Která odvětví čeká v nejbližší době přechod do cloudu a jak vypadají první pokusy?
Vlna digitalizace sílí posledních minimálně 10 let a do cloudu postupně přechází další a další odvětví. Vše začalo v IT a technologiích, doba už ale přepíná do digitálu i striktně offlinové záležitosti. S nástupem IoT senzorů už tento trend pociťují i oblasti, u kterých to nikdo nečekal – do cloudu tak směřují auta, domy, celé výrobní podniky a třeba i oblast stavebnictví. Na otázku, kde můžeme boom cloudových služeb očekávat v nejbližší době, odpovídají šéf Algotech František Zeman a ředitel cloudových služeb Petr Loužecký. Za firmu Schneider Electric poté expert na datová centra Pavel Blahut.
Podle společnosti Algotech, která v Česku poskytuje IT služby přes 20 let a její datacentra využívá přes 300 zákazníků, je budoucnost ryze cloudová. S rozvojem umělé inteligence (AI) a strojového učení (ML) začínají i dříve offline firmy zpracovávat vyšší objemy dat, proto potřebují extrémní výpočetní výkon po velmi krátkou dobu. Ekonomicky by nebylo obhajitelné takto naddimenzovanou infrastrukturu budovat svépomocí, proto si raději výpočetní výkon pronajímají u specializovaných poskytovatelů.
Rozvoj mnohých projektů by bez cloudu nebyl vůbec možný. Zakladatel a CEO Algotechu František Zeman vidí budoucnost především ve třech oblastech: „Cloud začne hrát výraznou roli v zákaznické péči, kde dojde k rozmachu různých botů, kteří nahradí v komunikaci se zákazníky interakci lidí. Dále bude cloud spjat s budoucností všech výrobních závodů jako základní prvek řídící výrobní roboty. A v neposlední řadě najdou cloudové služby uplatnění při obchodování a používání kryptoměn.“
Důvody pro tento rozmach vysvětluje Petr Loužecký, který se v Algotechu stará o chod cloudových služeb, tím, že cloud zrychluje práci jednotlivců i firem s IT systémy a technologiemi. V dnešní době tomuto trendu nahrává rozvoj a zlevňování čidel, která pohání raketový růst trhu označovaného jako Internet of Things (IoT), který podle analýzy IoT Analytics Research dosáhl v roce 2020 velikosti 129 miliard dolarů (2,8 trilionu korun) a jeho růst dosahuje desítek procent ročně. Podle zjištění McKinsey je k internetu připojeno každou sekundu 127 nových IoT zařízení.
„Skoro každá služba se dnes snaží přizpůsobit obsah a výstupy očekávání uživatele, k čemuž nutně potřebuje základní umělou inteligenci nebo strojové učení. Tyto nástroje se budou výrazně zlepšovat především s tím, jak se budou dále prosazovat čidla a IoT. A jakmile dojde k tomu, co zmínil František, tedy k rozvoji botů, které budou řešit rutinní požadavky zákazníků namísto operátorů, bude nutné zpracovat masivní objem dat, o což se postará převážně cloud. A teď nemluvím k nadnárodním společnostem, cloudové služby si formou předplatného budou pro stejné účely předplácet i malé firmy,“ doplňuje Loužecký.
Cloud proráží ve zdravotnictví a stavebnictví
Expert na datová centra Pavel Blahut, který působí v mezinárodní společnosti Schneider Electric, k výše uvedeným oblastem přidává další dvě, kde už dnes dochází k rostoucímu množství posílaných a analyzovaných dat – stavebnictví a zdravotnictví. „V dnešní době, kdy se celé lidstvo zaměřuje na úspornost, udržitelnost a omezování negativních vlivů na přírodní prostředí, představuje cloud obrovskou příležitost. Monitorovaná data například ze správy budov nám pomáhají dělat rozhodnutí, která přináší značné ekonomické úspory,“ sdílí svůj pohled na věc a zkušenosti z dlouhodobého působení ve Schneider Electric Blahut.
Schneider Electric právě pro budovy přišel s nástrojem EcoStruxure, který pomáhá digitalizovat provoz, zajistit jeho bezpečnost a najít způsoby, jakými ušetřit náklady skrze zefektivnění například nakládání s energiemi. „Pomoct umíme široké škále budov – od obytného domu přes vodárnu až po velký průmyslový závod. Dokonalým příkladem jsou třeba nemocnice. Nároky na lékařskou péči rostou spolu se stárnutím populace a nemocnice tak potřebují zefektivnit a digitalizovat svůj provoz. Díky zapojení moderních technologií se výrazně zjednoduší a zefektivní správa, sníží se náklady na provoz a výrazně se zlepší zabezpečení nemocnice, ať už v oblasti úniků dat či pro případ výpadku elektřiny,“ dodává Blahut.
Nutnost zvláštní pozornosti právě při zabezpečení nemocnic ukázaly nedávné ransomware útoky hackerů, jejichž cílem bylo i několik zdravotnických zařízení v Česku. EcoStruxure je odpovědí i v tomto směru, Schneider Electric je od února 2020 členem Cybersecurity Tech Accord a historicky také zakládajícím členem ISA, respektive Globální aliance pro kybernetickou bezpečnost, takže se nemocnice ani pacienti o bezpečnost dat či riziko přerušení provozu bát nemusí.
Odborníci se shodují, že po mobilních telefonech a rozvoji IoT bude dalším generátorem dnes těžko představitelných objemů dat, která bude nutné bleskově zpracovávat, nástup autonomních vozidel. A veškerý s tím spojený vývoj (ať už cloudu či jiných služeb) nebude možné uskutečnit bez adekvátního rozvoje kybernetické bezpečnosti.
Jedno je ale jisté – s jinou než cloudovou budoucností bychom počítat neměli. „Během pár let bude cloud všude a my o něm ani nebudeme vědět, bude to součást všech našich životů,” předkládá na závěr svou vizi na následující roky František Zeman.