Po papírových brčkách McDonald’s nasazuje i dřevěné příbory. V Česku tím chce ušetřit 38 tun plastů ročně
Pokud za normálních okolností v Česku zavítáte do jedné z provozoven řetězce McDonald’s a objednáte si pití, nedostanete k němu plastové brčko, ale papírové, které má být šetrnější k životnímu prostředí. A byť mohou být názory na poněkud „mokvající“ papírové brčko jakékoliv, ekologie jako taková je pro McDonald’s klíčová. Nyní v tomto duchu razí další novinku, která se týká příborů.
McDonald’s se v Česku a na Slovensku naplno pustil do nahrazování plastových příborů za dřevěné, které budou dodávány k salátům, variantám pokrmů bez bulky (tzv. naked) i snídaňovým míchaným vejcím, případně na vyžádání u pultu. České zastoupení amerického řetězce pro CzechCrunch uvádí, že jde o logické vyústění úspěšného pilotního provozu.
„Pilotní test nám umožnil odladit provozní detaily, které jsou s touto změnou spojené, čímž se splnilo naše očekávání. Cílem testu bylo také vnímat zákaznické reakce, což nám do značné míry zkomplikovala omezení plynoucí z pandemie, proto je hodnotili zejména naši zaměstnanci z pohledu spotřebitele,“ uvádí McDonald’s.
Právě úvodní testování probíhalo u McDonald’s minimálně od prosince loňského roku, kdy se dřevěné příbory do tuzemských a slovenských poboček dostávaly. Nyní je má mít k dispozici drtivá většina provozoven, byť stále ještě záleží na skladových zásobách. Pokud chybí, jsou k dispozici ty plastové.
Důvod pro toto rozhodnutí plyne z většího zaměření McDonald’s na ochranu životního prostředí. Díky výměně plastových příborů za dřevěné se má ročně ušetřit 38 tun plastového odpadu, což by v přirovnání ke slisovaným balíkům plastových lahví mělo odpovídat bezmála výšce Žižkovské věže v Praze.
Na nové příbory, vyrobené z březového dřeva a leštěné karnaubským voskem, se navíc pohlíží jako na biodegradabilní odpad, který lze kompostovat nebo zpracovávat na bioplyn. Současně jsou dalším dílkem ekologické skládačky firmy, která se na globální úrovni zavázala, že do roku 2025 bude vyrábět všechny obalové materiály z obnovitelných, recyklovaných či certifikovaných zdrojů.