Live

zobrazit nejnovější

23. 4. 2024 09:02

23. 4. 2024 08:18

23. 4. 2024 07:08

Rychlá zpráva

Britský parlament přijal kontroverzní zákon, který umožní deportace migrantů do Rwandy

Britský parlament v noci na dnešek schválil návrh zákona o vyhošťování migrantů do Rwandy. Sporná norma, kterou dolní komoře opakovaně vracela Sněmovna lordů, se týká uchazečů o azyl, již do země vstoupili nelegálně. Rwanda je v něm prohlášena za bezpečnou třetí zemi, což má zabránit námitkám proti deportacím. Právě kvůli bezpečnosti zákon loni zarazil Nejvyšší soud.

Africká země s odsunem lidí na své území souhlasí, požaduje za ně ale finanční kompenzace. Podle premiéra Rishiho Sunaka odletí první letadla s migranty za 10 až 12 týdnů a od léta budou pravidelné.

22. 4. 2024 21:21

22. 4. 2024 20:10

22. 4. 2024 18:56

22. 4. 2024 17:44

Rychlá zpráva

Proti snížení odměn v Praze prostestovali kurýři Woltu a foodory. Bylo jich 15

Nespokojení kurýři ze společností Wolt a foodora dopoledne protestovali na Václavském náměstí v Praze proti snížení odměňování po zavedení systému takzvaných dynamických odměn. Protestu se podle zpravodajky ČTK zúčastnilo přibližně 15 nespokojených kurýrů, podepisovali na něm petici. Organizátoři se kvůli nízké účasti rozhodli zrušit nahlášený pochod do sídel Woltu a foodory, kde měli představitelům obou platforem předat své požadavky.

Kurýři v centru Prahy vyjádřili nesouhlas se systémem takzvaných dynamických odměn, který je podle nich netransparentní a krátí jim výdělky. Jeden z organizátorů Lukáš Červený poukázal na to, že před dvěma lety měl v době systému fixních odměn u Woltu hrubý výdělek za den i pět tisíc korun. Po zavedení systému dynamických odměn si dnes vydělává přibližně tři tisíce korun, uvedl s tím, že jídlo rozváží většinou dvanáct a více hodin denně.

 

22. 4. 2024 16:26

22. 4. 2024 15:05

Rychlá zpráva

ČSOB a Mastercard vybraly do Fintech Challenge šest startupů

Fintech Challenge, první společná výzva ČSOB a Mastercard v rámci startupového programu Start it @ČSOB, oznámila účastníky pětiměsíční akcelerace. Kvalifikačním sítem z téměř třicítky přihlášených prošlo šest inovativních startupů z Česka a Slovenska:

  • Cequence.io (Slovensko) – softwarové řešení pro správu smluv
  • DigFin (Slovensko) – digitalizace hypotečního procesu
  • Frontpay (Česko) – platební řešení pro obchodníky
  • Robot Jára (Česko) – chytré automatizace pro ehopy
  • SmartCollection.app (Česko) – vymáhání pohledávek pro banky a pojišťovny
  • Stable labs (Česko) – platforma propojující blockchain a tradiční bankovnictví

22. 4. 2024 13:38

Rychlá zpráva

dominik_feri_-_show_jana_krause_10-11-minFoto: Wikipedie / Youtube Show Jana Krause, FTV Prima

Vinen. Dominik Feri neuspěl s odvoláním, soud potvrdil verdikt

Bývalý poslanec TOP 09 Dominik Feri neuspěl s odvoláním, kdy odvolací soud potvrdil verdikt prvoinstančního soudu, informuje portál iRozhlas. Na slyšení se dnes projednávala změna loňského nepravomocného rozsudku, který ho poslal na tři roky natvrdo do vězení za dvě znásilnění a jeden pokus. Dnešní verdikt je tak už pravomocný.

Jak dále informuje iRozhlas, soud zrušil část rozsudku v části týkajícího se odškodnění obětí. Novým verdiktem zvýšil odškodné pro dvě dívky, vůči kterým se měl expolitik dopustit trestného činu znásilnění.

22. 4. 2024 13:01

22. 4. 2024 12:02

Rychlá zpráva

Třetina firem díky AI sníží počet pracovních míst na trhu práce

Využití umělé inteligence podporuje (AI) polovina českých společností. Třetina podniků předpokládá, že se v důsledku AI sníží počet pracovních míst na trhu práce. Vyplývá to z průzkumu HR Trends 2024 společnosti Randstad, do kterého se počátkem roku zapojilo 154 vedoucích pracovníků z HR a managementu z různých sektorů českého trhu.

Největšími benefity umělé inteligence jsou podle průzkumu automatizace opakujících se úkolů a rychlejší zpracování dat, za hlavní výzvy označují zabezpečení dat a nedostatek kvalifikovaných pracovníků. Zatímco 14 procent firem plánuje rozsáhlé nasazení umělé inteligence a třetina je otevřená jejímu cílenému použití v konkrétních oblastech, 47 procent nemá k AI jasný postoj. Pět procent firem nasazení AI nepředpokládá.