Československo roku 1986, Duke Nukem a Quake. Právě vyšla retro střílečka Hrot, která to vše spojuje
Sólo vývojář Spytihněv vzal devadesátkové akce z pohledu první osoby, přidal plnou dávku socialismu a vytvořil unikátní boomer shooter.
Vítejte v Československu v roce 1986. Kolem vás jsou paneláky. Mezi nimi se krčí kostka kulturního domu. Všechno je šedivé nebo nahnědlé. Na nedalekém nádraží rezavějí vagóny státních drah. Pro některé pamětníky to bude přesný (anebo naopak přespříliš vyhrocený) popis tehdejší doby. Pro současné čtenáře to je ale pozvánka do nové české hry Hrot od jediného vývojáře.
Připomíná legendární Quake, ale větší inspirací mu byl titul známý spíš devadesátkovým fajnšmekrům. Patří k žánru boomer shooter, tedy řekněme retro stříleček pro retro hráče. Je zasazen do posledních let Československé socialistické republiky, jejíž hranice však překročili neznámí narušitelé. Najdete v něm přesně ty artefakty, co měla vaše babička v panelákovém bytě. Třeba sifon na sodovku, matrjošky nebo plastový telefon s rotačním číselníkem. A potkáte v něm staré metro, srpy a kladiva, stranická hesla nebo kolotočové labutě na pouti.
Takový je Hrot, který právě s cenovkou těsně nad 14 eur – neboli 330 korun – vyšel na Steamu a GOGu. A který vytvořil jediný český vývojář. „V roce 1989 jsem byl v první třídě. Politiku jsem nevnímal, ale tu atmosféru si vybavuju a takovou jsem ji chtěl dostat i do hry,“ říká pro CzechCrunch tvůrce vystupující pod přezdívkou Spytihněv. Skutečné jméno nezveřejňuje, stejně tak práci, které se kromě vedlejší herní činnosti věnuje. Jen prý není od počítačů. Přesto právě pro PC ve volných chvílích vytvořil hru, která už teď nadchla i hráče za oceánem.
Zasazení hry do Prahy za socialismu? Na to měl největší vliv Duke Nukem 3D.
Hrot byl totiž od roku 2021 až dosud dostupný v předběžném přístupu, tedy v nefinální verzi s postupně přidávaným obsahem. „Od zahájení prvních prací na hře už uplynulo pět let a pět měsíců. Kolik to zabralo čistého času, to ale spočítat nedovedu. Hlavně začátek probíhal náhodně a chaoticky. Nějak spočítané ale mám práce na poslední epizodě, ta vznikala od října do začátku května čtyři hodiny denně,“ říká Spytihněv.
V takzvaném early accessu si Hrot pořídilo sto tisíc zájemců. A do povídání o penězích se sice Spytihněv nechce pouštět, nicméně při té nejjednodušší násobilce se dostaneme někam ke čtyřiceti milionům korun v tržbách. Nezanedbatelnou část ale samozřejmě spolknou náklady a samotná distribuce na Steamu. Měřítko sukcesu je nicméně prý pro tajuplného vývojáře jiné. „Úspěchem bude, když nevznikne mezinárodní skandál,“ říká s úsměvem.
Ve hře Hrot od vývojáře Spytihněva objevíte krásy i nebezpečí socialistické Prahy čelící invazi narušitelů
Mezinárodní zásah už hra dokonce má. Ale pozitivní. Nadpoloviční většina ze stovky tisíc lidí, kteří ji v předběžném přístupu vyzkoušeli, pochází ze Spojených států. Nejedna ze stovek velmi kladných recenzí si pomáhá historicky nepřesným, ale herně trefným spojením „sovětský Quake“. Zhruba pětina zájemců zatím pocházela ze západní Evropy, českých hráčů byly tisíce. Nekomplikovaná, rychlá a adrenalinová akce, kterou si hráči v mladých letech užívali při hraní stříleček jako Quake, Duke Nukem 3D nebo Heretic, je prostě jako Sovětský svaz. Nezná hranice.
V plné verzi na vás čeká šestadvacet úrovní, které převážně vyobrazují Prahu – například stanice metra Kosmonautů, Gottwaldovu a Jiřího z Poděbrad, na povrchu pak Výtoň, Vyšehrad nebo památník Vítkov – i další krásné kouty socialistické vlasti. Třeba hrady Točník a Kašperk, Babiččino údolí nebo národní podnik Uranový důl Příbram. V každé úrovni je podle autora kromě desítek nepřátel nějaký unikátní a interaktivní prvek, Spytihněv zmiňuje třeba kolotoče, modelovou železnici či funkční simulátor staroměstského orloje.