Patenty Thomase Alvy Edisona. Dal lidem světlo, ale také rozpoutal válku, ve které chtěl zničit střídavý proud
Thomas Alva Edison
Až do 19. století byl po soumraku plamen jediným zdrojem světa. Se zkrocením elektrického proudu ale přišla žárovka, vynález, který navždy proměnil noc na den. Za jejím masovým využíváním stál podnikatel a vynálezce Thomas Alva Edison, kterého bychom mohli nazvat Billem Gatesem či Elonem Muskem své doby.
Vynálezy rodáka z malé vesnice Milan v americkém státě Ohio přinesly revoluci do celé řady odvětví a ze společnosti, kterou založil, se stal nadnárodní konglomerát, jenž je dodnes jednou z největších společností v celých Spojených státech. Za Edisonovým úspěchem však nestály jen jeho schopnosti, ale také nemorální postupy, které využíval k prosazení svých cílů.
Stačí jediné stisknutí tlačítka, otočení knoflíku či zatáhnutí za šňůrku a wolframové vlákno ve vakuem vyplněné skleněné baňce se rozžhaví natolik, aby z místnosti vymetlo i poslední zbytky tmy. Dnes zcela běžná součást našeho života, ale až do konce 19. století něco zcela nepředstavitelného.
Budiž světlo
I přesto, že autorem svícení pomocí elektřiny není přímo Thomas Alva Edison, byl to právě on, kdo tuto technologii výrazně vylepšil a rozzářil 20. století. Stalo se tak v roce 1879, tedy v době, kdy měl americký vynálezce na svém kontě například již zdokonalení psacího stroje, fonograf či uhlíkový mikrofon.
K registraci žárovky došlo 21. října, jak dokazují patentní listiny, které byly nyní vydraženy za částku 27 tisíc dolarů (přibližně 675 tisíc korun). Arch vydražený společností Oak Auctions obsahoval celkem 37 evropských patentů týkající se objevu žárovky. Součástí kolekce jsou patenty samotného Edisona, ale také dalších objevitelů včetně Josepha Swana, který byl v honbě za věčným elektrickým světlem Edisonovým rivalem.