Live

zobrazit nejnovější

2. 5. 2023 10:30

Rychlá zpráva

Česká ekonomika v prvním čtvrtletí meziročně klesla, mezi kvartály však mírně rostla, ukazuje odhad ČSÚ

Hrubý domácí produkt Česka v prvním čtvrtletí klesal, v porovnání s loňskem o 0,2 procenta, uvádí předběžný odhad Českého statistického úřadu. Byl by to první pokles od začátku roku 2021. V porovnání mezi čtvrtletími však ekonomika mírně stoupala, a to o 0,1 procenta. Znamenalo by to, že nebyla v recesi – ta je definována jako pokles dva kvartály za sebou nebo více.

2. 5. 2023 10:10

2. 5. 2023 09:23

2. 5. 2023 08:40

Rychlá zpráva

Hollywood čeká stávka. Protestovat budou tisíce filmových a seriálových scenáristů

Hollywoodská továrna na sny se po 15 letech klidu dnes zastaví. Zástupci scenáristů a produkčních společností se totiž nedokázali dohodnout na tom, jak by měly vypadat zaměstnanecké smlouvy autorů a co by jim měly garantovat. Spor se má týkat 11 500 scenáristů, na druhé straně stojí tradiční kolosy jako Universal nebo Paramount, ale i technologické giganty jako Netflix nebo Apple.

2. 5. 2023 08:16

Rychlá zpráva

Kyperský soud údajně zmrazil českému miliardáři Radovanu Vítkovi majetek za 13 miliard korun

Soud na Kypru nařídil podle německého deníku Handelsblatt, aby tamní banky zmrazily miliardáři a podle Forbesu třetímu nejbohatšímu Čechovi Radovanu Vítkovi majetek v hodnotě odpovídající třinácti miliardám korun. Krok se má týkat aktivity Vítkovy společnosti Czech Property Investments a sporů s bývalými partnery z Česka, Švýcarka a USA.

2. 5. 2023 08:05

2. 5. 2023 07:33

Rychlá zpráva

Dluhový strop v USA se opět blíží. Yellenová varuje, že by vládě mohly dojít finance už začátkem června

Americká ministryně financí Janet Yellenová rozeslala členům Kongresu dopis, ve kterém varuje před blížící se hranicí dluhového stropu. Na tu by USA podle ní mohly narazit už začátkem června a znamenalo by to, že by vláda nebyla schopná platit své výdaje. Pokud ho tedy zákonodárci nezvýší. Podobná situace není v USA nijak neobvyklá, byť jde stále o velmi palčivé téma. Podle The Guardianu posouval Kongres výši dluhu od roku 1960 už téměř osmdesátkrát.

2. 5. 2023 06:52

Rychlá zpráva

mickeyFoto: Depositphotos

Florida vrací úder. Dozorčí rada jmenovaná guvernérem DeSantisem zažaluje Disney

Napětí mezi největší mediálně-zábavní společností Disney a floridským guvernérem Ronem DeSantisem se dále stupňuje. Disney na republikánského politika a jeho spolupracovníky minulý týden podalo žalobu za to, že převzal kontrolu nad pozemky sousedícími se zábavním parkem v Orlandu a firmě komplikuje podnikání, dlouhá léta totiž fungovala na Floridě víceméně autonomně. DeSantisem jmenovaná nová dohlížitelská rada se nyní chystá společnost zažalovat zpět. Hluboké spory původně nevznikly kvůli byznysu, ale kvůli tomu, co se smí učit na školách o genderu a sexualitě.

2. 5. 2023 06:29

Rychlá zpráva

Výrobce čipů Arm míří na americkou burzu, je to náhrada za nepovedený obchod s Nvidií

Britský čipový kolos Arm, jehož technologie se používají téměř ve všech chytrých telefonech, chce vstoupit na americkou burzu Nasdaq. Prodejem svých akcií by tam rád získal osm až deset miliard dolarů, konečná velikost a cenové podmínky plánovaného IPO ale ještě nebyly stanoveny. Majitelem Armu je od roku 2016 japonská investiční skupina SoftBank, která ho chtěla před třemi lety prodat dalšímu významnému čipovému hráči, Nvidii. Z obchodu ale kvůli regulatorním překážkám sešlo, majitel SoftBank Masajoši Son o možném vstupu na burzu začal mluvit už tehdy.

 

 

1. 5. 2023 21:32

1. 5. 2023 21:10

Rychlá zpráva

jack-ma-alibaba1Foto: Alibaba

Jack Ma bude učit management na univerzitě v Tokiu

Zakladatel Alibaba Group a jeden z nejznámějších čínských podnikatelů Jack Ma se ujal nové role. Do konce října z něj bude hostující profesor na University of Tokyo, kde se má podílet na „poradenství v důležitých výzkumných otázkách“ a zároveň bude učit o managementu a startupovém podnikání.

1. 5. 2023 19:02

1. 5. 2023 18:07

Rychlá zpráva

Podpora stavebního spoření přežije

Jedním z prvků chystané reformy veřejných financí mělo být zrušení podpory stavebního spoření, na které stát loni vydal přes čtyři miliardy korun. Vláda ale podle informací, které se objevily v několika médiích, od tohoto kroku nejspíš couvne a podporu zachová, jen ji spojí s novými podmínkami. Náprava předluženého rozpočtu se tím ale opět zkomplikuje.