené plány, kterými může benefitovat z nárůstů potřeby videohovorů při práci na dálku a celkové digitalizace za doby pandemie. Zatím jsou totiž tržby startupu na nule, soustředí se pouze na vývoj a testování.

    Články na téma Around na CzechCrunchi:

  • Better Stack Better Stack

    Oblast DevOps

    Tržby

    Investice 1,8M USD

    Co dělá

    Better Stack vyvíjí software pro vývojáře, kteří provozují software v cloudu. Když například spadne daný web, dokáže zavolat správnému člověku v týmu firmy, který to opraví a v analytickém nástroji zjistí, co se vlastně se serverem stalo, proč spadnul a co musí udělat.

    Lokace (sídlo)

    Praha, CZ

    Rok založení

    2020

    Zakladatelé

    Juraj Masár, Veronika Kolejáková

    Klíčoví investoři

    Susa Ventures, Kaya.vc, Michael Stoppelman, Ryan Petersen, Zach Sims,

    Proč se dostal do výběru

    Juraj Masár má za sebou hned několik úspěšných startupů. Pracoval na česko-slovenských startupech Prizeo či Represent, které se prodaly, a následně rozjel Customer.guru nebo analytickou investiční platformu Wallmine. Právě ve Wallmine vznikl nápad na skupinu nástrojů Better Stack pro jednodušší vývoj a hlídání webu. Na to získal Masár desítky milionů korun a už hlásí zákazníky jako IBM, Decathlon či Huawei. I podle něj je to ale teprve začátek.

    Články na téma Better Stack na CzechCrunchi:

  • Dataddo Dataddo

    Oblast Data & infrastruktura

    Tržby

    Investice 3M USD

    Co dělá

    Dataddo automaticky sbírá data z různých cloudových služeb a systémů, které navzájem nekomunikují, a integruje je na jedno místo. Díky tomu s nimi pak může pracovat i člověk, který nemá zkušenosti v IT či datové analytice.

    Lokace (sídlo)

    Praha, CZ

    Rok založení

    2015

    Zakladatelé

    Zdeněk Pecha, Petr Nemeth, Joel Thom

    Klíčoví investoři

    Impulse Ventures

    Proč se dostal do výběru

    Vývoji datových startupů se šikovných českých rukou daří a postupně si toho všímají i ve světě. Dataddo má za sebou již více než 2 000 platících zákazníků mezi firmami i jednotlivci a desítky milionů korun v investicích na další expanzi, převážně po americkém trhu. Dříve nebo později bude mimo dalšího růstu jistě cílem akvizičních námluv jedné z větších korporací. Lákat je může vlastní technologie pro automatizaci a spojování dat ze služeb, které spolu jinak nespolupracují.

    Články na téma Dataddo na CzechCrunchi:

  • Deepnote Deepnote

    Oblast Umělá inteligence

    Tržby

    Investice 23,8M USD

    Co dělá

    Deepnote poskytuje platformu pro práci na projektech na bázi umělé inteligence, aniž by musela firma investovat obrovské prostředky do programátorů a především infrastruktury. Cílem je zjednodušeně řečeno vytvořit Google Dokumenty pro datové vědce.

    Lokace (sídlo)

    San Francisco, USA

    Rok založení

    2019

    Zakladatelé

    Jakub Jurových, Jiří Lhotka, Jan Matas, Filip Stollar

    Klíčoví investoři

    Index Ventures, Credo Ventures, Accel, Y Combinator, YC Partners, Naval Ravikant, Lachy Groom, Greg Brockman, Daniel Gross, Elad Gil,

    Proč se dostal do výběru

    Deepnote se zapsal do médií jako startup, který vybral největší seed investici v českých dějinách, navíc od prestižních investorů jako Index Ventures, Accel či od lidí kolem Y Combinatoru. Před sebou má misi, která má změnit práci s datovou analýzou v týmech podobně jako třeba Google Docs na poli dokumentů. Deepnote využívají v Discordu, ByteDance i Lyftu, a pokud se tato mise podaří, může se z Deepnote stát jeden z nejviditelnějších startupů u nás.

    Články na téma Deepnote na CzechCrunchi:

  • Fireball Fireball

    Oblast Hry

    Tržby 65K USD (2020) *

    Investice 1M USD

    Co dělá

    Studio Fireball stojí za vývojem hry Fireball RPG, což je mobilní verze světově populární hry na hrdiny Dungeons & Dragons, která byla předlohou v Česku známého Dračího doupěte. Studio automatizuje pravidla hry a přinese fantasy kolaborativní storytelling na telefony.

    Lokace (sídlo)

    Praha, CZ

    Rok založení

    2019

    Zakladatelé

    Jan Roose, David Lenský

    Klíčoví investoři

    Jiří Hlavenka, Oliver Dlouhý, Purpose Ventures, Ján Ilavský

    Proč se dostal do výběru

    Fireball kombinuje populární hru na hrdiny Dungeons & Dragons do moderní podoby, takže zasahuje nejen hráče, jež hrají klasickou verzi, ale i obří mobilní trh, do kterého chce přinést svou kolaborativní alternativu. Vstup na trh bude mít těžký, stejně jako udržení dlouhodobé přízně a aktivity hráčů, ale pokud se mu to podaří, může se jednat o další zásadní úspěch na rychle rostoucím herním trhu v Česku i ve světě. Stejně jako může přijít zájem od větších herních studií.

    Články na téma Fireball na CzechCrunchi:

    * Tržby v roce 2020 počítají s výběrem prostředků prostřednictvím crowdfundingové kampaně na Kickstarteru.

  • Fitify Fitify

    Oblast Fitness

    Tržby 1,2M USD (2020)

    Investice 0 USD

    Co dělá

    Mobilní aplikace Fitify funguje jako virtuální fitness kouč. Slouží jako nástroj pro hubnutí, pálení kalorií, nabírání svalové hmoty a získávání síly, dokáže tedy zajistit veškerou aktivitu s tím spojenou. Své uživatele má ve 180 zemích světa.

    Lokace (sídlo)

    Praha, ČR

    Rok založení

    2018

    Zakladatelé

    Martin Mazanec, Matouš Skála

    Klíčoví investoři

    Proč se dostal do výběru

    Pandemie koronaviru donutila lidi trávit čas doma a podpořila tak celou oblast aplikací zaměřených na domácí cvičení, z čehož těží i tuzemští vývojáři aplikace Fitify, kteří vybudoval z původně studentské aplikace globální produkt s uživateli ve 180 zemích světa. Segment virtuálních trenérů a chytrých doplňků zasahuje stále širší masu lidí, a tak v něm dříme obrovský potenciál. Je v něm zároveň vysoká konkurence, ale Fitify plánuje dál expandovat a nabízet nové funkce.

    Články na téma Fitify na CzechCrunchi:

  • IP Fabric IP Fabric

    Oblast Data & infrastruktura

    Tržby 1,1M EUR (2020) *

    Investice 4,8M EUR

    Co dělá

    IP Fabric vyvíjí software pro komplexní analýzu všech úrovní síťové infrastruktury, s pomocí unikátních algoritmů odkrývá její slabá místa a díky strukturovaným datům zjednodušuje procesy týkající se síťové administrace a architektury.

    Lokace (sídlo)

    Praha, CZ

    Rok založení

    2016

    Zakladatelé

    Pavel Bykov, Roman Aprias, Miroslav Hýbl

    Klíčoví investoři

    Senovo, Presto Ventures, Credo Ventures, O2 Bolt

    Proč se dostal do výběru

    Pavel Bykov zakládal IP Fabric z garáže na základě potřeby, kterou si uvědomil ve svém předešlém pracovním působení. Software pro prediktivní analýzu a zabezpečení síťové infrastruktury teď dodává pro největší světové firmy a i díky investicím přesahujícím sto milionů korun urychluje vývoj řešení a další škálování prodeje po celém světě. Jeho investoři říkají, že má všechny předpoklady pro globální úspěch, od konkurenční výhody a expertízu zakladatelů přes talentovaný tým až po správné načasování vstupu na trh.

    Články na téma IP Fabric na CzechCrunchi:

    * Jedná se o opakující se roční příjmy (ARR) ke konci roku 2020.

  • iPrice iPrice

    Oblast E-commerce

    Tržby

    Investice 21M USD

    Co dělá

    iPrice je největším cenovým srovnávačem v jihovýchodní Asii, a proto se mu u nás přezdívá „asijská Heureka“. Napříč regionem nabízí na sedm miliard produktů od více než dvou milionů prodejců.

    Lokace (sídlo)

    Kuala Lumpur, MY

    Rok založení

    2014

    Zakladatelé

    David Chmelař, Heinrich Wendel

    Klíčoví investoři

    500 Startups, Naver, LINE, Woowa Brothers (Delivery Hero)

    Proč se dostal do výběru

    David Chmelař se svými kolegy buduje největší cenový srovnávač v jihovýchodní Asii sedm let a pro letošní rok je hodnota zobchodovaného zboží, které přes platformu iPrice projde, na úrovni 6,4 miliardy korun. Loni šlo přitom zhruba o polovinu, což dokazuje rychlý růst jak samotného iPrice, tak i celého regionu a oblasti e-commerce. V nabídce má přes sedm miliard dostupných produktů, za zády velké strategické investory a před sebou stále prakticky nekonečný asijský trh, který se přesouvá do digitálu.

    Články na téma iPrice na CzechCrunchi:

  • Iterait Iterait

    Oblast Umělá inteligence

    Tržby 500K+ EUR (2020)

    Investice 55M CZK

    Co dělá

    Iterait vyvíjí systémy s umělou inteligencí, počítačovým viděním a strojovým učením. Působí v oblastech od zdravotnictví až po marketing, jeho hlavní produkt Vividi slouží na monitoring lidí v nákupních centrech.

    Lokace (sídlo)

    Praha, CZ

    Rok založení

    2018

    Zakladatelé

    Adam Blažek, Filip Matzner, Petr Bělohlávek

    Klíčoví investoři

    Qmama

    Proč se dostal do výběru

    Iterait se od začátku věnuje vytěžování informací získaných za pomoci umělé inteligence, a to v různých odvětvích. Mimo obecných dat zároveň spustil nástroj Vididi, který pro pochopení chování zákazníků využívá ve fyzických provozovnách Alza, Luxor nebo Raiffeisenbank. Na další expanzi získal Iterait desítky milionů korun, díky kterým chce více i do zahraničí, a pro letošní rok má v plánu desetinásobný růst.

    Články na téma Iterait na CzechCrunchi:

  • Kindest Kindest

    Oblast Fundraising

    Tržby 359K USD (2020) *

    Investice 2,4M USD

    Co dělá

    Kindest zajišťuje online fundraising pro neziskové organizace, které mnohdy nemají čas ani prostředky na to, aby si procesy okolo získávání financí zajišťovaly samy. Zaměřuje se přitom na trh ve Spojených státech.

    Lokace (sídlo)

    Los Angeles, CA, USA

    Rok založení

    2019

    Zakladatelé

    David Semerad, Martin Stava, Holly McKay, Pavel Zeifart

    Klíčoví investoři

    Credo Ventures, Precusor Ventures, AVG Basecamp, TomKat Foundation

    Proč se dostal do výběru

    Pro neziskové organizace bývá internet hlavním místem, kde se spojit s dárci. Zdaleka ne každá organizace se ale umí v online světě pohybovat. Kindest proto proto tvoří ucelenou platformu, pomocí které si mohou neziskovky kompletní řešení pro výběr peněz online včetně navazujícího marketingu a dalších aktivit pronajmout na měsíční bázi. Jen za první rok startup vygeneroval příjmy ve stovkách tisíc dolarů a s loňskou investicí chce jít naplno po americkém trhu, kde se v neziskovém sektoru ročně otočí 450 miliard dolarů.

    Články na téma Kindest na CzechCrunchi:

    * Poznámka - Tržby

  • Manta Manta

    Oblast Data & infrastruktura

    Tržby

    Investice 53M USD

    Co dělá

    Manta působí v oblasti datových toků. Ve své platformě generuje přehled všech zdrojů firemních dat a jakým způsobem nebo kam organizací proudí, čímž dokáže nabídnout ucelený pohled na kompletní datovou infrastrukturu a ulehčit práci nejen datovým analytikům.

    Lokace (sídlo)

    New York, NY, USA

    Rok založení

    2016

    Zakladatelé

    Tomáš Krátký

    Klíčoví investoři

    Senovo, Credo Ventures, Bessemer Venture Partners, SAP.IO

    Proč se dostal do výběru

    Mantě se podařilo vyvinout unikátní technologii, která pomáhá firmám pochopit, kudy a jak jim proudí veškerá data, jež pohání jejich byznys. Startup dokázal dát dohromady velký inženýrský talent, díky němuž se mu podařilo prorazit na vysoce konkurenčním americkém trhu, a přitom je pořád na začátku – teprve teď si začíná mnoho firem uvědomovat, jak velký problém mají, že nerozumí vlastním datům. Kvalit Manty oceňují firmy i zákazníci po celém světě a její důležitost bude nabývat.

    Články na téma Manta na CzechCrunchi:

  • Mews Mews

    Oblast Hospitality

    Tržby

    Investice 41,6M USD

    Co dělá

    Mews řeší kompletní management hotelů včetně personálu, v době pandemie rozšiřuje portfolio služeb z rezervací hotelových pokojů o rezervace různých prostor jako parkoviště nebo zasedačky a také objektů jako kola, auta a přistýlky či služby masérů, kadeřníků či uklízeček.

    Lokace (sídlo)

    Amsterdam, NL

    Rok založení

    2012

    Zakladatelé

    Richard Valtr

    Klíčoví investoři

    Ory Weihs, henQ, Battery Ventures, Notion Capital, Thayer Ventures, Axivate Capital

    Proč se dostal do výběru

    Mews byl ještě na přelomu roku 2019 a 2020 jedním z nejrychleji rostoucích tuzemských startupů, který měl stovky zaměstnanců. Ty byla však firma nucena ve velkém propoštět s nástupem pandemie a její budoucnost byla ze dne na den ohrožena. Během tohoto období ale v Mews optimalizovali procesy, snížili náklady, našli další fungující byznys modely a letos si věří na tržby v řádu vyšších desítek milionů dolarů. Další roky by po této optimalizaci mohly být pro Mews s návratem hospitality trhu klíčové.

    Články na téma Mews na CzechCrunchi:

  • Productboard Productboard

    Oblast Product management

    Tržby

    Investice 262M USD

    Co dělá

    Productboard vyvíjí online platformu, která pomáhá produktovým manažerům s vývojem jednotlivých produktů, a to i díky co největšímu porozumění potřebám zákazníků a správnému nastavení strategií.

    Lokace (sídlo)

    San Francisco, USA

    Rok založení

    2014

    Zakladatelé

    Hubert Palán, Daniel Hejl

    Klíčoví investoři

    Tiger Global Management, Index Ventures, Kleiner Perkins, Sequoia Capital, Bessemer Venture Partners, Rockaway Capital, Credo Ventures, Reflex Capital

    Proč se dostal do výběru

    Productboard je bezpochyby jedním z nejúspěšnějších českých startupů na globálním poli. Úspěšně překonal náročnější pandemické období a udržitel si zákazníky. Na investicích nabral už přes 130 milionů dolarů od prestižní fondů jako Index Ventures, Sequoia Capital nebo Tiger Global, používá ho přes 4 000 firem a otevírá několik dalších poboček po světě. Cílem je maximalizovat nábor nových zákazníků a poté se postupně překlápět do černých čísel. Z Productboardu by i díky investicím mohl být jeden z dalších jednorožců z Česka.

    Články na téma Productboard na CzechCrunchi:

  • Resistant AI Resistant AI

    Oblast Bezpečnost

    Tržby 200K+ EUR (2020) *

    Investice 19,4M USD

    Co dělá

    Umělá inteligence, která střeží umělou inteligenci. Resistant AI se zabývá zabezpečením systémů strojového učení, které banky, fintechové startupy a další firmy nasazují pro automatizaci a přenos finančních procesů online. Pokročilými technologiemi tak chrání všechny procesy.

    Lokace (sídlo)

    Praha, CZ

    Rok založení

    2019

    Zakladatelé

    Martin Rehák

    Klíčoví investoři

    GV, Seedcamp, Credo Ventures, Index Ventures

    Proč se dostal do výběru

    Martin Rehák spoluzakládal startup Cognitive Security a o několik let později stál u jeho velkého a úspěšného prodeje do rukou globálního giganta Cisco. Teď se s kolegy věnuje technologického startupu Resistant AI, který pomocí umělé inteligence řeší bezpečnost fintechových systémů. Už v seed kole dokázal získat důvěru prestižních investorů jako Index Ventures a získal investici 2,75 milionu dolarů. Díky těmto prostředkům startup dobývá nově vznikající trh, jehož relevance bude vzhledem k digitalizaci finančního světa a jeho přesunu do onlinu a aplikací narůstat.

    Články na téma Resistant AI na CzechCrunchi:

    * Udáno jako tržby ve stovkách tisíc eur.

  • Rohlik.cz Rohlik.cz

    Oblast E-commerce

    Tržby 300M EUR (2020)

    Investice 570M EUR

    Co dělá

    Online supermarket Rohlik.cz je prvním českým jednorožcem, tedy startupem s valuací vyšší než jedna miliarda dolarů. Na domácím českém trhu už je ziskový, aktuálně působí ve čtyřech zemích a plánuje rychlou expanzi po Evropě.

    Lokace (sídlo)

    Praha, CZ

    Rok založení

    2014

    Zakladatelé

    Tomáš Čupr

    Klíčoví investoři

    Index Ventures, Partech Ventures, Evropská banka pro obnovu a rozvoj, J&T Banka, Quadrille Capital, R2G, Enern

    Proč se dostal do výběru

    Rohlík se vyprofiloval v jedničku na poli online supermarketů v Česku a Maďarsku a postupně se chce dostat do většiny Evropy, přičemž pokračuje Rakouskem a Německem. Jeho technologický systém pro kompletaci nákupů i nastavení doručování je ve světě unikátem. Rohlík na investicích nabral přes 8 miliard korun a stal se z něj první jednorožec (startup s hodnotou nad miliardu dolarů) nejen v našem seznamu, ale i v Česku obecně. V Česku už je firma a v příštích letech by mohla také zamířit na burzu. Podíl nakupování potravin online bude v následujících letech narůstat.

    Články na téma Rohlik.cz na CzechCrunchi:

  • Rossum Rossum

    Oblast Automatizace

    Tržby 5–10M USD (2020) *

    Investice 105M USD

    Co dělá

    Rossum učí počítače pomocí umělé inteligence rozumět nestrukturovaným dokumentům. Běžný software je totiž nedokáže číst, různé smlouvy či faktury musí lidé zpracovávat ručně. Díky Rossumu tak lidem odpadá rutinní a nudná práce.

    Lokace (sídlo)

    Praha, CZ

    Rok založení

    2017

    Zakladatelé

    Petr Baudiš, Tomáš Gogár, Tomáš Tunys

    Klíčoví investoři

    StartupYard, Miton, LocalGlobe, Seedcamp, General Catalyst

    Proč se dostal do výběru

    Od přelomu roku 2019 a 2020 probíhal vývoj vlastní technologie na bázi umělé inteligence v Rossum poměrně nenápadně a nebylo o něm příliš slyšet. Pražskému startupu ale loni hrála do karet pandemická situace a poptávka po digitalizaci i automatizaci procesů. Právě na to se firma z Karlína soustředí a díky zájmu dokázala během jediného roku ztrojnásobit tržby. Vedle toho Rossum nabral několik globálních špiček, které by měly startup posunout k vytyčenému cíli stovek milionů dolarů v tržbách během následujících let.

    Články na téma Rossum na CzechCrunchi:

    Web

    rossum.ai

    * Jedná se o opakující se roční příjmy (ARR) za rok 2020.

  • Sharry Europe Sharry Europe

    Oblast Proptech

    Tržby 20-90M CZK (2020)

    Investice 1,3 M USD

    Co dělá

    Sharry vyvíjí chytrá řešení pro kancelářské budovy v Evropě i Spojených státech. Tam se technologie firmy využily u stavby druhého nejvyššího kancelářského mrakodrapu v New Yorku a postupně dobývá další.

    Lokace (sídlo)

    Praha, CZ

    Rok založení

    2016

    Zakladatelé

    Michal Čeřovský, Vladimír Cibulka, Jakub Řezníček, Josef Šachta

    Klíčoví investoři

    Presto Ventures

    Proč se dostal do výběru

    Sharry nabral na investicích necelých 30 milionů a jeho tržby už se počítají v desítkách milionů korun. Úspěch se svými systémy pro chytřejší budovy slaví především na západním trhu, především pak v New Yorku (včetně druhého největšího kancelářského mrakodrapu), kde je navíc teprve na začátku. S ustupující pandemií by se měly otevřít i další možnosti pro tuzemský startup, který se může během následujících let přehoupnout do tržeb ve stovkách milionů.

    Články na téma Sharry Europe na CzechCrunchi:

  • ShipMonk ShipMonk

    Oblast E-commerce

    Tržby 155M USD (2020)

    Investice 365M USD *

    Co dělá

    ShipMonk se zaměřuje na outsourcing logistiky. Tzv. fulfillment využívají zejména e-shopy pro odesílání a skladování balíčků místo budování svých vlastních skladů. Působí ve Spojených státech a expanduje do Evropy.

    Lokace (sídlo)

    Ft. Lauderdalle, FL, USA

    Rok založení

    2014

    Zakladatelé

    Jan Bednář

    Klíčoví investoři

    Summit Partners, Periphas Capital, SJF Ventures, Grotech Ventures, Supply Chain Ventures

    Proč se dostal do výběru

    Vlna pandemie v roce 2020 akcelerovala růst e-commerce i firem, které jsou s nimi spojené. ShipMonk z toho benefitoval a dokázal využít příležitost na americkém trhu mezi malými a středně velkými podniky. Vedle USA se ShipMonk chystá také do Evropy, kde otevírá první fulfillmentová centra. Je řízen takřka bez investic třetích stran, od první roku profitabilní a očekává se, že z něj bude v pořadí teprve druhý jednorožec (firma s hodnotou nad miliardu dolarů) mezi startupy českých zakladatelů. Ultimátním cílem Jana Bednáře a jeho týmu je dovést firmu až na burzu, přičemž pomoci k tomu má i neustále rostoucí trh e-commerce.

    Články na téma ShipMonk na CzechCrunchi:

    * Získané peníze nebyly klasickou investicí, ale prodejem osobního podílu zakladatele Jana Bednáře. Prostředky na případný rozvoj firmy tak investuje sám za sebe.

  • Smartlook Smartlook

    Oblast Analýza dat

    Tržby 64M CZK (2020)

    Investice 3,8M USD

    Co dělá

    Smartlook pomáhá firmám pochopit chování uživatelů na webech a v mobilních aplikacích. Díky propojení nahrávacího systému a analytických nástrojů umožňuje sledovat interakce návštěvníků a odhalovat tak chyby, které brání úspěšnému prodeji.

    Lokace (sídlo)

    Brno, CZ

    Rok založení

    2016 *

    Zakladatelé

    Petr Janošík, Ondřej Machek

    Klíčoví investoři

    Airbridge Equity Partners, Novira Capital, Reflex Capital

    Proč se dostal do výběru

    Smartlook fungoval tak dobře, že se z vedlejšího produktu v roce 2020 oddělil do samostatné firmy a několik měsíců na to oznámil investici 3,1 milionu eur. Prostředky teď Smartlook využívá na rozšíření produktu pro středně velké a velké firmy a také na posílení pozice na klíčovém americkém trhu, který už nyní generuje třetinu jeho tržeb. Zákazníky má ale Smartlook po celém světě, například v Brazílii, Austrálii či Indii. Zakladatelé odmítají nabídky na exit a jejich primární cíl je zdvojnásobovat tržby každý další rok.

    Články na téma Smartlook na CzechCrunchi:

  • Supernova Supernova

    Oblast Vývojářské nástroje

    Tržby

    Investice 3.5M USD

    Co dělá

    Supernova stojí za vývojem produktu, přes který je možné v jednodušší formě z vlastního designu tvořit mobilní aplikaci bez nutné znalosti kódu. Šetří tak drahý čas vývojářů.

    Lokace (sídlo)

    Dover, Delaware, USA

    Rok založení

    2017

    Zakladatelé

    Jiří Třečák, Oskar Kořistka, Artem Ufimtcev, Václav Luštěk

    Klíčoví investoři

    EQT, Credo Ventures, Enern, Jakub Nešetřil, Jude Gomila, Martin Rajcan

    Proč se dostal do výběru

    Supernova byla jedním z mála startupů z Česka, kterému se podařilo projít prestižním akcelerátorem Y Combinator v Silicon Valley. Od té doby zaujal tuzemský tým vývojářů a designérů západní investory i zákazníky a postupně roste. Ze samostatného softwaru se postupně stává webová verze, kterou chce Supernova prodávat týmům a už v uzavřené early verzi hlásí pozitivní výsledky. To nejzásadnější má ale startup teprve před sebou.

    Články na téma Supernova na CzechCrunchi:

  • ThreatMark ThreatMark

    Oblast Fintech

    Tržby 3M+ USD (2020)

    Investice 6,6M USD

    Co dělá

    ThreatMark vyvíjí řešení prevence podvodů pro online bankovnictví, ve kterém spoléhá mimo jiné na behaviorálně-biometrickou profilaci uživatelů. I když útočník získá přihlašovací údaje od online bankingu, systém rozpozná, že osoba dělající transakce není skutečným uživatelem účtu, a podezřelé transakce dokáže zablokovat.

    Lokace (sídlo)

    Brno, CZ

    Rok založení

    2015

    Zakladatelé

    Michal Tresner, Kryštof Hilar

    Klíčoví investoři

    Cleverlance, Springtide Ventures, Rockaway

    Proč se dostal do výběru

    Pandemie přinesla do trhu masivní zájem o digitalizaci snad ve všech oborech a bankovnictví není výjímkou. Banky se předhání v integraci nových služeb, hledání zajímavých fintechů k rozšíření portfolia, a stejně tak řeší i bezpečnost. ThreatMark nad tím vším staví vlastní technologii, se kterou rychle roste. Po 3 milionech eur v investicích dělá startup to samé na ročních tržbách a řadí se mezi vůbec nejrychleji rostoucí firmy ve střední Evropě.

    Články na téma ThreatMark na CzechCrunchi:

  • Yieldigo Yieldigo

    Oblast Analýza dat

    Tržby 1M+ EUR (2020)

    Investice 2,4M EUR

    Co dělá

    Nástroj Yieldigo pomocí umělé inteligence obchodníkům pomáhá a radí s každodenními i strategickými rozhodnutími o cenotvorbě. Cílem je, aby si zboží kupovalo co nejvíce lidí a zároveň zůstávala co možná nejvyšší marže.

    Lokace (sídlo)

    Praha, CZ

    Rok založení

    2016

    Zakladatelé

    Jiří Psota, David Klečka, Radim Dudek

    Klíčoví investoři

    J&T Ventures, Alchemist Accelerator, PortfoLion Capital, Presto Ventures

    Proč se dostal do výběru

    Správné nastavení cen v retailu může v dlouhodobém horizontu rozhodovat o úspěchu i neúspěchu určitých produktů i celého byznysu. Yieldigo pomáhá obchodníkům tento aspekt řešit za pomocí vlastní technologie s umělou inteligencí a postupně se dostává k čím dál větším hráčům. Letos na masivní expanzi po Evropě startup získal přes 50 milionů korun, což by ho mohlo dostat lépe na globální hledáček. Vedle toho má v plánu vývoj dalších klíčových funkcí.

    Články na téma Yieldigo na CzechCrunchi:

Články o startupech v CC25

Další články

Vyhledávání