Konec nahánění zásilek. Česká pošta za tisíce nabízí schránky na balíky do domů i bytovek

Čekáte balík, doručovatel nevolá a pak jen přijde zpráva, že si ho máte vyzvednout na poště? Napříště si můžete za tisíce korun pořídit doručovací box.

Eliška NováEliška Nová

domovni-box-ceska-posta-balikovna

Foto: Balíkovna

Box pro rodinný dům

1Zobrazit komentáře

Ve švýcarském Bernu mají domy něco jako poštovní schránky. Jsou venku u dveří a jsou větší než ty klasické na dopisy. Lidé si tak do nich nechávají doručovat balíky, případně v nich nechávají věci, které potřebují někomu předat, když zrovna nejsou doma. Něco podobného nyní nabízí i Balíkovna – schránku na rodinný či bytový dům, do které by doručovala balíky.

Ve Švýcarsku jsou tyto boxy na dobré slovo – nemají žádný zámek. V Česku ho mít musí, klíček ale potřeba není, jsou na PIN. Ve Švýcarsku je tento box standardní součástí domu. V Česku stojí novinka několik tisíc. „Poptávka po domovních boxech pro rodinné domy roste, reagujeme tak na změnu v potřebách našich zákazníků. Hlavní výhodou je, že zákazník nemusí pro svůj balík nikam chodit, ani čekat na příjezd doručovatele. Tím ušetří především svůj čas,“ popisuje pro CzechCrunch Ivo Vysoudil, mluvčí společnosti Balíkovna, která spadá pod Českou poštu. Konkrétní počet již prodaných boxů ale nezmiňuje.

Ušetření času ale něco stojí. V případě České pošty, respektive Balíkovny, vyjde malý box na 6299 korun, bezmála sedm tisíc pak stojí box velký. Oba slouží pro rodinné domy. Box je vyrobený z bytelné pozinkované konstrukce, lak ho má chránit před povětrnostními podmínkami a UV zářením, má také antikorozní a antigraffiti povrchovou úpravu. V nabídce je v antracitové barvě.

„Aktuálně se zaměřujeme na prodej boxů pro rodinné domy, jejichž výhodou je, že ho klienti mohou sdílet s rodinou, přáteli nebo sousedy. S kýmkoli, komu se jeho majitel rozhodne poskytnout PIN kód k boxu,“ dodává Vysoudil.

Pošta má ale v nabídce rovněž větší box, který je primárně určen pro bytové domy. Ten vypadá v podstatě jako běžné boxy Balíkovny na veřejnosti, jen má o něco méně přihrádek. Balíkovna k němu dodává rovněž kameru, mobilní aplikaci a administrátorský přístup pro jeho správu. Ten má cenu podle velikosti a příslušenství, začíná každopádně na 99 tisících korunách s tím, že se platí měsíční poplatek za správu a údržbu. „Boxy pro bytové domy, mají takzvané modulární řešení, kdy se rozsah boxu dá přizpůsobit velikosti či dispozici bytového domu a potřebám jeho obyvatel,“ dodává Vysoudil.

A jak to přesně funguje? Když si člověk objednává zboží z e-shopu, kde je možnost zvolit jako dopravce Balíkovnu, pak může zvolit doručení přímo do boxu. PIN se kurýrovi objeví v detailu objednávky. Kód k boxu si do webové aplikace Balíkovny zadá člověk sám, je také možné ho pravidelně měnit, stejně jako je možné ho sdělit svým příbuzným či přátelům, ale i doručovatelům jiných společností. „V zahraničí tento typ doručování úspěšně funguje, proto jsme chtěli nabídnout doručování do vlastního balíkového boxu i našim zákazníkům v Česku,“ říká Vysloužil.

Boxy byly podle něj vyrobeny v Česku a dodává je společnost OX Point. Balíkovna je objednává průběžně podle vývoje poptávky. Za kolik je společnost pořídila, ovšem Vysoudil nesdělil. „Částka, za kterou Balíkovna boxy nakupuje, je předmětem obchodního tajemství,“ komentoval mluvčí s tím, že cena je stanovena standardním tržním způsobem. Vychází z nákupní ceny a je k ní přepočítaná marže, která zahrnuje náklady spojené s prodejem. OX Point má každopádně v nabídce dva malé boxy – jeden vychází na 6 420 korun, druhý na 8 140 korun. U větších není cena uvedena, záleží totiž na jejich modulaci.

Miliony uživatelů míří z toxického X a Instagramu na síť Bluesky. Jak funguje a kdo ji vede?

Po kontroverzních změnách na X a platformách Mety hledají uživatelé nové a bezpečné online prostředí. To stále více z nich nachází v síti Bluesky.

bluesky

Foto: Filip Houska/CzechCrunch / Bluesky

Jay Graber, šéfka Bluesky

1Zobrazit komentáře

Nástup Donalda Trumpa do funkce prezidenta USA má jeden nečekaný efekt. Sociální sítě Facebook a Instagram společnosti Meta i platformu X začínají jejich uživatelé v hojném počtu opouštět. Důvodem je nejen jejich stále toxičtější klima, ale i politická angažovanost jejich majitelů. Mark Zuckerberg a Elon Musk se spolu s většinou Silicon Valley poklonili Trumpovi a uživatelé si proto hledají nové bezpečné místo, kde sdílet své myšlenky. To aktuálně nacházejí v platformě Bluesky.

Paradoxem je, že síť Bluesky vznikla původně jako samostatný projekt právě uvnitř Twitteru, nyní X. V roce 2019 jeho tehdejší šéf Jack Dorsey oznámil, že Twitter podpoří vývoj decentralizovaných forem sociálních médií, tak, aby umožnil větší kontrolu uživatelů nad jejich daty a interakcemi.

Původně tak byla Bluesky zamýšlena jako součást Twitteru, nakonec se ale v roce 2021 stala nezávislou společností. Až do února 2024 byla určena jen pro pozvané, například z řad novinářů, influencerů nebo technologických nadšenců, kteří mohli pomoci s testováním a propagací. Tím chtěli vývojáři platformu nejprve plně stabilizovat před jejím zpřístupněním veřejnosti. Koncipována pak byla s využitím protokolu, který umožňuje decentralizaci dat a díky kterému mohou mít uživatelé své účty na různých serverech, nikoli jen na jednom, který vlastní daná společnost.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Sám Dorsey síť v roce 2024 opustil a v současnosti jí šéfuje čtyřiatřicetiletá vývojářka Jay Graber. Ta je generální ředitelkou a zároveň hlavní majitelkou a dříve pracovala jako softwarová inženýrka pro kryptoměnu Zcash. Založila také web pro plánování akcí s názvem Happening. Bluesky je teď pod jejím vedením zapsána jako veřejně prospěšná korporace, což znamená, že není řízena jen s cílem maximalizace zisku pro akcionáře, ale má zároveň zákonně zakotven závazek sloužit veřejnému zájmu. Musí tak při rozhodovacích procesech zohledňovat etiku, společenskou odpovědnost nebo transparentnost.

Bluesky, která měla k 15. lednu přes 27 milionů uživatelů, nabízí rozhraní, které je velmi podobné X. Lidé na ní mohou zveřejňovat textové příspěvky, videa i fotografie, přičemž limit znaků pro jeden příspěvek je 300. Síť má také personalizovaný kanál Discover, který pomocí algoritmu zobrazuje populární příspěvky od těch uživatelů, které dotyčný nesleduje.

👋 Bluesky is an open social network that gives creators independence from platforms, developers the freedom to build, and users a choice in their experience. We’re so excited to have you here! We share Bluesky updates & news from this account. A quick orientation thread: 🧵✨

— Bluesky (@bsky.app) October 17, 2024 at 9:06 AM

Platforma ale přece jen zahrnuje několik klíčových inovací. Zásadním prvkem je už zmíněná decentralizace, díky které mají lidé větší kontrolu nad obsahem a jeho moderací. Při registraci síť poskytuje také možnost výběru algoritmů a zvolení vlastních preferencí, což uživatelům umožňuje personalizovat zobrazený obsah.

Bluesky je atraktivní i díky svému otevřenému zdrojovému kódu, který umožňuje transparentní vývoj a zapojení komunity na síti. K dispozici je například funkce takzvaných Starter Packs, které nabízejí doporučení obsahu a účty ke sledování na základě preferovaných zájmů uživatele.

Výhodou, díky které teď Bluesky zaznamenává tak rychlý růst, je především absence toxicity na síti. Uživatelé mohou třeba odstranit své příspěvky z citací ostatních uživatelů, čímž snižují riziko zneužití svého obsahu. Taková moderace jednotlivých komunit je v ostrém kontrastu právě s Muskovým X, kde jsou regulace stále rozvolněnější a moderace obsahu je v podstatě na nule. Došlo například i k odstranění efektivního blokování uživatelů, Musk také povolil třetím stranám trénovat na uživatelských datech svou umělou inteligenci.

1

Přečtěte si takéMiliardáři se lísají do Trumpovy přízně a nabírají jeho blízkéMocní magnáti v předklonu. Posílají Trumpovi peníze, nabírají jeho blízké, ruší vlastní pravidla

Zejména během amerických prezidentských voleb v roce 2024 navíc došlo k nárůstu nenávistného obsahu a počtu dezinformací, které se na sítích šířily. Právě ty se staly pro mnoho uživatelů X i platforem Mety jakýmsi milníkem v jejich participaci na zmíněných sítích. Elon Musk, majitel X, i Mark Zuckerberg, šéf společnosti Meta, pod kterou spadá Instagram, Facebook i Threads, veřejně podpořili Donalda Trumpa a přimkli se k němu ještě o kus blíž.

Meta tak například v lednu oznámila omezení fact-checkingu nebo uvolnění pravidel pro moderaci obsahu spjatého s citlivými tématy, jako jsou třeba imigrace nebo genderové otázky. Do jejího představenstva byl pak jmenován Dana White, Trumpův spojenec a šéf největší světové MMA organizace UFC.

Síť Bluesky se tak v posledních týdnech stává útočištěm pro stále více lidí, kteří hledají platformu se zdravější komunitou, potřebnými regulacemi obsahu i limitovanou politickou zaujatostí. Patří mezi ně třeba i zpěvačka Taylor Swift, politička Alexandra Ocasio-Cortez nebo spisovatel Stephen King.

Podobný exodus zažila síť X už na podzim roku 2022, kdy ji Elon Musk koupil a změnil její název z původního označení Twitter. Svou velikostí teď Bluesky zatím X ani Metě nekonkuruje, našlápnuto má ale zdařile – od listopadových amerických voleb na ní přibylo 12 milionů uživatelů.