Vyhlášené croissanty jsou nově i v Karlíně. Naším snem je Barcelona, říkají majitelé Supernovy

Bratři Borští přinesli své vyhlášené croissanty a kávu do pražského Karlína. Prozatím mají dvě pobočky, jejich plány ale sahají až do Španělska.

supernova-clanek

Foto: Supernova Bakehouse

Podnik Supernova Bakehouse otevřel v Karlíně novou pobočku se svými croissanty

0Zobrazit komentáře

Populární holešovická pekárna spojená s kavárnou se v pondělí rozšířila o druhou pobočku. Podnik Supernova Bakehouse se po dvou letech existence objevil i v pražském Karlíně, kam přinesl své vyhlášené croissanty a výběrovou kávu. „Už v Holešovicích jsme měli stálou klientelu, která k nám dojížděla z Karlína několikrát do týdne, a tak jsme věděli, že je tu asi nepokrytá poptávka, kterou bychom mohli uspokojit,“ říká pro CzechCrunch Marek Borský, jeden ze dvou bratrů-majitelů.

Původní podnik v Holešovicích otevřeli teprve před dvěma lety, rychle si ale našli stálou klientelu. Marek a Michal Borští chtěli své domovské čtvrti předat něco, co v ní i přes dynamickou proměnu v posledních letech chybělo. Rozhodli se otevřít pekárnu spojenou s kavárnou, ve které nabízejí nejen croissanty, ale i skořicové rolky, ceremoniální mačču nebo kávu.

„O tom, že chceme mít více poboček Supernovy, jsme věděli ještě před vznikem naší holešovické provozovny. Aktivní v kontextu hledání prostor jsme však začali být až v říjnu minulého roku,“ říká Michal Borský. Teď se majitelé snaží najít balanc v množství výrobků, které do obou prodejen dodávají, aby jim nic nepřebývalo a zároveň neměli brzy vyprodáno. „Naším cílem je absolutní zero waste,“ říká mladší bratr Marek.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Majitelé se netají ani svým citem pro design, který je v holešovické Supernově očividný. Inspirací jim byly především asijské pekárny, které si zakládají na minimalistické prezentaci výrobků. V mateřském podniku bratrů Borských proto najdete nábytek na míru od designérky Kláry Janypkové, branding zase pochází z dílny Julie Dítětové, která se loni dostala do trojice nejlepších českých designérů na Czech Grand Design.

Řekl bych, že karlínská pobočka je o něco málo odvážnější co se týče designu, zároveň jsme zde zohlednili naše zkušenosti z Holešovic. Výsledkem je podnik, kde je pracovní workflow ideálně promyšlena tak, abychom mohli vše zvládat mnohem rychleji, než je tomu v Holešovicích,“ vysvětluje Marek Borský a dodává, že karlínský podnik je spíše espresso barem. O něm mluvili spolu s bratrem v loňském rozhovoru pro CzechCrunch, kde své plány na další pobočku odhalili.

A proč zrovna Karlín? Podle Borského se jedná o pulzující čtvrť, ve které je po espresso barech poptávka, a to i přesto, že jich je v oblasti plno. „Naopak jsme rádi, že jsme se dostali do společnosti tak skvělých podniků, jako je třeba Eska, jejíž tým nás mimochodem krásně přivítal a donesl nám dvě plné tašky pečiva jako uvítání od nových sousedů,“ říká Borský. Karlín podle něj dává smysl i svou logistickou dostupností – doručovat čerstvé pečivo z Holešovic právě sem není tak obtížné, jak by tomu mohlo být u jiných lokalit.

Podle všeho se ale nejedná o cílovou destinaci. Supernova Bakehouse má prozatím dvě pobočky, ambice majitelů jsou ale velké. „Jakýmsi snem je pro nás otevřít jednou pobočku v Barceloně, kterou absolutně zbožňujeme. Ideálně někde s výhledem na moře a u pláže,“ směje se Marek Borský.

Nový bar na Národní otevře už v srpnu. Stojí za ním Olgoj Chorchoj a podávat se v něm bude Labutí jezero

Z divadla do divadla. Nový bar, který se nachází hned naproti Národnímu divadlu, se prostředím za oponou také inspiroval.

Eliška NováEliška Nová

forbina-3

Foto: Olgoj Chorchoj

Nový bar Forbína otevře už v srpnu

0Zobrazit komentáře

Budou se tu podávat koktejly nazvané Sluha dvou pánů, Labutí jezero, Kouzelný cirkus či Don Giovanni. Nový bar Forbína chce nalákat na divadelní prostředí, vznikne totiž hned naproti Národnímu divadlu. Za jeho podobou stojí architektonické studio Olgoj Chorchoj.

Nový bar by měl vzniknout v pražském Paláci Lažanských, který se nachází na rohu Národní třídy a Smetanova nábřeží. Kromě FAMU v něm sídlí například i kavárna Slavie. A právě ze Slavie, respektive z jejího foyer, bude vstup i do nově rekonstruovaného prostoru. Bar v něm bude otevřený od 23. srpna, v minulosti se tu nacházel například už kulečníkový sál.

Za novým podnikem stojí rodina Onderkových, které je prostředí pražského nábřeží a také Národní třídy dobře známé. Kromě toho, že má na starosti samotnou Slavii, stojí také za podnikem SmetanaQ či Klubem FAMU, který se ostatně nachází přesně mezi nimi.

„Forbína bude v prostoru, kde byl do třicátých let dvacátého století kulečníkový sál, po válce pak restaurace. Po rekonstrukci koncem devadesátých let byl interiér doplněn velkým barovým pultem. Nyní padlo rozhodnutí prostor obnovit a znovu otevřít veřejnosti,“ líčí Jozef Onderka.

Forbína má být pro hosty opravdovým zážitkem, který má být dokonce hodný návštěvy divadla. Na hosty má tak hned u vstupu dýchnout divadelní atmosféra – to díky sametové oponě. Divadlo se má kromě interiéru objevit také na lístku, respektive na koktejlovém menu. To bude postavené na vyprávění divadelních příběhů a rozděleno do čtyř částí stejně, jako jsou čtyři soubory Národního divadla. Koktejly tak budou inspirované činohrou, baletem, operou a laternou magikou. K výrobě koktejlů chtějí navíc barmani využívat moderní technologie, které jsou v Česku zatím ojedinělé.

Inspirace ale nepřišla jen z divadla. Studio Olgoj Chorchoj našlo vzor také ve zmíněné Slavii i ve vedlejší francouzské restauraci Parnas. Architekti už za několika pražskými podniky stojí. Navrhovali interiér například pro nejnovější přírůstek do skupiny Ambiente, tedy pro zážitkovou restauraci Marie B. Jsou také autory dejvického Automatu Matuška, vršovické kavárny Mistro či smíchovské restaurace Taro.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Palác Lažanských si zaslouží ty nejkvalitnější materiály. Jedná se především o ty přírodní, jako je kámen nebo dřevěné obklady,“ komentuje Martin Klanica ze studia. Bar bude kamenný, lustry atypické a celé prostředí bude laděné do stylu art deco. V baru by měla být k vidění také autorská intarzie, která volně naváže na historické intarzie v sousedním Parnasu. Motivy ve Forbíně mají vytvářet poetiku magické zahrady, která ukrývá příběhy.

S názvem se noví provozovatelé nechali inspirovat u Jiřího Voskovce a Jana Wericha. Právě ti forbínu neboli prostor před jevištěm proslavili. Umělecká dvojice využívala tohoto prostoru ve chvíli, kdy bylo nutné na scéně vyměnit kulisy, a tak forbínu zapojili ke krátkým vystoupením reagujícím na aktuální dění ve společnosti.