Clubhouse využívá služby čínského startupu, což je potenciální riziko. Sociální síť proto zvýší zabezpečení
Sociální síť Clubhouse se stala v mnoha zemích hitem posledních týdnů. Hlasové a často spontánní konverzace ve virtuálních místnostech zaujaly i desetitisíce Čechů. Mnohým nahradila typické hospodské povídání, které teď není možné. Aplikace od dvou amerických zakladatelů se ovšem dostává i do hledáčku bezpečnostních analytiků, kteří objevily teoreticky problémové napojení na čínské technologie.
Jak poukázali výzkumníci z Internet Observatory Stanfordovy univerzity (SIO), Clubhouse využívá síťové infrastruktury čínského startupu Agora. Jde o firmu, která vedle svého sídla v Šanghaji působí také v kalifornském Silicon Valley a dodává backendové služby a platformu právě pro video či audio v reálném čase. Díky Agoře se tak může relativně malý Clubhouse soustředit především na design a vývoj samotné aplikace, zatímco hlavní technologie na pozadí má vyřešené.
Na tom by samo o sobě ještě nebylo nic špatného, avšak analytici ze stanfordské Internet Observatory narazili i na potenciální bezpečností rizika, když mimo jiné potvrdili propojení Clubhousu právě s čínskou firmou Agora, o níž předtím spekuloval Bloomberg. Ve svém bádání SIO zjistilo, že některá metadata, jako je uživatelské ID a ID jednotlivých místností, jsou posílány v plaintextu, tedy zcela nešifrovaném formátu, a tak je potenciálně snadné je zachytit.
„SIO se rozhodlo zveřejnit tyto bezpečnostní problémy, protože je lze relativně snadno odhalit a protože představují bezprostřední bezpečnostní rizika pro miliony uživatelů Clubhousu, zejména v Číně. SIO objevilo také další bezpečnostní chyby, které jsme soukromě oznámili společnosti Clubhouse a zveřejníme je, jakmile budou opraveny, nebo po stanoveném termínu,“ uvedli ve svém reportu stanfordští výzkumníci.
Agora by navíc podle nich mohla mít přístup také k uživatelskému audiu (byť to není 100% jisté), k němuž by pak následně teoreticky mohla dát přístup čínské vládě. Právě na tyto bezpečnostní hrozby analytici upozorňují, protože minimálně v jednom případě se jim podařilo odhalit, že metadata místností na Clubhousu putovaly přes servery, které byly umístěny v Číně, stejně jako audio bylo posíláno přes servery, které spravují čínské entity a vysílají z nich do celého světa přes Anycast.
Spoluzakladatelé sítě Paul Davison a Rohan Seth na zjištění výzkumníků prestižní kalifornské univerzity promptně reagovali a oznámili, že s ohledem na situaci upraví své bezpečnostní protokoly – přidá další šifrovací vrstvu a zamezí, aby data uživatelů procházela přes čínské servery. Změny by měly nastat do 72 hodin, tedy začátkem tohoto týdne, přičemž by je měla následně prověřit a ověřit i externí zabezpečovací firma.
Clubhouse, který se stal fenoménem posledních týdnů také v Česku, tvrdí, že nahrávky z místností ukládá jen dočasně, aby mohl zpětně obsah moderovat a blokovat uživatele porušující podmínky. Už ovšem nespecifikuje, co v jeho pojetí znamená ona dočasnost. Čínský startup Agora, který oficiálně odmítá spolupráci s Clubhousem komentovat, tvrdí, že nemá přístup ke sdílení nebo ukládání dat o koncových uživatelích, jež by je mohla identifikovat.