V Jižním Tyrolsku provozují hotel už půl století. Nová generace tu začala pálit destiláty a vařit pivo
Před 50 lety vyrostl v údolí Ridanna malý penzion. V průběhu let se proměnil na wellness resort, který je průkopníkem udržitelného byznysu v regionu.
Údolím Ridanna v Jižním Tyrolsku se klikatí úzká silnice, která vede podél říčky Mareta a končí v obrovském dole v obci Masseria. Okolí se svými strmými vrcholy láká na celodenní pěší túry a cyklistiku během teplých měsíců a na celou řadu zimních sportů v době, kdy oblast zakryje sníh. A právě zde, na kopci s výhledem do údolí, si otevřela v roce 1974 malý hotýlek rodina Volggerových. V průběhu půl století, které oslaví příští rok, jim pod rukama vyrostl jeden z nejzajímavějších hotelů v celém regionu.
Hotel Gassenhof založili před bezmála padesáti léty Adolf a Helene Volggerovi. Původně šlo o malý penzion, kterých je ve zdejších horách celá řada. V průběhu let se ale malý rodinný podnik proměnil na plnohodnotný wellness resort s restaurací, k němuž čerstvě přibyl pod taktovkou synů manželů Volggerových objekt s prostornými pokoji a novou wellness zónou.
Zmínění synové, Manni a Stefan, jsou totiž velcí podnikavci. Manni se ve volném čase začal věnovat vaření piva a destilování rozličných moků, což nevyhnutelně vedlo k založení vlastní palírny s názvem Gratznbrand. Ta se nachází nedaleko hotelu a jeho bar zásobí domácími pálenkami a likéry z ovoce a bylin, které rostou v regionu. A aby se Manni náhodou nenudil, udělal si radost také malým craftovým pivovarem Gratznbräu.
Jeho bratr Stefan má zase blízko ke kulinařině. Chopil se tak zdejší restaurace, kterou proměnil v přepychovou oázu jihotyrolské kuchyně. Tu zde mohou hosté ochutnat například ve formě pětichodové degustační večeře, během které se na talířích střídají pouze lokální suroviny. Důležitá je tady sezónnost, hojně tu ale i nakládají a fermentují, díky čemuž i v zimních měsících mohou používat to, co se urodilo v létě.
Bratři Manni a Stefan přinesli do hotelu Gassenhof také mnohem větší důraz na udržitelnost. Chtějí totiž, aby byl jejich byznys do roku 2025 zcela uhlíkově neutrální. Spočítali uhlíkovou stopu svého podnikání a přísně hlídají, kolik vody spotřebují, kolik odpadu vyprodukují, ale například také kolik pracích prostředků použijí při praní ručníků a ložního prádla. Uhlíkovou stopu snižují, kde se dá.
Hotel navíc vytápí elektrárna poháněná spalováním dřevního odpadu, veškerá elektřina pochází z nedalekých vodních elektráren. Po tom, co vstoupíte do koupelny, rychle zjistíte, že v ní chybí drobné lahvičky s šampony a sprchovými gely – ty se tady totiž rozhodli vyměnit za lokálně vyráběná tuhá mýdla na vlasy i tělo. A když tu nějaké emise přece jen vyprodukují, snaží se je alespoň kompenzovat tím, že investují například do projektů na podporu zalesňování mangrovových lesů či do zásobování čistou vodou v Ugandě.
V létě na túry, v zimě na běžky
Hotel Gassenhof má velkou výhodu v tom, že se nachází na místě, kde se dá celoročně něco podnikat. My sem přijíždíme na sklonku léta, díky čemuž se můžeme vydat na výlety po okolních horách, kam vyrážíme se zdejší průvodkyní a dobrou přítelkyní obou bratrů Karin Kinigadnerovou, ale také do nedaleké mramorové rokle Gilfenklamm nebo na cyklotúru na elektrokolech.