Jedna z nejlepších her roku je tu. Má roztomilého robůtka a protáhne vás celým světem PlayStationu

Je malý, roztomilý a neustále na vás vesele mává. Astro Bot přitom není pro děti, takhle pozitivní videohru v současné době ocení snad každý.

astro-bot-announce-screenshot-22

Foto: Sony

Astro Bot

0Zobrazit komentáře

Dost už bylo střílení. Dost bylo náročných šermířských soubojů, vyhrocených závodů a fotbalových zápasů, na jejichž konci vám protihráč napíše jenom „chcípáku!“. Na PlayStation přichází malý modrobílý robůtek, který má za cíl ukázat, že hry můžou být prostě jenom zábava. Jasně, občas i výzva, kvůli které byste nejradši rozmlátili ovladač nebo klávesnici o zem, ale taky něco, co vám vyloudí přitroublý úsměv na tváři. Tento pátek vychází Astro Bot, který má být pro Sony takový jeho plechový Mario. A je z toho jedna z nejlepších her roku.

Odebírejte newsletter Good Game

Zajímá vás herní průmysl v Česku i ve světě? Přihlaste se k odběru.

Newsletter Good Game | Poslední vydání

Není potřeba nijak komplikovaný příběh, propracovaní hlavní hrdinové ani milion aktivit v otevřeném světě. Občas stačí jen precizně odvedená práce a naprosto vyladěná hratelnost, která na vás dýchne nostalgií. Vždyť čím nás kdysi dávno okouzlil právě ten kníratý instalatér od Nintenda? Určitě ne žádnou sofistikovanou záchranou princezny plnou překvapivých zvratů (i když…). Přesto je z toho nejprodávanější herní franšíza všech dob.

Astro Bot ho v lecčems připomíná, něco je rovnou i pocta. Malý robot cestuje vesmírem s partou kamarádů, když jejich loď ve tvaru obří konzole PlayStation 5 narazí na zákeřného mimozemšťana. Ten jim loď ukradne, robotí cestovatelé se ztratí na planetách v dalekých galaxiích a vaším úkolem je jednoduše jich co nejvíc najít a zachránit. Zní to jako „hra pro děcka“, která ve světě realistických stříleček a dojemných příběhů o vyrovnání se se ztrátou nemá svoje místo? Naopak. Pozitivní titul v téhle době potřebujeme snad víc než dřív.

Nedávno jsme v našem newsletteru Good Game připomínali výzkum, který dokázal, že hry mohou zlepšovat duševní zdraví. Astro Bot je skvělým příkladem. Ústřední hrdina cestuje po pestrých planetách, na kterých občas boxuje s padouchy, především se ale snaží vyřešit různé hádanky a najít třeba v písku schované přátele. Každý svět je jiný, byť některé se podobají – a především každý je nostalgickou vzpomínkou na jednu ze starších her, které znáte z PlayStationu.

Samozřejmě nebudeme prozrazovat moc detailů, protože průzkum planet a objevování robůtků, kteří tematicky připomínají některé známé postavy historie, jsou tím asi nejzábavnějším na celé hře. Ale například hned na začátku zavítáte na pláž, kde zachráníte jednoho z hrdinů herní série Ratchet & Clank.

Později navštívíte mrazivé prostředí obývané severskými bohy, prozkoumáte chrám plný pokladů a osvobodíte jistého drsňáka, který se strašně rád schovává do krabic. Jednou jste v džungli, pak se přesunete do kasina a skončíte v retro světě, kde se stromy po úderu pěstí rozpadají na kostičky. Je to jakýsi PlayStation metaverse, ve kterém jednotlivé postavy hopsají, roztomile mávají a vy nemůžete než se usmívat.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Každá speciální postava je spojená s někdy až infantilním vtípkem, a tak když třeba dáte rozvernou facku holohlavému vousatému válečníkovi, měli byste si dát sakra pozor na jeho mrazivou sekeru. Jednotlivé světy vyzývají ke zkoušení i těch nejhloupějších nápadů – a často vás odměňují. Co se třeba stane, když zkusíte podvádět v kasinu a u herních automatů zastavíte čas tak, abyste vytočili tři citrony?

Do toho všeho vývojáři z japonského studia Team Asobi mistrně využívají playstationí ovladač, který různě vibruje, vyluzuje zvuky, ale občas je vyloženě i stěžejní pro samotnou hratelnost. Třeba když musíte podle různé intenzity vibrací poznat, kde se schovává tajná chodba, nebo doslova na něj fouknout, abyste roztočili větráky před robůtkem.

V celém Astro Botovi jsou tři stovky robotů na desítkách planet, což by mohlo po chvíli začít nudit. Základní nepřátelé se sice začnou opakovat, ale vždy se objeví další a další nápady, se kterými se vyblbnete.

Jednou je to robopes, kterého si hlavní hrdina pověsí na záda jako jetpack a proráží s ním křehké stěny. Nebo zastavovač času, se kterým si začnete vytvářet vlastní cestu světem – padající předměty po zastavení udělají plošinky, po kterých najednou vyskáčete na vzdálená místa. A navíc jsou tu i sice nijak složití, zato velmi zábavní bossové.

Poznámka o složitosti se dá vztáhnout i na hru jako celek. Pokud vysloveně nezabrousíte do speciálních výzev pro otrlejší (a že ty jsou občas na infarkt), klidně se u jednoho ovladače můžete sejít i s dětmi nebo nehráčským zbytkem rodiny. A o tom hry mají být: někdy jsou napínavé, někdy vizuálně podmanivé, ale mohou taky spojovat a hlavně bavit. A to jde Astro Botovi na jedničku.

Prostagma? Božský návrat Age of Mythology je tu. Vylepšená verze vyšla v češtině a sbírá skvělé recenze

Age of Empires už vylepšené verze dostalo, teď se dočkal i bájný bratranec. Remaster s podtitulem Retold se podle prvních hodnocení povedl.

Michal MančařMichal Mančař

age-of-mythology-retold-boxe

Foto: Microsoft

Vylepšená a zmodernizovaná verze Age of Mythology s podtitulem Retold se opravdu povedla

0Zobrazit komentáře

Je to nejspíš ta nejbožštější hra všech dob. Ne snad, že by byla tak dokonalá (i když…), ale málokde najdete tolik bohů na jednom místě. A všechna tato božstva se dnes vrací. Vyšla totiž remasterovaná verze kultovní strategie Age of Mythology, která nás před dvaadvaceti lety božsky bavila.

Kdo si připlatil, mohl se v do řeckých, severských i egyptských mýtů vrátit už před pár dny. My, obyčejní smrtelníci, jsme museli vyčkat. Nyní už ale můžeme božské plody Age of Mythology: Retold ochutnat. A ti, kteří je okusili dříve, hlásí, že se máme na co těšit. Podle prvních recenzí se zmodernizovaná verze strategické klasiky povedla.

Age of Mythology z roku 2002 vzala recept z jiné milované série Age of Empires, smíchala ho s mytologií a legendami – a připravila jednak skvělé strategické zážitky, jednak dobrodružný příběh hodný antických hrdinů. Napříč několika kampaněmi jste veleli vojskům, vedli reky skrze labyrinty, stavěli města a pevnosti… a taky posílali své poddané modlit se u chrámů všelijakých božstev, aby vám poskytla herní výhodu v podobě požehnání anebo mytických monster.

Právě vydaný remaster s názvem Age of Mythology: Retold už není dílem vývojářů z Ensemble Studios, pro Microsoft ho vytvořilo studio World’s Edge. Pro něj nebylo takové zadání ničím novým, už je v různých kapacitách podepsané pod remastery historických bratranců ze série Age of Empires (wololo!). Na svůj vzor každopádně Retold věrně navazuje. Zdokonaluje grafiku, přidává nové animace, ale zachovává původní styl hry.

V úplném jádru si remaster zachovává i dřívější hratelnost, ale zkušení stratégové objeví spoustu změn. Třeba srovnání sil napříč hratelnými národy, možnost přivolat božskou přízeň opakovaně nebo přidání nové herní éry. Stále ale platí, že jestli si pamatujete, na co platí lučištníci, na co pěchota a na co jízda, můžete své taktické znalosti opět oprášit.

Do AoM: Retold se kromě původní hry a spousty novinek, vyleštění a vylepšení dostal také obsah z rozšíření The Titans, které přidalo Atlantidu. Avšak už nikoliv rozšíření s názvem Tale of the Dragon, jež do Age of Mythology dodalo postavy a příšery z čínských bájí. Vývojáři zmodernizované verze nicméně už dříve oznámili, že své dílo rozšíří hned nadvakrát. Poprvé právě o čínský obsah, podruhé o dosud neodhalená nová božstva.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

I tak vás čeká porce padesáti misí a samozřejmě i další herní režimy včetně multiplayeru. A také podpora modů nebo přítomnost editoru vlastních misí. Age of Mythology: Retold si můžete pořídit na Steamu za 29,99 eura (asi 750 korun) nebo si ji zahrát přes microsoftí Game Pass. Domácí fanoušky tohohle kultovního klenotu potěší skutečnost, že hra je dostupná s českými titulky.

A jestli jste nedůvěřiví vůči remakům a nevěříte zkušenostem týmu World’s Edge z předělávek Age of Empires, můžete dát na velice pozitivní recenze. Z pětačtyřiceti hodnocení Age of Mythology: Retold vychází na serveru Metacritic vynikající skóre 84 bodů ze sta. A nadšení jsou i čeští recenzenti.

„Fantastický remake skvělé strategie. Parádně vypadá, přichází se spoustou novinek, které hru dělají zábavnější než kdy dřív, a hlavně ukazují, že některé hry prostě nestárnou,“ píše web Games.cz se známkou 9/10. „Hra jasně ukazuje, že dobře známé klasiky se mohou vrátit v plné síle bez extrémních změn v hratelnosti a uspějí. Stačí jen nebát se mírně inovovat a pracovat s tím, co komunita chce,“ doprovází také devítkové skóre server Zing.cz.

A i střídmější hodnocení 75 procent od BonusWebu velké výtky nenachází: „Slušný remake, který se svou náloží obsahu vydrží opravdu dlouho, navíc za sympatickou cenu. Není ovšem tak promyšlený, jak je u autorů zvykem. Některá vylepšení a zjednodušení zatím spíš hází klacky pod nohy a vizuálně by hra také snesla víc péče. Jako old school real-time strategie modernizovaná pro dnešní publikum však obstojí bez problému.“