Známe vítěze Ceny německého hospodářství. ČNOPK ocenila šest firem s vysokou přidanou hodnotou pro transformaci ekonomiky
Firmy se oceňovaly ve třech kategoriích a dvě získaly speciální cenu. Mezi vítězi jsou Myco, BioHealing, Codasip, Dřevodílo, Aimtec a SUSPA.
Česko-německá obchodní a průmyslová komora (ČNOPK), největší bilaterální hospodářská komora v ČR, vyhlásila vítěze prvního ročníku Deutscher Wirtschaftspreis | Ceny německého hospodářství. V této „transformační ceně“ firmy soutěžily ve třech kategoriích, další dvě získaly speciální cenu. Celou akcí provázela moderátorka Daniela Brzobohatá. Slavnostní udílení cen proběhlo 14. listopadu jako součást oslav jubilejního roku komory s mottem 30 Jahre #MehrWert | 30 let přidáváme hodnotu.
Transformace ekonomiky. To je alfa a omega aktuální hospodářské situace, na kterou se firmy musí dostatečně dobře připravit, aby ji mohly efektivně překlenout. Staré byznysové vzorce přestávají platit, společnosti musí prokázat vysokou přidanou hodnotu (německy #MehrWert), přehodnotit svoji dosavadní strategii a být extrémně flexibilní.
„Za inovativní postupy a agilní sílu jsme letos ocenili české firmy do 500 zaměstnanců, které vytvářejí onu přidanou hodnotu nejen pro česko-německé, ale i pro celé evropské hospodářství,“ říká Milan Šlachta, prezident ČNOPK. O výherci Ceny německého hospodářství rozhodla odborná porota složená z klíčových představitelů podniků a institucí českého a německého hospodářství.
Vítězem v kategorii Energetická efektivita je firma Myco, která se soustředí na nahrazování plastových obalů biokompozitním materiálem z průmyslového odpadu a mycelia hub – bez jakýchkoli chemikálií. Spotřeba energie na výrobu je ve srovnání s jinými materiály výrazně nižší, celý obchodní model je založen na oběhovém hospodářství.
Bernard Bauer (výkonný člen představenstva ČNOPK) a Milan Šlachta (prezident ČNOPK, reprezentant Bosch Group CZSK)
Do kategorie Digitalizace & Inovace se přihlásil zdaleka nejvyšší počet firem. Cenu proto získaly hned dvě. Prvními oceněnými jsou ostravští vědci a vědkyně z BioHealing. Vyvinuli řadu léčivých přípravků regenerativní medicíny založených na 100% biologickém původu z lidské placenty. Porota kvitovala nový výzkumný přístup, včetně jeho implementace do konkrétního výrobku.
Druhým vítězem této kategorie je brněnský designér čipů Codasip. Český design čipů pro transformující se evropské ekonomiky vychází z vědecké práce a byl zformován do obchodního modelu v duchu transferu technologií a podle poroty generuje potřebnou vyšší přidanou hodnotu.
Každý rok rozdávají mladým truhlářům stipendia a kufry plné nářadí, sponzorují soutěž Mistrovství ČR truhlářů a obzvláště chvályhodná je spolupráce s místními odbornými školami. Zkrátka přispívají k rozvoji lidských zdrojů v oblasti řemesel jako málokdo jiný. A to jsou důvody, proč firma Dřevodílo vyhrála v kategorii Udržitelný rozvoj lidských zdrojů.
Zvláštní Cenu delegace Bavorského hospodářství v ČR si odnesla firma Aimtec, která operuje především v automobilovém průmyslu. Zakladatelé společnosti rozpoznali potenciál digitalizace a přeshraniční spolupráce s Německem mnohem dříve než většina ostatních. Jejich mezinárodní konference Trends in Automotive Logistics je toho již 22 let tím nejlepším příkladem.
Ocenění Udržitelná německá investice v ČR získala technologická a výrobní firma SUSPA, působící v mnoha odvětvích, například v automobilovém průmyslu. Porota ocenila její investice do udržitelného zásobování obnovitelnou energií v českém závodě a její boj proti překážkám ze strany operátora.
„Udělení ceny společnosti SUSPA má jednak za cíl ocenit její angažovanost a inspirovat další firmy a jednak vyslat signál politikům, aby odstranili překážky na cestě k zásobování energií budoucnosti,“ apeluje Bernard Bauer.
Více informací zde o činnosti ČNOPK a Ceně německého hospodářství.