Do Broumova za uměním. Tamní klášter zve na výstavu inspirovanou mnichem, který se zcela vymykal

V broumovském klášteře se do 15. října můžete ponořit do vizuální poezie mnicha, který byl zároveň součástí undergroundu a queer komunity.

ora-et-lege-nahled

Foto: Vzdělávací a kulturní centrum Broumov

Výstava endlessly inside se odehrává přímo v prostorách broumovského kláštera

0Zobrazit komentáře

Město Broumov, které se nachází v severovýchodní části Čech, je mezi milovníky památek a historie známé především díky impozantnímu klášteru, jehož součástí je kromě prohlídkových okruhů také Vzdělávací a kulturní centrum Broumov. Právě pod jeho taktovkou ve spolupráci s kurátorkou Monikou Čejkovou vznikla v konventní knihovně a refektáři jedinečná výstava inspirovaná benediktinským řádem, který ve 14. století klášter založil. Představuje tvorbu benediktinského mnicha Doma Sylvestera Houédarda, který byl zároveň významným představitelem neoavantgardního uměleckého směru.

Při procházení broumovským klášterem návštěvník zcela automaticky přepíná do rozjímavého rozpoložení. Současnou podobu mu dala rozsáhlá barokní přestavba, za kterou stála rodina Dientzenhoferů, a tak kromě typických dynamických tvarů zde mohou návštěvníci obdivovat i mistrovství barokních umělců. A do 15. října v rámci výstavy endlessly inside také mistrovství významného představitele konkrétní poezie Doma Sylvestera Houédarda.

Výstava je k vidění v konventní knihovně se sedmnácti tisíci svazky a v refektáři kláštera. Díky citlivému architektonickému řešení od studia Objektor je vsazená do zdejších prohlídkových okruhů a nijak je neruší, naopak je zcela přirozeně doplňuje o další umělecké prvky. Spojení je o to přirozenější, že jde o druhou výstavu v rámci projektu Ora et lege, což je bienále zasvěcené právě broumovskému klášteru, které ukazuje souvislost mezi současným uměním a podstatou učení benediktinů.

ora-et-lege-1

Foto: Vzdělávací a kulturní centrum Broumov

Výstava představuje dílo mnicha a umělce Doma Sylvestera Houédarda

Vzhledem k řádu, jehož byl Dom Sylvester Houédard součástí, je spojení patrné. Jenže mnich se běžné představě člena náboženského řádu celkem vymykal. Byl rozkročený mezi londýnskou kontrakulturou šedesátých a sedmdesátých let minulého století a klášterem Prinknash Abbey v hrabství Gloucestershire. Pohyboval se v beatnické a queer komunitě a byl důležitou součástí britské umělecké scény, kde se zařadil mezi průkopníky konkrétní poezie. Zabýval se také východními duchovními praxemi, šamanismem a tantrismem.

Mnozí návštěvníci broumovského kláštera se zde nejspíš s postavou Houédarda setkají poprvé, stejné to možná bude i v případě pojmu konkrétní poezie. V tomto směru je nosné především uspořádání jazykových prvků, ve kterém je jejich podoba a typografie důležitější pro předání významu než samotná slova. Vizuální podoba básně ale zároveň může posloužit jako roznětka jejího vyznění. Dodává jí na síle a dynamice.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Výstavu endlessly inside tvoří tři kapitoly, které čítají na šedesát Houédardových prací. Z nich jsou patrné jeho zájmy o teologii, tantrický buddhismus, avantgardní umění i dobové společensko-politické dění. Veškeré znalosti, které mnich nabyl, pak přetavil do své křesťanské praxe a snažil se o sblížení jednotlivých duchovních nauk. V konkrétní poezii usiloval především o jednoduchost, ve které není nutné za každou cenu hledat význam, ale stačí ji na sebe jen nechat působit.

Vzdělávací a kulturní centrum Broumov tak i v době, kdy náboženství alespoň v Česku nehraje už tolik významnou roli, navazuje na tradici benediktinských mnichů, kteří na našem území usilovně rozvíjeli kulturu a vzdělanost. Prostřednictvím výstavy endlessly inside ukazuje souvislosti mezi naším vnímáním světa, které má kořeny v jazykovém myšlení, duchovními dějinami a současným uměním.

Akci budou moci částečně zažít také ti, kdo se vydají na letošní Prague Art Week. Součástí výstavy endlessly inside je totiž i několik performancí a přednášek, které se během umělecké události přesunou do hlavního města. V Muzeu literatury budou reprízovány Gramatické texty básnířky Bohumily Grögerové a přednáška básníka, překladatele a germanisty Pavla Novotného o díle jednoho z průkopníků konkrétní poezie Ferdinanda Kriweta. Nadto proběhnou také dvě performance Fight! a Speech! britské umělkyně Janice Kerbel v Národní galerii Praha v klášteře sv. Anežky České.

Prahu opět pohltí umění. Letošní Prague Art Week představí nové výstavy, láká i na Karlův most

Prague Art Week se rychle blíží. Ve čtyřech dnech návštěvníkům nabídne téměř 50 míst, kde bude umění v hlavní roli nejen v podobě výstav.

prague-art-week-nahled

Foto: Prague Art Week

Letošní Prague Art Week bude probíhat 21. až 24. září 2023

0Zobrazit komentáře

Loni v Praze proběhl první ročník události Prague Art Week, která shromáždila to nejlepší z pražských galerií a muzeí umění. A také letos se mohou milovníci umění těšit na další velkou porci vernisáží, performancí, komentovaných prohlídek nebo zajímavých doprovodných programů. Týden umění odstartuje ve čtvrtek 21. září Grand Openingem Národní galerie Praha a následně se bude odehrávat ve více než třech desítkách vybraných pražských institucí.

Prague Art Week (PAW) je v rámci Česka největší společenskou událostí věnovanou umění. Zapojí se do něj renomovaná pražská muzea a umělecké instituce, ale také soukromé sbírky, umělecké ateliéry či prostory zasvěcené umění, kde se představí nejen česká výtvarná scéna, ale také tvůrci ze zahraničí.

Slavnostní zahájení proběhne ve čtvrtek 21. září v 19 hodin ve Veletržním paláci. Grand Opening představí novou výstavu Akvarel mezi Prahou a Vídní a výstavu HYPERTENSION23, která je součástí Fotograf Festivalu #13 a jež se zaměří na transformace lidského těla v digitální době. Návštěvníci budou moci během zahájení zhlédnout také nedávno otevřené expozice ze sbírek pražské Národní galerie.

Opening završí vystoupení zvané Higher v podání italského umělce a choreografa Michela Rizza, který do Prahy zavítá poprvé. Ve spolupráci s pražskou Národní galerií pak na čtyři festivalové dny otevře Superstudio, kde mohou zájemci navštívit přednášky i diskuze profesionálů, a nahlédnout tak do zákulisí uměleckého provozu.

pq-4

Foto: Národní galerie Praha / Tomáš Slavík

Zahájení proběhne v Národní galerii Praha

„Věříme, že kultura hraje důležitou roli ve formování prostředí, ve kterém žijeme, a je strategickou investicí pro moderní společnost. V rámci festivalu PAW se snažíme nejen podporovat široký potenciál a vizibilitu výtvarného umění v Praze, ale i kultivovat prostředí, ve kterém umění vzniká,“ vysvětluje ředitelka festivalu Lenka Bakešová.

Kromě Národní galerie Praha představí nové výstavy také mezinárodní galerijní projekt SUMO Prague, který proběhne v sedmi prostorách: A.M. 180, Berlinskej model, City Surfer Office, Garage Gallery, Holešovická šachta, hunt kastner a Polansky. V Galerii Kodl vyvrcholí aukční výstava a novou autorskou výstavu věnovanou koláži v podání Jiřího Kovandy uvede Galerie Smečky.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Tematicky se v letošním roce do výstav a prací umělců, umělkyň a nebinárních bytostí promítají náměty hledání identity a lidskosti, hodně často také vystavující rozvíjejí ekologické přístupy a máme radost, že i formálně vznikla velká míra děl z recyklovaných materiálů. Umění ale čte každý ze své perspektivy, zůstává transcendentální a nevyzpytatelné, v programu se tak také objevují například témata magie a okultismu,“ dodává Bakešová.

Pouze během letošního ročníku Prague Art Week23 proběhnou čtyři výstavy v budově bývalé banky v Jeruzalémské ulici 4, kterou festivalu poskytl partner akce, společnost PSN. Slavnostní zahájení zde proběhne v pátek 22. září v 17 hodin a v prostorách budou k vidění díla ze sbírky Pekelné sáně sběratele Josefa Maixnera, dále současná polská abstrakce ze sbírky umění Molski z Poznaně či skupinová výstava generace mladých umělců Who Moved My Cheese?.

paw

Foto: Prague Art Week

Součástí Prague Art Week budou i prohlídky ateliérů

weekly-052525-mvp

Přečtěte si takéOšklivé panenky vydělávají miliardy a Zaklínač slaví deset letOšklivé panenky vydělávají miliardy, rozchodem k milionovému byznysu a Zaklínač 3 slaví deset let

Návštěvníci si budou moct také prohlédnout osm nových uměleckých realizací ve veřejném prostoru, například od Davida Böhma a Jiřího Franty, Michala Cimaly či Michala Škapy, dále literární performance Ora et lege v Muzeu literatury, která se na událost přemístí z výstavních prostor v Broumovském klášteře, nedělní performance Janice Kerbel v Anežském klášteře a performance Schwarmwesen, která se bude konat na Karlově mostě.

Slavnostní zahájení a celý program pro širokou veřejnost, včetně komentovaných prohlídek, doprovodných událostí a workshopů, budou přístupné zdarma. V galerii Kunsthalle Praha budou v neděli 24. září bezplatně otevřeny všechny výstavy a stejně tak i další instituce si připravily některé programy zdarma či za zvýhodněné vstupné.