Postupně nabírá stovky milionů a ani o tom nemluví. Startup z Brna chrání banky po celém světě

Kyberbezpečnostní ThreatMark od svého vzniku získal již půl miliardy korun investic, jen loni šlo o tři sta milionů.

Peter BrejčákPeter Brejčák

threatmarkInsider

Foto: ThreatMark

Zakladatel ThreatMarku Michal Tresner

0Zobrazit komentáře

Zatímco většina startupistů poté, co naberou investici, ji také oznámí světu, někteří razí jiný přístup a raději se pohybují mimo mediální radar. Částečně je takovým příkladem brněnský ThreatMark, jenž finančním institucím po celém světě pomáhá bojovat proti podvodníkům tím, že sleduje chování uživatelů a tvoří jejich unikátní digitální otisk. Během posledních let nabral v několika investicích stovky milionů korun, moc o tom ale nemluví.

Naposledy ThreatMark oznamoval uzavření kola ve výši tří milionů dolarů (tehdy 66 milionů korun) v říjnu 2021. Od té doby ale nabral několik dalších investic, například během roku 2022 šlo o dalších více než šest milionů dolarů (135 milionů korun), což mediálně nekomunikoval vůbec.

O posledním kole už dal vědět – loni v prosinci získal pět milionů dolarů (113 milionů korun) od českého fondu Orbit Capital, který dříve podpořil například online supermarket Rohlík nebo startup Mews, stojící za softwarem pro hotely. Zároveň tehdy ThreatMark oznámil, že během posledních dvanácti měsíců uzavřel investice za celkových třináct milionů dolarů, což odpovídá 293 milionům korun. A investic je za celou dobu existence ještě víc.

„Toto kolo je důkazem odolnosti našeho týmu a toho, že trh oceňuje naši hodnotu. Je to obzvlášť pozoruhodné vzhledem k výzvám, které představuje současné ekonomické klima, a k opatrnému přístupu mnoha investorů venture kapitálu,“ uvedl finanční ředitel Martin Zikmund s odkazem na výrazný propad objemu peněz, které loni směřovaly do startupů. Jen v Česku tato částka meziročně klesla o 75,5 procenta.

springtide-ventures

Foto: Peter Brejčák/CzechCrunch

Partneři Springtide Ventures Karel Tušek, David Marek a Sivan Kanev

Jak pro CzechCrunch doplňuje zakladatel Michal Tresner, dohromady ThreatMark od svého vzniku v roce 2015 nabral už 22 milionů dolarů, tedy bezmála půl miliardy korun. Jedním z nejvýraznějších investorů v průběhu let je Springtide Ventures jednoho z nejbohatších Čechů Karla Komárka s dlouhodobým zaměřením na oblast kyberbezpečnosti a na zakladatele z Izraele.

„ThreatMark zaznamenává úspěchy na všech frontách. Daří se mu přizpůsobovat se makroekonomickým změnám, které zamíchaly kartami na startupovo-technologickém trhu. Povedlo se mu optimalizovat provozní náklady, současně loni navýšil tržby (ARR) o více než padesát procent. Věříme, že se mu bude nadále dařit i díky novým strategickým partnerstvím s firmami jako Featurespace, Q2 či Unisys. Za velmi povzbudivý fakt považujeme, že je ThreatMark na dobré cestě uzavřít první kontrakty s americkými bankami,“ komentuje David Marek ze Springtide Ventures.

Podle Tresnera samotná firma loni v souladu s očekáváním vyrostla o polovinu a její tržby se pohybují nad hranicí sto milionů korun. Podpora od investorů i dosažené úspěchy a milníky jsou také důvodem, proč CzechCrunch již před lety ThreatMark zařadil do CC25 – pětadvacítky českých startupů, které se vyplatí sledovat. Do výběru se probojoval i v letošním ročníku.

ThreatMark sleduje takzvané behaviorálně-biometrické body, které lidé vědomky či nevědomky dělají během i těch nejrutinnějších činností v internetovém bankovnictví na počítači či mobilu. Konkrétně jde o stovky až tisíce různých bodů jako například pohyb myší, úhel nájezdu na tlačítko, rychlost kliknutí, způsob psaní na klávesnici, počet překlepů, ale třeba i to, pod jakým úhlem držíte telefon.

Když se všechna tato data spojí, vzniká stopa jedinečná pro každého člověka stejně jako otisk prstu. Ve spojení s umělou inteligencí pak vznikají analýzy, které dokážou identifikovat danou osobu jen na základě toho, jak se například přihlašuje do svého internetového bankovnictví. A díky tomu je nástroj dokáže ochránit – i kdyby měl podvodník správné přihlašovací údaje, systém jej rozpozná a podezřelé transakce zablokuje nebo si případně vyžádá další stupeň ověření.

Jde o poměrně mladou oblast kybernetické bezpečnosti, ThreatMark se v ní přitom řadí mezi přední hráče na celém světě. V Česku jeho systémy využívá většina relevantních bank jako například Moneta Money Bank nebo Raiffeisenbank, klienty má ale kromě Evropy také v Latinské Americe, Kanadě či Africe.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina

Diskuze (0)

Novinka

Anonym