Architekti stvořili dům-most. Stojí na dvou podestách a v záplavovém území, odolá ale stoleté vodě

Řevnice jsou vyhledávanou oblastí, a to i v povodňové zóně. Architekti se s tímto problémem hravě vypořádali a dům postavili na dva sloupy.

Eliška NováEliška Nová

navrh-bez-nazvu-17

Foto: O,5 architekti

Dům, který odolá povodním

0Zobrazit komentáře

Povodně zasáhly středočeské Řevnice jen v novém tisíciletí hned třikrát. V letech 2002, 2003 a 2013 se vylila jinak klidná Berounka. Vzhledem k tomu, že průvodním jevem klimatické změny je střídání extrémů, tedy kromě sucha i povodní, dá se očekávat, že sem voda přijde zas. Tak proč se na to nepřipravit?

Malebné Řevnice jsou vyhledávanou oblastí, a to i přes možnou katastrofu. Té se ale dá vyhnout, jen je dobré na to myslet už při plánování nového domu. Na pozemek v záplavovém území navrhli architekti ze studia 0,5 se společností Chytrý dům stavbu, která vypadá v podstatě jako most. Stojí na dvou silných sloupech, které obytný prostor drží nad potenciální hladinou stoleté vody.

Sloupy jsou nosné, z betonu a odolné vůči vodě. V jednom je vstupní hala se schodištěm a šatnou, v druhém pracovna a také sklad. Život se odehrává nad tím, tedy v podstatě v prvním nadzemním patře, které představuje mostovku.

„Investor nás oslovil v roce 2020 s cílem navrhnout dům, který by splňoval požadavek umístění obytných ploch nad úroveň stoleté vody. Výsledkem je unikátní dvoupodlažní dřevostavba, která je vynesená na dvou betonových podstavách. Toto řešení nejen zajišťuje ochranu domu před povodněmi, ale také vytváří výrazný architektonický prvek a krytý venkovní prostor mezi podstavami,“ líčí architekti.

Firma Chytrý dům pak k tomu dodává ujištění: „Dům je v místě, kam ještě dosáhne stoletá voda Berounky. V případě povodně bude celá dřevěná část nad vodou.“ Obě společnosti tak projektu začaly přezdívat dům-most. A zatímco podlahová plocha má pouhých 42 metrů čtverečních, patro je ve velikosti 110 metrů.

Dům má tradiční sedlovou střechu. Fasádu pak tvoří horizontální dřevěný obklad. „Dům vyniká jasnou dramaturgií objemů, kde kryté závětří a symetrická hmota nad zahradou hrají klíčovou roli. Jižní strana domu je prosklená díky pásovému oknu, které poskytuje nádherný výhled do zahrady a okolí, zatímco severní strana domu zahrnuje chodbu a vestavěné skříně,“ dodávají architekti, kteří dům doplnili o hravé barevné prvky, takže jsou tu červená okna a světle modré dveře.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Mezi dvěma betonovými podstavami vznikl volný prostor, který lze využívat jako kryté zázemí s výhledem do zahrady. Ta je navržená přírodně, navíc tak, aby se dala snadno udržovat. „V blízkosti domu je část zahrady upravena pro každodenní potřeby rodiny, zatímco vzdálenější části mají charakter divokého sadu s ovocnými stromy. Tento přechod z kultivovaného prostoru k přírodní krajině dokonale doplňuje celkový koncept domu,“ uvádějí architekti.

Dům má rozvržení 5+kk. V patře se nachází hlavní obytná část domu, to znamená obývací prostor, čtyři pokoje a dvě koupelny. „Obytné místnosti jsou navrženy s ohledem na vysoké otevřené podkroví, které nabízí dodatečné obytné plochy a vytváří vzdušný prostor v celém interiéru,“ líčí architekti. Ve zvýšeném patře je také chill-out zóna a půda, zatímco dětské pokoje jsou vybaveny mezipatry na spaní.

Architekti smetli ohyzdná plastová okna i moderní omítku a kamennému domu vrátili jeho původní tvář

Původní rekonstrukce snažící se proměnit historický kamenný dům nebyla příliš povedeným krokem. Dům se ale nakonec dočkal přesně toho, co potřeboval.

kamenny-dum2

Foto: Petr Polák

Kamenný dům s výhledy na Šumavu

0Zobrazit komentáře

Sto padesát let hleděl na nedaleké šumavské kopce kamenný dům s jedinečným charakterem. Pak přišel nápad vdechnout mu nový život prostřednictvím rekonstrukce. Nešlo však o citlivý zásah probouzející historickou tvář domu. Naopak, záměrem bylo proměnit jej v moderní stavbu. Kamenné zdivo bylo překrytou vrstvou žluté omítky, a veškeré historii vlepen políček v podobě plastových oken. Objevte více příkladů zajímavé architektury v našem pravidelném newsletteru Arch, k jehož odběru se můžete přihlásit v boxu níže.

Ukazujeme to nejzajímavější ze světa architektury a co se nejen v Česku staví.

Newsletter Arch | Poslední vydání

Naštěstí nový majitel objektu měl víc rozumu a rozhodl se vytěžit maximum z původní podoby domu, k čemuž si přizval architekty ze studia Archport. Jejich úkolem bylo očistit stavbu od všech nesmyslných nánosů až na samotný základ z cihel a kamenů. Přiznali přitom některé stopy původních přístaveb a rekonstrukcí, využili dokonce i některé prvky z nezdařilé moderní rekonstrukce jako například nově vyzděné štítové stěny.

Ty byly omítnuty štukovou omítkou, pod kterou architekti umístili dělící linku z pohledového betonu. Další přišla na řadu střecha. Motiv kosočtvercových šablon byl zachován, ovšem eternit nahradily lakované hliníkové desky. Zajímavé je, že hliník pokryl i komín a střešní okna, aby střecha působila maximálně jednolitým dojmem a zároveň vytvářela co možná největší kontrast mezi kamennou historií a novodobou střešní plochou.

Výraznou proměnou si prošel i interiér, kde byly zachovány jen původní stěny a stropní klenby. Všechny ostatní novodobé stavební prvky architekti smetli. Stavba jim tak dala určité mantinely, do kterých museli vměstnat veškerou variabilitu prostoru s různými úrovněmi podlah a stropů.

Aby kamene nebylo málo, je přítomen i v interiéru, kde je z něj vytvořené schodiště. Původní trámový strop ve společenské místnosti musel být bohužel odstraněn, čím vznikl velkorysý prostor. Přítomným nabízí pohled na všechny materiály, konstrukční prvky i původní stavební fragmenty, které dům definují.

Vnitřní kamenné zdivo bylo omítnuto jádrovou omítkou z kopaného písku, které doplňuje štuková omítka v někdejším druhém patře. Zajímavé je použití barev, které byly schválně voleny tak, aby odpovídaly původním konstrukcím a opticky snižovaly výšku stropu. Interiér se tak spíš než do výšky snaží, i díky velkoformátovému bezrámovému oknu s výhledem na Šumavu, rozpínat do šířky

Podobné kamenné schodiště jako v interiéru vzniklo i u hlavního vstupu do domu. Kámen byl navíc použit i na dláždění kolem domu, takže se celá jeho hmota pozvolna vynořuje z pozemku. Investor si přál mít autentický dům, který dokonale zapadne do místní krajiny. To se daří perfektně, aniž by to jakkoliv poznamenávalo komfort, který dům nabízí.