Do ulic Prahy přijel nejpopulárnější streamer. Po hodině zavrhl Slavii a rapperu Calinovi zpropagoval čaj

Speed si vybral českou metropoli jako další město pro návštěvu. A rovnou na Karlově mostě se postaral o pár situací, které pobaví.

Filip HouskaFilip Houska

speed-1

Foto: IShowSpeed/YouTube / CzechCrunch

Slavný streamer dorazil do Prahy

0Zobrazit komentáře

Vzal si na sebe dres české fotbalové reprezentace, před vystoupením z auta ještě požádal své sledující, ať mu na poslední chvíli poradí něco o Česku, a spolu se svými bodyguardy si to zamířil přímo na náměstí Republiky. V ten moment už mu jelo živé vysílání na YouTube, ke kterému se připojovaly tisíce a tisíce diváků. Ani nevěděli proč, ostatně ani on sám neměl žádný plán. Je to ale Speed, jeden z nejsledovanějších a nejpopulárnějších streamerů na světě, takže zájem byl logický. A teď jeho výstřední chování poznala i Praha.

Během soboty začaly sociální sítě zaplavovat videa a fotky afroamerického mladíka, jak si to štrádoval nejrušnějšími místy české metropole. Na tom by nebylo nic zvláštního – v Praze se natáčí kdekdo, obzvlášť pak turisté. Hlavním aktérem by ale nesměl být člověk, který na záznamy svých nahodilých živých vysílání ze světových měst sbírá miliony zhlédnutí. Takový vliv má devatenáctiletý americký youtuber a kontroverzní bavič Darren Watkins Jr. alias Speed.

Proslavil se jako internetový hráč videoher, který se natáčel na YouTube a Twitch. Mladé diváky bavil tím, že byl autentický a vtipný, zároveň neměl daleko k nevybíravému slovníku. Rychle se tak jeho mnohdy kontroverzní komentování začalo šířit Instagramem a TikTokem, díky čemuž se stal polarizující internetovou figurkou. Uměl z toho ale těžit. Protože miloval fotbal, začal se o něj zajímat i ve své tvorbě – a to ho dostalo až k publiku slavného britského youtubera KSI.

Svůj záběr postupně rozšiřoval, až se z něj stala internetová celebrita, která má souhrnně na svých sociálních sítích přes šedesát milionů sledujících, z toho více než šestadvacet milionů jen na YouTube. Proto když se rozhodl, že začne natáčet in real life streams, tedy živá vysílání z reálného světa bez jakékoliv větší dramaturgie, diváci se mu tam hledali snadno. A jak se ukázalo, početnou fanouškovskou základnu má také v Česku, kam Speed včera zavítal.

Během svého dvouhodinového výletu Prahou, na který se v jeden moment dívalo přes osmdesát tisíc lidí, se fotil s fanoušky, obdaroval jídlem bezdomovce, pojídal trdelník a obecně se snažil o to, aby ho čím dál větší dav fanoušků za jeho zády neušlapal. Největší poprask, který se doteď šíří českým internetem, ale způsobil na takřka neprůchozím Karlově mostě – a svým způsobem v tom má prsty i populární český rapper a zpěvák Calin.

Vedle toho, že je Calin jedním z nejposlouchanějších hudebních umělců v Čechách podle Spotify, který s parťákem z branže Viktorem Sheenem vyprodal i O2 arenu, je zjevně i schopný byznysmen. Už nějakou dobu totiž prodává vlastní ledový čaj s názvem Popstar Tea, který je dostupný v českých supermarketech. A proto když vycítil příležitost nápoj zpropagovat před potenciálně miliony lidí, neváhal a šance se chopil.

Na Instagramu ohlásil, že ten, kdo Speedovi přinese na ochutnávku Popstar Tea, získá od něj padesát tisíc korun. Netrvalo dlouho, než se v živém vysílání skutečně jeho ledový čaj objevil. A zatímco si Speed nechával malovat karikaturu od pouličního kreslíře, Calinův nápoj popíjel. Na záběru vydržel několik minut, sám Speed ho pochválil – a Calin si tak bez větší námahy zajistil možná velmi cennou reklamu.

Na Karlově mostě se ale jen neochutnávalo nealko… Situace se skoro vymkla kontrole, když jeden z fanoušků donesl Speedovi šálu s logem Slavie. Ne že by streamer nejslavnější kluby Česka znal, ostatně sám na úvod živého vysílání řekl, že z tuzemska zná pouze jedno, a to brankáře Petra Čecha.

Když mu ale jiný fanoušek začal vysvětlovat, že Slavie je něco jako Lionel Messi a Sparta něco jako Cristiano Ronaldo, bylo jasno. O Speedovi se ví, že je velkým příznivcem právě ikony Portugalska. A když se proto dozvěděl, že Slavii se fandit „nemá“, rychle se šály zbavil.

Ačkoliv sám Speed na závěr svého vysílání řekl, že „Češi jsou šílení“ – a v mezičase si postěžoval na plynulost pražské dopravy –, žádný větší konflikt během návštěvy nenastal. Pražané ale na vlastní oči mohli vidět, co dokáže udělat příjezd jednoho z nejsledovanějších streamerů na světě. V době psaní tohoto článku měl záznam na YouTube už více přes dva miliony zhlédnutí a lze očekávat, že čísla porostou.

Neuhýbat mužům a jako první oslovovat ženy. Mikrofeminismus se stal hitem, i díky TikToku

Místo velkých činů malé kroky, které upozorňují na pokračující genderové nerovnosti. I to je mikrofeminismus, který se stal hitem nejen TikToku.

Mikrofeminismus se dá aplikovat i v pracovním prostředí

Zdroj: Canva/CzechCrunch

Mikrofeminismus se dá aplikovat i v pracovním prostředí

2Zobrazit komentáře

Feminismus je v západní kultuře zakořeněn už dlouhá staletí. Jeho první vlna se sice datuje do roku 1848, kdy proběhl první konvent o právu žen, velmi pravděpodobně bylo ale hnutí za rovná práva a příležitosti v nějaké formě součástí životů žen už dlouho předtím. V průběhu poslední stovky let získaly ženy díky feminismu třeba volební právo nebo přístup ke vzdělání, v mnoha důležitých ohledech – i zdánlivých maličkostech – ale naše společnost stále příliš nepokročila. I proto se čím dál více objevuje trend mikrofeminismu. O co se jedná a jak ho můžeme v každodenním životě aplikovat?

Krok po kroku

Mikrofeminismus je založen na myšlence, že namísto grandiózních projevů a činů k prosazení feministických ideálů může každý podnikat malé každodenní kroky, které jsou ke změně potřebné.

Některé veřejné projevy feminismu mohou být pro někoho příliš radikální, někdy i nebezpečné nebo třeba časově příliš náročné. Pokud vám tedy není vlastní účast na protestech nebo politická aktivita, pak je právě mikrofeminismus praktickou cestou, kterou můžete svým dílem ke zlepšení postavení žen ve společnosti přispívat. A zařadit ho do každodenní praxe můžeme všechny a všichni.

Přednost mají ženy

Podobu může mít mikrofeminismus kdejakou, zpravidla ale platí, že jsou při jeho využití v každodenních situacích a mezilidských interakcích vždy upřednostňovány ženy. Je přitom pravděpodobné, že pokud se za feminist(k)u alespoň trochu považujete, podobné úkony vám nejsou cizí a už jste je nespíš někdy praktikovali, i kdyby nevědomě.

Pokud třeba přijdete do místnosti, ve které se nachází mezi mužskou většinou žena, můžete jako první pozdravit a oslovit ji. Když chcete složit ženě kompliment, že jí to sluší, můžete místo toho pochválit její sebevědomí. A jakmile vidíte, že muž přerušuje ženu, která má zrovna slovo, můžete se ozvat a vybídnout ho, ať nechá dotyčnou domluvit. Konkrétním případem může být například průběh viceprezidentské debaty v roce 2020 ve Spojených státech, kdy současná viceprezidentka Kamala Harris pokárala bývalého viceprezidenta Mikea Pence za to, že ji opakovaně přerušoval. „Pane viceprezidente, mluvím já,“ řekla tehdy Harris.

@cbsnews „Mr. Vice President, I’m speaking,“ Harris says when Pence interrupts her. #VPdebate #news #harris #pence ♬ original sound – cbsnews

Mikrofeminismus ale také klade důraz na jazyk, který by měl sloužit lidem, ne oni jemu. Zviditelňuje tak ženy, které mnohdy bývají v komunikaci přehlíženy. „Aktem mikrofeminismu je například hovoření o profesích v ženském rodě. Mikrofeminismus je předsazení ženských tvarů před mužské, pokud používáme lomítka, v oslovování v e-mailu nebo v tom, jak řadíme adresátky a adresáty mailu,“ vysvětluje pro CzechCrunch Markéta Brabcová, expertka na genderově podmíněné násilí a sexuální obtěžování v organizaci Konsent. 

Škála, jak ženy v každodenním životě upřednostňovat, je velmi široká a je na každém, jaký způsob si zvolí. Můj osobní mikrofeminismus? Pořád se neomlouvat. Z výzkumů víme, že se ženy omlouvají častěji než muži – i když k tomu nemusí být důvod. A tak když mám třeba dotaz na konferenci, vynechávám „omlouvám se, ale mám dotaz“, prostě se zeptám. Na to stejné se také snažím citlivě upozornit talentované ženy kolem sebe – že se za svoji existenci ani názory nemusíme pořád omlouvat,“ dodává Brabcová.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Začalo to TikTokem

V posledních několika měsících se mikrofeminismus dostal do popředí veřejného povědomí především díky sociálním sítím, konkrétně TikToku. Tam byl termín zpopularizován v březnu letošního roku, a to ve virálním videu filmové producentky Ashley Chaney. Ta se v něm zamýšlela nad malými kroky, kterými bojuje proti zdánlivě nepatrné misogynii v pracovním prostředí, a vyzvala ostatní uživatelky TikToku, aby se podělily o své vlastní projevy mikrofeminismu.

@iamashleychaney Girl’s girl, corporate edition. #microfeminism #feminist #feminism #corporatelife #girlsgirl ♬ original sound – Ashley Chaney

Video nasbíralo od svého publikování 2,8 milionu zhlédnutí a spustilo tisíce reakcí dalších žen, které zveřejňovaly své zkušenosti s mikrofeminismem. Některé zmiňovaly neuhýbání mužům na chodníku, uvedení nejdříve ženských jmen v hromadném e-mailu nebo třeba přidržení dveří jen ženám.

Česko stále zaostává

Ačkoliv se může zdát, že ženy mají v České republice rovných příležitostí dostatek, není tomu tak. Podle Indexu genderové rovnosti za rok 2023 si Česko sice oproti předchozím rokům polepšilo, i nadále však výrazně zaostává za unijním průměrem a jeho progres je pomalý. V porovnání s ostatními státy má také nejmenší poměrné zastoupení žen v politice a výzkumných oblastech a stále ještě neratifikovalo Istanbulskou úmluvu o potírání násilí na ženách. I přesto se ale daří měnit alespoň část věcí k lepšímu.

Vláda v oblasti rovnosti žen a mužů již přijala řadu důležitých opatření. Jedná se například o zvýhodnění zaměstnávání žen na částečné úvazky, možnost flexibilnějšího čerpání rodičovské, zvyšování počtu dětských skupin či zavedení výchovného, tedy bonusu k důchodu za vychované dítě,“ uvedla na podzim roku 2023 Klára Šimáčková Laurenčíková, zmocněnkyně vlády pro lidská práva.

Právě v celospolečenském i politickém kontextu může mít podle Brabcové vzájemná podpora důležitý přínos. „Věřím, že akty mikrofeminismu nás mohou emancipovat a dodat nám sílu a kuráž ve společnosti, kde si na systémové změny budeme muset ještě chvíli počkat,“ uzavírá.