Přes den pracují v softwarové firmě, večer natáčí podcast. IT témata zkoumáme pod lupou, říkají autoři PodVocasem

„Často jsme spolu vášnivě diskutovali nad moderními technologiemi,“ říká Roman Provazník. S kolegou Petrem Polákem nakonec začal natáčet podcast.

cn.groupcn.group

patrickhacha-214-min-2

Foto: CN Group

Roman Provazník a Petr Polák z podcastu PodVocasem

Stejně jako ve světě, i v Česku v posledních letech prudce vzrostla popularita podcastů. Toho využili dva kolegové ze softwarové společnosti CN Group a začali natáčet pořady o moderních technologiích s cílem rozebírat témata více do hloubky. „PodVocasem“, jak se jejich seriál jmenuje, v současnoti sleduje už více než tisíc posluchačů a od svého vzniku v roce 2021 eviduje již více než deset tisíc přehrání.

Roman Provazník, jinak také Džoukr, se profesně zaměřuje na technologii .NET a programátoři ho také mohou znát jako zakladatele komunity FSharping. Petr Polák alias Poli naopak vede tým specialistů na umělou inteligenci a business intelligence. Oba se přitom seznámili v CN Group, ve firmě, která vyvíjí softwarová řešení na míru pro společnosti ze západní a severní Evropy. Zde také vznikl nápad natáčet tematické podcasty.

„Často jsme spolu vášnivě diskutovali nad moderními technologiemi, až jeden z našich kolegů přišel s tím, že bychom mohli naše rozhovory nějakým způsobem přetavit v obsah, který by byl dostupný i dalším lidem,“ vysvětluje zrod nápadu na nový podcast Roman Provazník.

Cílem bylo vytvořit seriál o různých tématech spojených s IT, který nepůjde jen po povrchu, ale bude přínosný i pro odborníky. „Každý máme v oboru jiné zájmy a hosty si proto vybíráme tak, že se musí zabývat tématem, které baví alespoň jednoho z nás,“ říká Petr Polák. I proto má podle něj PodVocasem takový tematický záběr.

dscf2571-min

Foto: CN Group

Roman Provazník a Petr Polák z podcastu PodVocasem

„Máme naštěstí oba širokou síť kontaktů, IT obor je v Česku pořád malý rybníček, takže je vždy komu zavolat a pozvat si ho,“ pokračuje Polák. Při natáčení se pak snaží udržovat neformální atmosféru, aby se hosté cítili dobře, mohli být autentičtí a povídat o věcech, o kterých mluvit chtějí. Podle tvůrců se tato strategie osvědčila, protože v poslední době se jim respondenti dokonce ozývají sami.

Právě pro Provazníka přitom PodVocasem nebyla první zkušenost s přípravou audio obsahu. „Po dokončení informatiky na Univerzitě Hradec Králové jsem šel dělat na dva roky do rádia Kiss moderátora ranní show a pak také hiphopového pořadu,“ vzpomíná. Díky tomu si nyní dává více záležet nejen na obsahu, ale i na formě podcastů.

„Je pro mě nejen důležitá kvalita zvuku, ale také zvukový obal, jingly a celkový zvukový dojem. Zároveň mám zkušenosti i s mixem zvuku, postprocessingem, což nám v mnohém usnadňuje práci,“ doplňuje Provazník. Pro natáčení podcastů tvůrci využívají běžnou kancelář. Během dne se v ní programuje a později zase, za pomoci jednoduchého vybavení v podobě mixážního pultu a mikrofonů, natáčí rozhovory o IT.

Tvůrci podcastu přiznávají, že lidé se často pozastaví nad možná trochu provokujícím názvem pořadu – PodVocasem. „Chtěli jsme tím seriál propojit se CN Group, která nám poskytuje veškeré zázemí a bez které by podcasty nikdy nevznikly,“ vysvětluje Provazník. PodVocasem totiž odkazuje na zlidovělé označení místa pod svatováclavskou sochou na Václavském náměstí. A právě kousek odsud, v ulici Ve Smečkách, má CN Group své hlavní kanceláře.

dscf2520_1-min

Foto: CN Group

Roman Provazník a Petr Polák z podcastu PodVocasem

Podcasty se pak natáčejí v kancelářích paláce Fénix, odkud je na sochu dokonce i vidět. „Je to úplně spontánní projekt, který může kdykoliv skončit, protože na to třeba nebudeme mít čas. Už teď máme natočeno více dílů než jsme čekali. Přesto všechno nás v tom CN Group podpořila a dál nám pomáhá nejen s natáčením, ale třeba i s propagací,“ doplňuje Polák.

Jednotlivé díly již čtvrté série PodVocasem kolegové společně publikují postupně už od konce září. „Jako vždy máme skvělé hosty, ale rád bych vyzdvihl díl s bývalým detektivem Davidem. Ten dvacet let pracoval pro Národní centrálu pro boj s organizovaným zločinem a poté začal jako juniorní vývojář u mě v týmu,“ říká Provazník.

Bývalý policista podle něj začal programovat díky CN University, což je tréninkový kurz CN Group, na němž se zájemci bez zkušeností učí programovat a mohou tak změnit svou kariéru. „Používám ho jako živý důkaz toho, že pokud má člověk otevřenou mysl a nadšení, může jeden den zatýkat politiky a druhý den programovat cloudové aplikace,“ uzavírá Provazník, který je přesvědčen, že zajímaví hosté jsou motivací k natáčení dalších dílů. I proto věří, že čtvrtá série PodVocasem nebude poslední.

Článek vznikl ve spolupráci se společností CN Group. Brandstory je speciální formát obsahu, který vzniká plně v režii partnera, redakce pouze provádí jeho korekturu. Více najdete zde.