Konzultuje kvantové technologie pro NATO, armádu i investory. Michal Křelina je trochu jiný vědec
Že je potřeba kvantové technologie řešit, už pochopilo mnoho organizací. Ale třeba i čínská vláda, která si dělá zálusk na šifrovaná tajemství.
Vystudoval experimentální jadernou fyziku na ČVUT a pracuje v oblasti teoretické fyziky. Spolupracuje na projektech na několika kontinentech. Konzultuje pro NATO a další organizace podobného typu. To všechno díky svému velkému zájmu: kvantovým technologiím. Michal Křelina je člověk, který se jimi zabývá profesně i ve volném čase – a především se o nich dokáže bavit s laiky. Poslouchají ho armádní složky nebo ti, kteří chtějí do takových technologií investovat. On je ten, se kterým posuzují, jestli je zrovna tato investice dobrý nápad. Když si Křelina myslí, že je, znamená to, že do oboru nejspíš půjde pár nových milionů.
„Našel jsem si způsob, jak popisovat výhody, ale nemuset se u toho ponořit do fyziky,“ říká pro CzechCrunch Michal Křelina. Předkládá kvantovou vědu tak, aby ji pochopili lidé úplně mimo obor. „Však taky musím vysvětlit technologie, které mají hluboké fyzikální základy, třeba vojákům, kteří o nich nic nevědí,“ usmívá se.
Jsou to kombinace divných zákonitostí, popisuje. To, jak spolu reagují atomy, fotony, elektrony a další částice, se kterými se většina lidí setkala naposledy na střední škole. Ty se chovají a pohybují velmi neintuitivně a nelze na ně aplikovat logické zkušenosti. Na druhou stranu, toto divné a neintuitivní chování nám může poskytnout informace a zpětnou vazbu jako žádný jiný systém.
Informaci, kterou jedna taková částice zjistí, umí rychle a přesně přenést na další. A ta pak zas dál – až tam, kde ji člověk chce zaregistrovat, pokud to tedy umí změřit. To znamená, pokud na detekci takových částic má dost dobré přístroje.
Divné zákonitosti umí vidět věci, které jsou třeba za rohem. Bez přehánění. Jedna z aplikací kvantových technologií je totiž kvantová kamera, která za roh skutečně vidět může. Díky kvantovým technologiím je také možné vytvořit senzory, které jsou schopné reagovat na magnetické pulzy tak citlivě, že třeba v mozku určí aktivitu téměř až na úroveň jednotlivých neuronů.
Tyto technologie také pohánějí velmi citlivé gravitační senzory, jež umí najít v podzemí tunely. Použít je přitom teoreticky jde i na velké vzdálenosti, jednou budeme podle Křeliny schopni vidět z vesmíru třeba nová naleziště ropy a minerálů. Anebo sledovat pohyb podzemních vod. Posledně jmenované přitom už testovala NASA na Mezinárodní vesmírné stanici.
Případně se naopak lze ponořit do úplně malých měřítek a zmenšit antény na příjem signálu, které by jinak měly třeba metr, na pár nanometrů. Je to další zajímavý směr pro vojenskou technologii. Podobně jako kvantová komunikace, kterou nelze odposlouchávat.
Jenže o vládě nebo vojenských oborech Křelina mnoho říct nemůže. Obecně tak alespoň zmiňuje, že spolupracuje s různými národními i mezinárodními vojenskými a bezpečnostními organizacemi. O kvantové technologie se ale zajímají i IT, průmyslové nebo finanční společnosti – jsou to totiž technologie, které by mohly změnit celé obory.
Spojit armádu a kvanta
Bavíme se spolu přes videohovor. Křelina mluví z německého Heidelbergu, kde je v rámci projektu mezinárodní mobility hostujícím výzkumníkem na tamní univerzitě, kam odjel z ČVUT. Ale je to jen jedna z jeho aktivit. Vypracovává teoretické predikce chování částicového urychlovače CERN. Zkoumá, co by při pokusech vědci měli vidět, nebo vysvětluje, co vidí. Doteď totiž teorie mnohdy neumí vysvětlit, co lidé reálně při pokusech zaznamenávají.
Aktuálně vedle toho vyučuje a je konzultantem na volné noze, takže radí mimo jiné zmíněným složkám nebo popularizuje toto téma. Založil konzultační společnost zaměřenou na kvantové technologie a veřejnosti je populárněji zpřístupňuje na svém blogu i na konferencích.
Zkrátka – Michal Křelina je nepopiratelně slyšet. Paradoxně obráceně to tak úplně neplatí. Odborník, který mi právě odpovídá na otázky, má 80procentní ztrátu sluchu. „Ale dám si sluchátka na velkou hlasitost a je to,“ usmívá se. Horší je to prý na konferencích a především při komunikaci v angličtině, v jazyku, ve kterém se na konci slov často objevují hlásky přesně z té frekvence, která je pro Křelinu hůře postřehnutelná.
Přesto přednáší, poslouchá, konzultuje i vysvětluje těm, pro které je kvantová věda daleko za možnostmi jejich běžného života. „Chtěl jsem se zlepšit v takzvaných soft skills,“ krčí rameny, když vysvětluje, proč se do toho vlastně pustil.
Křelinu fyzika a později kvantové technologie zajímaly, co si pamatuje. Kromě Česka a Německa je řešil i v Chile, kam odjel jako postdoktor. Během studijních i pracovních pobytů brzy přišel na to, že může spojit své dva velké zájmy: vedle kvant také armádní technologie.