Bývalá bratislavská přádelna se proměnila v ekologicky ceněný objekt. Usadil se v něm i Microsoft
Dříve se zde zpracovávaly nitě a příze, dnes industriální objekt s historickou hodnotou hostí restaurace, kavárny i kanceláře velkých firem.
Přes sto let na tomto místě vznikaly nitě a příze, po ukončení výroby však tovární budovy s významnou historickou i architektonickou hodnotou chátraly. Demolice pozůstatků bratislavské továrny Cvernovka nepřicházela v úvahu, a proto bylo rozhodnuto o jejich konverzi na multifunkční objekt nazvaný Pradiareň 1900, jež jako první na Slovensku získal uznávanou environmentální certifikaci v nejvyšší možné úrovni.
Výstavba historické budovy bývalé přádelny, která byla součástí továrního komplexu v blízkosti centra Bratislavy, probíhala mezi roky 1902 až 1912. Ve své době představovala vrchol průmyslové architektury, nánosy úprav však postupně překryly její cihlové zdivo podpírané litinovými sloupy a stropy s ocelovými nosníky.
Zvuky strojů zde nadobro utichly až s přelomem milénia, výrobu vystřídali umělci, kteří si zde otevřeli své ateliéry a stavba byla zapsána na seznam slovenských národních památek, aby bylo zaručeno, že nedojde k její demolici. Otázkou ovšem bylo, jaké nové využití pro budovu najít. Tento problém nakonec vyřešila konverze, která do památky vrátila život a vynesla jí také ocenění BREEAM Outstanding, které značí vysokou šetrnost vůči životnímu prostředí.
Rekonstrukci a vznik Pradiareň 1900 si vzala na starosti developerská společnost YIT Slovakia za podpory české investiční skupiny RSJ, která je nyní jejím jediným majitelem. Práce započaly v roce 2018, přičemž hlavním cílem bylo očistit objekt až na původní podobu ze začátku 20. století.
K naplnění tohoto cíle pomohla výměna oken za kopie s původním designem typického industriálního členění ocelových rámů, fasády znovu ozdobily ztracené architektonické prvky, objekt dostal novou střechu i podlahy a obnoveny byly i původní nosné litinové sloupy.
Kromě toho však konverze přinesla i řadu novinek, které musely přijít s novým využitím budovy. V jejím přízemí se totiž usadilo hned několik obchodů a gastropodniků, mezi kterými je obchod s cyklistickým oblečením a doplňky Isadore, prodejna šperků Nura, showroom nábytku Cymorka, kavárna Mint či restaurace Nox. Horní patra bývalé továrny pak byla vyhrazena kancelářím, ve kterých se usadila například i slovenská pobočka Microsoftu.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch Jobs
Pradiareň 1900 ale není jen krásným místem, ale také takovým, které je šetrné ke svému okolí. Za to projekt získal uznávané environmentální ocenění BREEAM na úrovni Outstanding. Za ním stojí britská skupina BRE, jež se věnuje výzkumu a inovacím ve stavebnictví. BREEAM je zkratkou pro Building Research Establishment Environmental Assessment Method a hodnotí nejen vliv budovy na životní prostředí, ale také kvalitu vnitřního prostředí a služeb managementu nemovitosti pro nájemníky.
„Pradiareň 1900 svým charakterem přirozeně navazuje na aktuální témata v oblasti snižování uhlíkové stopy, cirkularity nebo propojení sociálně a společensky odpovědného investování,“ uvedl zástupce Marek Kremen, auditor společnosti Exergy, která dohlížela na dodržování certifikačních kritérií.
Ziskem tohoto ocenění se objekt bývalé přádelny zařadil mezi jedno procento budov po celém světě, které se podle hodnotitelů snaží aktivně přistupovat k otázce životního prostředí a svého vlivu na kvalitu života v lokalitě, v níž stojí.