Je průhledná tak, že lidé mohou koukat hasičům pod ruce. Požárníci v Psárech dostali nezvyklou zbrojnici

Její plášť je z transparentního materiálu a má velká prosklená okna. Uvnitř je naopak pevná dřevěná vestavba, pro potřeby dobrovolných hasičů.

hasicska-zbrojnice10

Foto: Alex Shoots Buildings

Hasičská zbrojnice Dolních Jirčan

0Zobrazit komentáře

V případě hasičských zbrojnic se nikdo nemůže zlobit, pokud funkce převládá nad estetikou. Studio SOA architekti ovšem ukázalo, že i tento typ budov může mít nápaditou podobu. V Psárech ji totiž navrhlo tak, aby připomínala venkovskou stodolu a souzněla s okolními budovami. Objevte více příkladů zajímavé architektury v našem pravidelném newsletteru Arch, k jehož odběru se můžete přihlásit v boxu níže.

Ukazujeme to nejzajímavější ze světa architektury a co se nejen v Česku staví.

Newsletter Arch | Poslední vydání

Nová zbrojnice leží mezi rodinnými domy a základní školou. Celý projekt by šlo vyřešit účelnou, ovšem ne příliš pohlednou kostkou, nicméně město se rozhodlo vybudovat pro místní dobrovolné hasiče zbrojnici, která nebude okolí nikterak narušovat, a naopak jej pozvedne.

SOA architekti navrhli objekt, jehož tvar a výška reagují na okolní zástavbu části obce Dolní Jirčany a stává se pomyslným přechodem od rodinných domů k nedaleké základní škole. Zatímco na domy navazuje obdélníkovým tvarem a sedlovou střechou, na blízkou školu reaguje bílým pláštěm a velkoformátovými okny.

Architekti od začátku pracovali se třemi odlišnými zónami – exteriérem, garáží a vestavbou, u kterých bylo nutné vyřešit technické řešení a provozní oddělení. Objekt byl nakonec vyřešen jako ocelová hala opláštěná průsvitnou fasádou z polykarbonátu. Ta zajišťuje vizuální propojení s exteriérem a zároveň chrání hasičskou techniku před nepřízní počasí.

Přímo do haly byla umístěna i dřevěná vestavba, která funguje jako zázemí pro samotné hasiče. Díky velkému oknu do ulice může do nové hasičárny nahlédnout každý, kdo jde zrovna kolem.

„Konstrukce haly je ocelová rámová s vazníky a sloupy obdélného průřezu. Zavětrování je zajištěno ocelovými táhly. Fasáda garáže je tvořena stěnovým polykarbonátovým systémem ve skladbě polykarbonátový panel – vzduchová dutina s vloženou tepelnou izolací – polykarbonátový panel,“  popisují architekti s tím, že střecha se skládá ze sendvičových polyuretanových panelů a nad prostorem garáže a schodiště jsou ve střeše umístěny prosvětlovací panely.

Vnitřní vestavba představuje k transparentní obálce hasičárny pevný kontrast. Byla řešena CLT panely, které jsou z interiérové strany přiznané a z vnější zateplené dřevovláknitými deskami a obložené borovicovou překližkou. Zároveň se vestavbou proplétá pevné plechové schodiště.

Bydlení, jaké se nevidí každý den. V Břeclavi rostou byty blízko zámku i Lednicko-valtického areálu

Původní mlýn, který je součástí areálu břeclavského zámku, musel k zemi. Na místě ale nyní roste stavba, která stavení vzdává hold.

Eliška NováEliška Nová

vranuv-mlyn-7

Foto: Vránův mlýn

Vránův mlýn

0Zobrazit komentáře

Mlýn tu založili Lichtenštejnové, stejně jako unikátní Lednicko-valtický areál nebo Břeclavský zámek. Ostatně stál blízko obou a platil tak za jednu z nejlukrativnějších lokalit v Břeclavi. Od padesátých let ale mlýn chátral a zkázu pak dokonal požár. Předloni tak musel k zemi. Na jeho místě nyní roste developerský projekt, který někdejšímu stavení vzdává hold. Silueta zůstala stejná.

Mlýn patřil do areálu břeclavského zámku a platil za jednu z dominant města. Pocházel ze šestnáctého století, Vránův se jmenuje podle posledního pána, který se o něj řádně staral. Jan Vrána si ho pronajal v roce 1919, po válce ale emigroval do Ameriky a mlýn zůstal napospas režimu, který se o stavby příliš nestaral.

Před třemi lety koupila Vránův mlýn Stavební firma Plus. Ta patří do holdingu AF Group, který mimo jiné na konci roku 2023 zachránil sklárnu v Květné. Podle nového majitele už nebylo možné starý dům zachránit. Aktuálně je tak na místě ve výstavbě nový developerský projekt, ve kterém by mělo být celkem 49 bytů od 25 po 159 metrů čtverečních v dispozicích 1+kk až 4+1. Většinu však budou tvořit jednotky 2+kk. Polovinu bytů už developer prodal.

V polovině letošního roku by v Břeclavi měla být dokončena hrubá stavba. Na začátku příštího roku se pak počítá s kolaudací celého projektu. Do prodeje však nepůjdou všechny byty, část projektu si chce nový majitel ponechat, a to kvůli výjimečnosti dané lokality. „Navazujeme na tradici Lichtenštejnů, i proto jsme se rozhodli zachovat siluetu původní stavby. Společně s městem Břeclav chceme lokalitě vrátit původní atraktivitu a zpřístupnit ji široké veřejnosti,“ uvedl pro CzechCrunch jednatel Stavební firmy Plus Jiří Šetina.

Původní siluety se podařilo docílit díky střechám. Zachován zůstane i vodní tok, náhon bude vyzývat k procházkám v lokalitě. „Vodní dílo jsme zachovali. Jsou tu komory pro Francisovy turbíny včetně stěn a stropu,“ dodává Šetina, který k realizaci přizval architektonické studio Létající inženýři. S nimi spolupracoval například už na projektu Pivovaru Lednice.

„Bylo pro nás důležité pochopit historickou i architektonickou hodnotu daného místa a promítnout ji do nové architektury. Cílem bylo vrátit místu důstojnost a podpořit sounáležitost stavby a prostředí, ve kterém se nachází,“ říká architekt Tomáš Havlíček. V novostavbě má rovněž vzniknout nová kavárna, od které si developer slibuje, že se stane srdcem místní komunity.

Projekt je zároveň naplánován tak, aby byl po energetické stránce co nejpříhodnější pro budoucí obyvatele. Počítá se proto s fotovoltaickou elektrárnou, která za rok vyrobí bezmála 67 tisíc kilowatthodin ze slunce, rekuperací a také s moderním systémem topení a chlazení. „Projekt vsazujeme do krajiny, která se po staletí formovala. Má tak respekt k okolnímu prostředí, ale současně využívá i nejnovější technologie,“ uvádí Šetina.

Rubriku Bydlení a reality podporujíhypox