V českém sportu je udržitelnost pořád okrajovým tématem, zaslouží si větší pozornost. Chtějí fanoušci ekologičtější sport?

Ekologie a udržitelnost jsou ve sportu velkým tématem letošního léta. Jak fotbalové Euro, tak blížící se olympijské hry v Paříži mají ambici být uhlíkově neutrální. Jaká je v tomto ohledu situace na českých sportovištích? A bude jednou i tuzemský sport bez odpadu?

Nadace TipsportNadace Tipsport

adobestock_735868659-min

Foto: Nadace Tipsport

Blížící se olympijské hry v Paříži mají ambici být uhlíkově neutrální

Efektivní ekologická opatření jsou ve vyspělém světě už důležitou součástí budování image značek i ve sportu. Proč? Přes tři čtvrtiny dospělých na celém světě sleduje nějaký sport, a zároveň 68 procent sportovních fanoušků podporuje zelenou energii. Sedm z deseti fanoušků ve věku 16 až 24 let chce vidět na sportovištích víc aktivit na podporu udržitelnosti. Sportu se věnují mladí lidé, a ti jsou k otázkám udržitelnosti o dost citlivější než starší generace. A letošní sportovní mezinárodní akce to berou v potaz.

Ke vstupence jízdenka zdarma

Mistrovství Evropy ve fotbalu Euro 2024 zavedlo řadu opatření, která preferují veřejnou dopravu. Tak například držitelé vstupenek na den zápasu dostali také 36hodinovou jízdenku na městskou dopravu zdarma. Pro cyklisty vznikla veřejná parkoviště, aby se na stadion dostali rychle a snadno i na dvou kolech. Pod hlavičkou projektu „United by Football – Together for Nature“ mohly německé kluby, včetně těch amatérských, od začátku roku 2024 žádat o finanční podporu na projekty na ochranu klimatu prostřednictvím speciálního klimatického fondu UEFA EURO 2024. Podpora cílí na projekty klubů z oblasti energetiky, vodního nebo odpadového hospodářství nebo ekologické dopravy.

Pařížské fotovoltaiky

A ani Paříž, kde se brzy odehrají letní olympijské hry, nezůstává v tématu udržitelnosti a ekologie pozadu. Starostka francouzské metropole Anne Hidalgo označila záměr uskutečnit plavecké závody ve vyčištěné Seině za symbolický odkaz pařížských her. A děje se toho mnohem víc: v obvodu Seine-Saint-Denis, kde se nachází i národní stadion Stade de France, postavili olympijskou vesnici, na jejíž střechy o rozloze pět tisíc metrů čtverečních nainstalovali fotovoltaické panely. Vesnice se po skončení her promění v městskou čtvrť s 2800 domy, školami, obchody, šesti hektary zeleně a více než 8800 stromy. Nový domov v ní má najít šest tisíc obyvatel.

fotbal-min

Foto: Nadace Tipsport

Z analýzy Institutu cirkulární ekonomiky (INCIEN) vyplynulo, že až 90 procent komunálního odpadu z tribun i zázemí stadionů se mohlo vytřídit k dalšímu využití a bylo tedy vyhozeno zbytečně

Na olympiádě na kole

I v případě dopravy přicházejí pořadatelé olympiády s inovativními nápady: v Paříži přibylo šedesát kilometrů nových cyklostezek, které umožní dopravu do všech olympijských areálů na kole. Dvě stě kilometrů dlouhá železniční síť Grand Paris Express propojí čtvrti a města regionu bez nutnosti projíždět hlavním městem.  

Ekologická Bundesliga i Premier League

Ekologie ve sportu není jen tématem aktuálních sportovních akcí. Mezinárodní olympijský výbor svůj první ESG report o udržitelnosti zveřejnil v roce 2018. UEFA se zavázala dosáhnout nulových emisí uhlíku do roku 2040. Kluby německé Bundesligy si odhlasovaly, že kritérium udržitelnosti bude nově mezi podmínkami pro udělení profesionální licence. A anglická Premier League vydává Sustainability Ranking, který hodnotí všech 20 klubů na základě jejich ekologického úsilí. Výsledky hospodaření velkých sportovních organizací v posledních několika letech jasně vykazují souvislost mezi ESG a finančním úspěchem. Být ekologičtější se jednoduše vyplatí!

Česko už nechce být pozadu

„V českém prostředí je sice téma udržitelnosti pořád tématem okrajovým, ale zaslouží si mnohem větší mediální pozornost,“ komentuje Ondřej Tůma, ředitel magazínu Football Club, který téma souvislosti fotbalu a klimatické změny otvírá v projektu Zelená je tráva. Že se situace i v českém sportu pomalu, ale jistě mění, ukazuje taky aktuálnost tématu na veřejných akcích. Na posledním ročníku největší sportovní konference Sport Alive otevřela téma nulové uhlíkové stopy a udržitelnosti ve sportu Lucia Štefánková, ředitelka Nadace Tipsport, největší české nadace zabývající se ekologií a sportem. Na březnovém Global Goals Summitu byl tématu Fotbal a udržitelnost věnován celý blok. Své aktivity tady představila fotbalová Sparta, Slavia i FK Teplice. Projekt Sport bez odpadu zde prezentovala opět Nadace Tipsport, které pomáhá sportovním klubům zavádět ekologická opatření v oblasti odpadového hospodářství.

Po lokty v odpadcích

Do pilotního ročníku Sportu bez odpadu se zapojily čtyři fotbalové kluby: Zbrojovka Brno, Sigma Olomouc, FK Pardubice a FK Teplice. Přímo na jejich stadionech provedl odpadovou analýzu Institut cirkulární ekonomiky (INCIEN), odborný garant celého projektu. Z analýz vyplynulo, že až 90 procent komunálního odpadu z tribun i zázemí stadionů se mohlo vytřídit k dalšímu využití a bylo tedy vyhozeno zbytečně. Nejvyšší českou fotbalovou ligu přitom navštíví půldruhého milionu fanoušků za rok, takže množství odpadu po nich je skutečně obří. Ve druhé fázi financovala Nadace Tipsport zmíněným klubům komplexní řešení na třídění odpadu.

Klíčová je nejen snaha klubu, ale i podpora ze strany fanoušků. S kluby domlouváme akce pro fanoušky, které jim ukážou, že jejich klub se mění k lepšímu a že bez nich to nepůjde. Ladíme konkrétní podobu designu košů na tříděný odpad tak, aby se snadno používaly a nechyběl ani prvek hravosti,“ vysvětluje Zuzana Zděnková, manažerka projektu z Nadace Tipsport. Výsledky z pilotního ročníku jsou shrnuté v inspirativním manuálu Sport bez odpadu: jak na to, který je všem sportovištím dostupný zdarma na webu Nadace Tipsport.

1920x1080px-player

Foto: Nadace Tipsport

Nadace Tipsport pomáhá prostřednictvím svého projektu Sport bez odpadu sportovním klubům zavádět ekologická opatření v oblasti odpadového hospodářství

Manuál Sport bez odpadu

Sport bez odpadu na palubovce i na ledu

V nastávající sezoně se projekt Sport bez odpadu rozšíří také do basketbalové ligy a hokejové extraligy. Samotnou odpadovou analýzu bude doprovázet zábavná edukační kampaň pro všechny fanoušky sportu i samotné sportovce.

Smysluplné výsadby i granty

Sport bez odpadu není jediným projektem Nadace Tipsport, která se tématem udržitelnosti ve sportu zabývá už několik let. Na sportovních stadionech po celé republice vysázela za posledních pět let 5 000 stromů. Na podzim vypíše nový grant Sázíme na klima zaměřený na klimatická opatření i na sportovištích v celé České republice. Mezi úspěšné žadatele rozdá celkem 2 miliony korun. Kromě sportovních klubů mohou žádat taky neziskové organizace nebo start-upy, které přinášejí inovativní řešení na podporu ekologie ve sportu, ať už profesionálním či amatérském. I malé venkovské sportovní kluby tak budou moci získat peníze, aby například začaly třídit odpad, vyměnily žárovky za úsporné LED nebo hospodárněji zacházely s vodou. Každý krok se počítá!

CC Brandstory

Článek vznikl ve spolupráci Nadace Tipsport