Datařů svátek. Česko čeká konference Data Point, kde vystoupí světové špičky na Microsoft Fabric a Power BI

Květnová konference Data Point Prague 2024 přinese dva pre-cony zahraničních es na datové technologie Microsoftu. Akce cílí na odbornou komunitu.

dppEvent

Foto: Data Point Prague

Štěpán Rešl, jeden z pořadatelů konference Data Point Prague 2024

Úspěšné firmy vědí, že klíčem k výsledkům jsou dnes data. V každé větší společnosti proto narazíte na datové specialisty – analytiky, vědce, vývojáře, architekty i datové manažery. Jejich hlavním úkolem je business intelligence, zkráceně BI, což je proces, kterým se surová data uložená v nekonečných databázích mění na užitečné informace. Profesionálům s tím pomáhá nástroj Power BI, který je všem velmi dobře známý. Nově ale analytické týmy začínají přecházet na unifikovanou datovou platformu Microsoft Fabric.

Celé české a slovenské datové komunitě je určena blížící se konference Data Point Prague 2024, která nabídne něco, co u nás doteď chybělo. „Konference Data Point je pro nás dalším krokem ve snaze vytvořit komunitní datový hub věnovaný vzdělávání, sdílení znalostí a spolupráci v dynamické oblasti dat a datových technologií,“ rámuje iniciativu organizátorů Štěpán Rešl, zkušený datový konzultant působící ve společnosti DataBrothers, která konferenci pořádá.

Konference Data Point má ambici se stát největší datovou konferencí ve střední Evropě, první ročník bude zahřívací. Proběhne v Praze na konci května a 150 účastníkům nabídne cestu do hloubky zásadních technologií, které utvářejí současnou podobu světa dat. A jelikož je hlavním partnerem Microsoft, technologické odborníky nepřekvapí, že se v prostorách jeho české pobočky v Praze na Brumlovce bude mluvit především o nástrojích Microsoft Data Platform, Power BI a Fabric.

„Půjde o jedinečnou možnost zkoumat nejnovější trendy, pokroky a ověřené postupy datového prostředí ve zhruba dvacítce tematických bloků. Zároveň to bude vzácná možnost potkat profesionály z celého světa, kterých vystoupí celkem osmnáct. Většina z nich jsou navíc držitelé prestižního ocenění MVP pro nejhodnotnější profesionály na technologie společnosti Microsoft,“ popisuje Rešl, na co se může datová komunita těšit.

data-point-prague-2024

Foto: Data Point Prague

Českou technologickou komunitu v květnu čeká event zasvěcený datovým technologiím Microsoftu

Hlavnímu programu konference budou předcházet dvě paralelní události vedené datovými autoritami světového formátu, které proběhnou ve čtvrtek 30. května. Na prvním pre-conu vystoupí Alberto Ferrari, jeden ze zakladatelů expertního business intelligence týmu, světově uznávaná kapacita na jazyk DAX a také držitel ocenění MVP (Most-Valued Professional) udělované Microsoftem zasloužilým odborníkům. Ve svém prakticky zaměřeném workshopu se s účastníky zaměří na optimalizaci výkonu Power BI reportů a správnou práci s datovými funkcemi jazyka DAX (Data Analysis Expressions). Za využití nástrojů DAX Studio, VertiPaq Analyzer a externích alternativ ukáže příklady toho, jak lépe pracovat s dotazy i do velmi rozsáhlých databází.

„Pre-con bude intenzivním workshopem, na kterém si účastníci budou sami rovnou zkoušet aplikovat postupy a překonávat výzvy spojené s optimalizací výkonu reportů. Albertovy workshopy jsou světoznámé, takže víme, že to bude jízda a jedinečná přiležitost se od něj mnoho naučit. Takových zatím v Česku mnoho nebylo,“ sdílí své nadšení Rešl.

Na druhém pre-conu vystoupí Pawel Potasinski, senior program manažer Microsoftu, který vede polský tým Microsoft Fabric CAT (customer advisory team) zaměřený na pomoc firemním klientům s nasazováním platformy pro analýzu dat Microsoft Fabric. Jako jeden z mála má s touto technologií zkušenosti od první chvíle, co Microsoft platformu uvolnil do testování. Potasinski je navíc také bývalým držitelem ocenění MVP a zakladatelem největší polské SQL komunity.

Albertovy workshopy jsou jedinečná přiležitost se mnoho naučit.

Microsoft Fabric je novinkou, o které se mezi dataři intenzivně mluví. Potasinski je jedním z nejpovolanějších, kdo může tuto technologii pokrývající vše od práce s daty přes real-time analýzu až po business intelligence v Česku představit. Jeho pre-con bude také převážně praktickou záležitostí, během které si účastníci vyzkouší vybudovat analytické řešení v Microsoft Fabric od začátku do konce.

V pátek 31. května pak proběhne hlavní program celé konference, kdy na třech pódiích vystoupí známé osobnosti datové scény a technologičtí experti. „Kdybych měl vybrat tři jména z celého seznamu inspirativních osobností, tak by to byl jednoznačně Marc Lelijveld, který se z Microsoft Fabricu dopracuje funkcí Semantic Link až k datům a metadatům uloženým v Power BI. Potom programový manažer Microsoftu Benni De Jagere, jehož specializací je schéma Star pro kontext datového modelování. A také Mathias Thierbach, který účastníkům představí profesionální prostředí Power BI vývoje,“ dodává Rešl.

Jedním z hlavních cílů společnosti DataBrothers, která kromě konference Data Point stojí i za Power Conference, je zmíněné budování silné datové komunity. Kromě série přednášek nabídne datovým profesionálům, vedoucím pracovníkům i technologickým nadšencům jedinečnou příležitost pro networking. Data Point Prague 2024 se koná 30. a 31. května v prostorách české pobočky Microsoftu v Praze na Brumlovce. Vstupenku na hlavní konferenci za cenu 4 990 korun nebo balíčky s účastí na pre-conu za 9 990, respektive 24 990 korun, je možné už teď zakoupit na oficiálním webu konference Data Point.

CC Native

Partnerem článku je Data Point Prague