Česká vědkyně pomohla porazit rakovinu prostaty. Teď hodlá vygumovat nádory prsu
Martina Benešová-Schäfer se významně podílela na vývoji léku, který užívají desítky tisíc pacientů. Ten už ji ale nezajímá a hledá nové.
Martina Benešová-Schäfer využívá radioaktivitu ve vývoji léků
Martina Benešová-Schäfer se popisuje jako vcelku neortodoxní vědkyně, a na první pohled to tak je. Do práce chodí v tričkách metalových kapel. Miluje rychlá auta. Má vystudovanou jadernou chemii na Univerzitě Karlově a na chemickou dráhu ji nasměrovala skutečnost, že měla dojem, že toho už ví dost o oboru, který ji k ní přivedl – o geologii. Čtyřiatřicetiletá výzkumnice, vedoucí jednoho z týmů v německém centru pro výzkum rakoviny a odbornice na radioaktivitu už významně přispěla k objevu nového léku na rakovinu prostaty. Teď cílí na další druhy zákeřné nemoci.
Radioaktivita vůbec není jenom zlá, vysvětluje. Právě na ní stojí přípravek proti rakovině prostaty nazvaný Novartis Pluvicto. Ten kombinuje cílené farmakum s radioaktivní značkou, spolu umí přímo v těle pacienta najít nemocné buňky, navázat se na ně, ozářit je a tedy zničit.
Licenci na tento lék získala firma Novartis za 2,1 miliardy dolarů, když spolkla jejího předchozího vlastníka. Další stovky milionů pak poslala do fáze testování. Dle všeho momentální hodnota Novartis Pluvicto dosahuje přibližně čtyř miliard dolarů. „Podle odhadů bude jeho hodnota pravděpodobně i nadále růst,“ dodává Benešová-Schäfer.
„Můj další sen je farmakum pro rakovinu prsu. Bylo by hezké mít to do páru,“ říká s tím, že ve skutečnosti je to nemoc, která ovlivňuje i muže – dokonce je tento typ rakoviny zpravidla smrtelnější právě u nich než u žen. „Další věc, na kterou se momentálně soustředíme, je použití farmaka na rakovinu slinných žláz. Ta není příliš častá, ale je velmi agresivní, roste okolo nervů v celém obličeji a nedá se operovat, navíc k ní dochází u velmi mladých lidí, čtyřicátníků,“ říká Benešová-Schäfer.
Vedle vývoje nové léčby se její tým zaměřuje i na kombinační terapie. „Zkoušíme různé brachyterapie, imunoterapie, chemoterapie a další, snažíme se kombinovat s endoradioterapiemi. Někdy je tak výstup výrazně lepší,“ líčí vědkyně.
Porsche z olova
Radioaktivita ji okouzlovala už od dětství. Se svým otcem geologem jezdila na různá místa, aby zkoumali kameny. Nejvíc se jí líbily právě ty radioaktivní. „Mají nádherné barvy. Vůbec mi hlava nebrala, když mi vysvětloval, že září. Pomocí přístrojů mi ukázal, že to tak opravdu je, a mě to neskutečně fascinovalo,“ popisuje.
Má ráda rychlost a k jednomu „sporťáku“ se dostane i na univerzitě v německém Heidelbergu, kde spolu s kolegy lék vyvinula. I když tohle fáro je trochu lenoch. Říkají mu olověné Porsche a pro výzkum rakoviny tady má zvláštní význam. Zhruba padesátikilogramové vozítko jezdí vlastně jen jednu trasu: zhruba jeden a půl kilometru dlouhou cestu v tunelu mezi výzkumnou budovou a univerzitní klinikou. Tam a zpět. Má zvláštní náklad, kterým je ampulka s radioaktivním materiálem. Vlastní pohon nemá. Tahají ho lidé. Mezi nimi i Benešová-Schäfer.
„Někteří odvážní si pořídili vozíček a dali ho za elektrokolo. A další tím tunelem jezdí na běžném kole. Já teda preferuji chůzi,“ usmívá se úspěšná vědkyně. Všechno, co se tu zdá být maličkostí, významně usnadňuje výzkum. Kdyby tu neměli tunel a olověné Porsche, museli by na každý přesun po povrchu, jak Benešová-Schäfer říká, volat specializovanou transportní firmu. Takže by se cesty prodlužovaly i prodražovaly. Ale tunel vystavěný jako chodba mimo jiné pro těžkou techniku a převážení prádla je velmi vhodnou alternativou.
Olovo je tu potřeba i jinde. Je to stínění proti radioaktivitě, ale je tak všudypřítomné, že s ním někteří výzkumníci jen tak mimochodem posilují. Samozřejmě, Porsche, olovo ani tunely nejsou důvody, proč si Benešová-Schäfer německý Heidelberg pro svou práci a teď už i život zvolila. Po studiích v Česku se přihlásila o stipendium v německém centru pro výzkum rakoviny. Zájem o něj mělo 800 lidí, přijímali 18 a ona byla mezi nimi. Potkala tu svého budoucího manžela, tehdy jediného chemika ve skupině, se kterým zacílila svůj obor právě na radionuklidy.
Pro kolegy i taxikářka
V rámci postdoktorátu pracovala zároveň na dvou vědeckých institucích ve Švýcarsku, mezi kterými přejížděla autem. „Říkali mi PSI-ETH shuttle,“ vyjmenovává zkratky obou institucí, mezi nimiž pendlovala prakticky každý den, a tak nabírala i kolegy.
Není až tak neobvyklé pracovat ve dvou různých výzkumných institucích, když už to ale někdo dělá, působí například týden na jedné a týden na druhé. „Ale já jsem blázen do řízení aut. Brzy ráno jsem začala na jedné instituci, na odpoledne a večer jsem přejela na druhou. Brala jsem to tak, že to mám jako pauzu. Najím se, můžu se ,defragmentovat‘ a začít jiný typ práce na druhé instituci,“ usmívá se.