Byty Airbnb v Praze kvůli covidu zůstaly opravdu prázdné, pronajímají se domácím. Kupují se však ve velkém
Pandemie koronaviru výrazně ovlivnila nemovitostní trh v Praze
V loňském březnu i v Česku naplno vypukla pandemie koronaviru, jež téměř zastavila globální cestovní ruch, a důsledky bylo naplno vidět také v Praze. Byty, které předtím byly pronajímány přes Airbnb nebo podobné platformy, zůstaly najednou prázdné a ve velkém se začaly objevovat k dlouhodobějším pronájmům. A to ovlivnilo také celý nemovitostní trh.
„Loňský rok přinesl zásadní změny a výkyvy v oblasti nájemního bydlení. Tisíce bytů, z velké části menší byty z režimu krátkodobých pronájmů typu Airbnb, se v důsledku koronavirové pandemie vlily na trh dlouhodobých pronájmů, což znatelně zapůsobilo na ceny zejména v hlavním městě,“ komentuje pro CzechCrunch Martin Březina, CEO služby UlovDomov.cz provozující inzertní portál zaměřený na pronájmy.
Pokles počtu bytů v hlavním městě určených většinou k pronájmu turistům ukazují také data. Agentura Reuters nedávno upozornila, že v letošním lednu bylo v Praze k dispozici na Airbnb o padesát procent méně bytů než v lednu 2020. Tak velký propad přitom nezaznamenalo žádné ze čtrnácti sledovaných měst v Evropě a Americe. Pro srovnání: v Paříži došlo k poklesu o 23 procent, v Londýně o 39, v New Yorku o 41 a v Amsterdamu o 43 procent.
Společnost Airbnb na dotaz CzechCrunche ohledně čísel za rok 2020 konkrétně nereagovala a odkázala nás na Český statistický úřad, jenž by podle ní měl těmito daty disponovat. „Od Airbnb jsme obdrželi data za rok 2018, žádná další data za roky 2019 a 2020 jsme nedostali, nemáme tedy nic, co bychom vám mohli k tomuto tématu poskytnout,“ reagoval pak Tomáš Chrámecký z odboru komunikace ČSÚ.
Data i analýzy související s vývojem na trhu však nabízí tuzemské společnosti, které se specializují na pronájem či prodej nemovitostí. V CzechCrunchi jsme oslovili několik zástupců, kteří se podělili o své informace. Z nich je patrné, že počet bytů k pronájmu v Praze rapidně vzrostl, roste však také chuť lidí je nakupovat. Jejich celková cena proto pořád stoupá.
„Asi dvě třetiny pražských bytů pro krátkodobé pronájmy jsou v současnosti pronajímány standardní cestou.“
„Dopady krize jsou nejvíce patrné právě v Praze, kde na jaře a na podzim roku 2020 došlo k vypuštění několika tisíců bytů na trh s dlouhodobými pronájmy – ve většině případů se jednalo o byty z krátkodobých pronájmů typu Airbnb,“ analyzuje Martin Březina z UlovDomov.cz a zmiňuje přitom čtvrti jako Staré a Nové Město, Josefov, Malou Stranu, Karlín, Vinohrady a Žižkov, kde se většina takových bytů nachází.
V letních měsících podle dat UlovDomov.cz ještě došlo k částečnému rozběhnutí turismu, končící turistická sezona a druhá vlna pandemie však už zarazily hřebíček do pomyslné rakve krátkodobých pronájmů. To se pak podepsalo i na dalších oblastech v širším centru Prahy, jako jsou Vršovice, Holešovice, Nusle, Smíchov či Bubeneč. Podobně vidí situaci na trhu i další firmy.
„Podle našeho odhadu přešly asi dvě třetiny pražských bytů pro krátkodobé pronájmy do běžného dlouhodobého nájemního vztahu a v současnosti jsou pronajímány standardní cestou. Ze zbylé třetiny jich větší část zůstala i nadále k pronájmu pro turisty, menší část zůstává prázdná nebo slouží jinému účelu a do prodeje pak přešlo minimum objektů,“ popisuje šéf portálu Bezrealitky Hendrik Meyer.
V datech pronájmů na Bezrealitky jsou přitom vidět dva zásadní vrcholy – druhý a čtvrtý kvartál loňského roku. V první vlně se uvolnily byty ve chvíli, kdy bylo jasné, že letní sezona je ztracená, na konci roku pak totožně reagovali další vlastníci poté, co bylo zřejmé, že neproběhne ani ta zimní.
I podle dat portálu Sreality.cz se pandemie projevila výrazně a po jejím začátku nastal přímo boom nabízení bytů k pronájmu. „Jde zpravidla o byty menších rozměrů v dobrých lokalitách centra města, někdy i bez kuchyně. Je evidentní, že tyto objekty původně primárně sloužily ke krátkodobým pronájmům,“ říká manažerka týmu inzertních služeb Sreality.cz Hana Kořínková.
Chybí turisté, expati i studenti. Lidé bez práce jdou do regionů
Na Sreality.cz v každém měsíci loňského roku v Praze zaznamenávali výrazně vyšší přírůstky nabídek, zároveň se však podle Kořínkové mírně prodloužila průměrná doba inzerce. Byty si tak své pronajímatele nachází o něco pomaleji a nabídka i proto pořád zůstává nadstandardně velká.
Chybějící turisté a prázdné byty původně určené pro Airbnb ovšem nejsou jedinými faktory, které výrazně působily na nabídku dlouhodobých pronájmů. Situaci ovlivnil také odliv pracovníků ze zahraničí, zavádění home officů, ekonomická situace domácností (ovlivněná tím, že kvůli zavřeným provozovnám v maloobchodu a službách lidé přišli o práci a vrací se zpátky k rodinám v krajích) nebo například studentský faktor.