S civilizačními nemocemi má pomoct umělá inteligence, v evropském projektu ji vyvíjejí i vědci z ČVUT

Na stejnou stravu můžou různí lidé reagovat různě, ale doteď není jasné, na čem to závisí. Vztah mezi jídlem a nemocemi teď mají řešit i algoritmy.

Iva BrejlováIva Brejlová

Jakub Mareček

Foto: Petr Neugebauer

Jakub Mareček z Centra umělé inteligence FEL ČVUT

0Zobrazit komentáře

Platí to pro srdeční choroby, cukrovku, obezitu i rakovinu. Za řadu závažných chorob můžou metabolické změny – a ty jsou způsobené tím, co jíme. Jenže na každého strava působí trochu jinak a doteď se přesně nedařilo zkoumat, jak moc právě stravovací návyky konkrétních lidí jejich zdravotní stav ovlivňují. Má to změnit nový výzkum evropských vědců, který bude vztah mezi jídlem a tělem zkoumat – na úrovni řady jednotlivců a s pomocí mnoha technologií včetně umělé inteligence. S tou přispějí odborníci z ČVUT.

Technologie tu přitom figurují úplně všude. Tak třeba princip, jakým vědci budou zjišťovat, co vlastně člověk jí, se schovává v malé, sotva postřehnutelné kamerce nositelné na uchu: přístroj používá počítačové vidění a hluboké učení, takže rozpozná typ potraviny i přibližnou velikost porcí. Další technologie analyzují střevní mikrobiom nebo metabolity v moči. A dohromady tak můžou vědci pochopit, jak dané tělo potravu zpracovává.

Projekt s názvem CoDiet vede španělské výzkumné centrum AZTI, je podpořený z prestižního programu Horizon Europe a vyzkouší nový přístup k prevenci nemocí. Jeho cílem je vyvinout nástroj právě na bázi umělé inteligence, který dokáže vyhodnotit individuální riziko chorob způsobených stravou a poskytnout výživové poradenství na míru uživateli.

codiet

Foto: CoDiet

Vizualizace kamerky na uchu pro výzkum nemocí

„Je dobře známo, že metabolická reakce každého člověka na stejnou stravu se liší. CoDiet bude pracovat na personalizaci dietního poradenství namísto přístupu ‚jedna velikost pro všechny‘,“ uvedla vedoucí výzkumu Itziar Tuerosová z AZTI. Vedle ní a také dalších odborníků z řady oborů pracují experti z FEL ČVUT na metodách pro učení, které dokážou dát do souvislosti různá data.

„Ovlivňuje konkrétní hormon to, na co máme chuť, nebo naopak naše strava ovlivňuje koncentraci konkrétního hormonu? To je otázka, na kterou hledáme adekvátní odpověď v rovině algoritmů. Strojové učení odhalující kauzalitu je velký otevřený problém jak ve statistice, tak v umělé inteligenci a naše nové metody založené na optimalizaci mají přispět k jeho vyřešení,“ přibližuje Jakub Mareček z FEL ČVUT.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Podle Světové zdravotnické organizace zabijí závažné nepřenosné nemoci každý rok 41 milionů lidí, což odpovídá 74 procentům všech úmrtí na celém světě. Jejich mechanismy ale zůstávají z velké části neznámou. I proto, že výzkumy, které se na ně zaměřují, spoléhají na zadávání informací samotnými uživateli, což může být nespolehlivé. Vedle toho se nesoustředí na ohrožené skupiny, jako jsou lidé z nižšího socioekonomického prostředí. Právě u nich jsou ale takové nemoci často zastoupeny nadměrně.

Do zmíněného vědeckého projektu se zapojí celkem sedmnáct institucí, kromě odborníků z Česka a Španělska jsou to organizace například z Velké Británie, Izraele nebo Belgie.

Místo pouště mrakodrapy. Egypt staví nové hlavní město, zakázku za desítky milionů získali i Češi

Nejvyšší budova Afriky i Wi-Fi vysílaná z pouličního osvětlení. Nová metropole Egypta má být kromě jiného nabitá technologiemi, které dodají i Češi.

Iva BrejlováIva Brejlová

nová káhira

Foto: Talaat Moustafa Group Holding

Egypt staví v poušti novou metropoli, vizualizace počítá s moderními prvky

0Zobrazit komentáře

Jde o projekt za desítky miliard eur, který poušť postupně přeměňuje na město, které se má podle plánů stát jedním ze světově nejmodernějších. Toho má dosáhnout třeba nejvyšší budova kontinentu, umělá inteligence i chytré osvětlení. A chybět nebudou ani rozsáhlé zelené plochy, golfová hřiště nebo zcela nové úřady. Významnou zakázku na projektu, z něhož se má stát nové administrativní hlavní město Egypta, situované zhruba 40 kilometrů na východ od Káhiry, teď získali i Češi.

Společnost 2N Telekomunikace, která sídlí v Praze, získala v jedné z budovaných čtvrtí největší tendr na přístupové technologie, respektive velmi moderní domovní interkomy spojené s řadou technologií, a to v řádech vyšších desítek milionů korun. V Česku poměrně neznámá firma má devadesát procent zakázek ze zahraničí a dodává své produkty do řady velkých a zajímavých projektů.

Doma je mají například přední hráči z ligy amerického fotbalu NFL a basketbalové NBA, objevují se ve vile otce popkulturní filmové ságy Star Wars George Lucase a jsou také v ústředí Twitteru, centrální kolumbijské bance i na závodním okruhu formule 1 v belgickém Spa.

Ve čtvrti, která je součástí Madinaty, jednoho z celků nového hlavního města, půjde o tři stovky vstupních IP interkomů a deset tisíc odpovídacích jednotek, včetně patentované technologie, která zajišťuje namísto jakéhokoliv přístupového klíče používání telefonu, aniž by ho člověk musel vytahovat z kapsy a k přístrojům přikládat. Technologie totiž pozná, že je člověk poblíž, že chce do dveří vstoupit – a především že právě on má k tomu oprávnění.

madinaty egypt

Foto: 2N Telekomunikace

Vizualizace obytné části Madinaty v novém hlavním městě Egypta

Zajistit takové zařízení pro oblast, která se teprve mění z pouště na velkoměsto, není jednoduché. Interkomy mohou být v takovém podnebí na slunci snadno vystaveny teplotám až 100 stupňů Celsia, před kterou potřebují ochránit své procesory, ale teplotu nemohou vyvést na plochu, které se lidé dotýkají – při ovládání by se spálili. Výrobky při testování vydržely i přejetí tankem.

Bezpečnostní ekosystém, který lze okolo interkomů vystavit, z nich navíc dokáže ukládat záznam z kamer, tudíž všechny obličeje příchozích lidí se dají uložit. Mimo jiné z nich lze sestavit i posloupnost událostí – a recepční mohou na dálku číst údaje z dokladů. Firma loni dosáhla obratu ve výši dvou miliard korun, přičemž zaměstnává už 460 lidí, třetina má pozici ve výzkumu a vývoji.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

V Egyptě by se měly nové způsoby přístupu k budovám objevit i proto, že právě technologie mají být pro nové hlavní město zásadním znakem. Ambiciózní projekt počítá také s chytrým zavlažováním, osvětlením, zacházením s odpadem, dopravou i parkováním. Dále také se senzory ve veřejném prostoru, ale i s chytrými domácnostmi.

Například síť Wi-Fi tu mají podle plánů zajišťovat i sloupy veřejného osvětlení. A pokud budou obyvatelé potřebovat něco řešit se samosprávou, údajně to budou moct dělat rovnou přes mobilní aplikaci.

Komplexní projekt zahrnuje i obnovitelné zdroje energie nebo pitnou vodu vyrobenou z té mořské. Důraz se údajně klade na udržitelnost, zároveň se tu však poušť má změnit na rozsáhlé zelené plochy, vůbec největší park na světě i golfové hřiště.

Ve výstavbě a plánech je řada mrakodrapů. Před dokončením, které by se mohlo povést ještě letos, je nejvyšší budova ve městě, státě a zároveň celé Africe. Iconic Tower má mít necelých čtyři sta metrů a osmdesát pater. Správní hlavní město obsahuje další významné projekty jako vládní čtvrť s různými ministerstvy, Sněmovnu reprezentantů a sídla bank dalších finančních institucí i mezinárodních firem.

Iconic tower

Foto: Talaat Moustafa Group Holding

Stavba nejvyšší budovy Afriky v Egyptě

Výstavba je rozdělena do několika fází a hotovo má být do roku 2030, ačkoliv mají do roku 2050 přibývat další celky. Dosud se ale některé termíny významně posouvaly – během výstavby čelil projekt řadě překážek, od nestabilního vývoje egyptské měny komplikující dodávky materiálu až po fakt, že je vládě vyčítáno, že by peníze měla směřovat spíš do boje s chudobou. Ač má velkolepá výstavba řešit přelidněnost Káhiry, na nově budované byty velká část místních nedosáhne.

jan_zak-1-1

Přečtěte si takéŠéf Dr. Maxe: Chceme do Asie. Od Penty na to máme dost penězRádi bychom expandovali do Asie, ve hře jsou dvě země. Od Penty na to máme dost peněz, říká šéf Dr. Maxe

Káhira je po Lagosu druhé nejlidnatější město Afriky, jen město samotné má tolik obyvatel, co celé Česko, tedy přes deset milionů. Celá aglomerace včetně přilehlých měst pak zhruba dvojnásobek. Egypt v minulých letech budoval kolem Káhiry nové satelity, ani ty ale přelidnění nevyřešily.

Komentáře proti projektu vyvolává třeba i fakt, že na výstavbu Egypt nemá finance, významné investice tak proudí z Číny, menší část ze Spojených arabských emirátů. Přitahuje však mezinárodní pozornost a na výstavbě se coby dodavatelé – a někdy i další investoři – podílí významné firmy z dalších zemí Evropy i USA.