Učí se jako malé děti. Umělá inteligence schovaná za kamerami umí předpovědět požár i hlídat pacienty
Nástup umělé inteligence mění i kamerové systémy. Ty dokážou se správným tréninkem dosáhnout téměř bezchybného fungování a pomáhat lidem.
Dokáží upozornit na požár, hlídat kvalitu výroby, usnadňují práci zdravotním sestrám, anebo mají obrovský potenciál ve fungování retailu. Chytré kamery Konica Minolta umějí rozpoznat konkrétní objekty, tváře nebo vzorce chování. S nástupem umělé inteligence totiž tvoří kamerové systémy pokročilé algoritmy. Jak se ale trénuje?
AI k bezchybnému fungování?
Žádná umělá inteligence není schopna samostatného myšlení bez lidského zásahu. K učení umělé inteligence je potřeba obrovské množství vzorových dat. Dalo by se říct, že se celý proces podobá učení malého dítěte. Řešení využívající AI pak díky odborným znalostem a postupu dokážeme natrénovat ve správných podmínkách k téměř bezchybnému fungování v různých oblastech.
Chytrá kamera zabrání včas požáru
Chytrý kamerový systém s termovizí pracuje na principu takzvané termální termografie. Ta se zabývá měřením teploty na povrchu tělesa bezkontaktním způsobem a jeho analýzou. Pokud detekuje její nárůst provede naprogramovanou činnost, například upozorní ostrahu, spustí alarm nebo v případě výrobního stroje vyšle pokyn k jeho automatickému odstavení. Tam takový náhlý nárůst teploty totiž může signalizovat, že se přehřívá a hrozí jeho poškození. Požáry pak dokáže detekovat jen na základě změny teploty dokonce ještě předtím, než se objeví první plameny.
Už žádné marketingové výzkumy a dotazníky spokojenosti
V oblasti retailu je potenciál chytrých kamer obrovský. Prostřednictvím takzvaných heatmap umí kamerové systémy Konica Minolta například lokalizovat místa, kde se zákazníci v obchodě nejvíce zdržují, či určit nejvytíženější denní dobu prodejny. Dokážou také rozlišit zákazníky podle pohlaví a věkových skupin. Všechna tato data mohou sloužit obchodníkům k řízení marketingové kampaně nebo například optimalizaci rozložení zboží na prodejně. I takto je možné dosáhnout vyšší spokojenosti zákazníků, kteří se budou častěji vracet.
Chytré kamery ušetří až 30 procent času zdravotníkům
Instalace chytré kamery v nemocnicích nebo domovech seniorů může pomoci s nedostatkem personálu ve zdravotnictví. Umělá inteligence dohlíží na pacienty, rozpozná, pokud pacient opustí pokoj nebo upadne. V takovém případě okamžitě přivolá pomoc. To ale není vše! Kamery dokážou vzdáleně měřit teplotu pacientů nebo částečně kontrolovat jejich stav. Získaná data pomohou zjednodušit administrativu, urychlit pravidelné kontroly pokojů a tím ušetřit zdravotnickému personálu až 30 procent času.
Jak je to s GDPR a ochranou osobních údajů?
Potenciálně citlivá data jsou bezpečně a v šifrované podobě uložená přímo v kameře, kde jsou chráněna i před případnými útoky zvenčí. Vybrané části obrazu mohou být rovněž překryty rastrem, který není možné zpětně rozklíčovat. U rozpoznávání dokonce není reálný obraz vůbec třeba a stačí pouze anonymizované 3D biometrické údaje. Inteligentní kamerová řešení Mobotix od Konica Minolta jsou koncipována tak, aby byla plně v souladu se všemi aktuálními směrnicemi a nařízeními spojenými s GDPR. A to i při využití umělé inteligence.