Live

zobrazit nejnovější

13. 12. 2023 11:44

Rychlá zpráva

Vlastník britské pošty má údajně zájem o Packetu, mateřskou společnost české Zásilkovny

Společnost International Distributions Services, která vlastní britskou poštu Royal Mail, údajně zvažuje, že koupí firmu Packeta. Tedy zastřešující firmu Zásilkovny Simony Kijonkové. O tom, že je Packeta na prodej, se hovoří už řadu měsíců a informaci oficiálně Kijonková také potvrdila. Podle listu The Times by mohla britská IDS nabídnout až 500 milionů eur, tedy asi 12,3 miliardy korun. Packeta zastřešuje aktivity kromě Česka také na Slovensku, v Polsku, Maďarsku, Rumunsku a v Německu. Nabídku na Packetu má vést balíková společnost General Logistics Systems.

13. 12. 2023 10:44

Rychlá zpráva

Izrael ztrácí mezinárodní podporu pro operace v Gaze, OSN přijalo rezoluci vyzývající k příměří

Valné shromáždění OSN v úterý schválilo převážnou většinou rezoluci, která žádá humanitární příměří v Pásmu Gazy. Pro hlasovalo 153 států, proti bylo deset zemí včetně USA nebo České republiky. Ukazují to údaje o hlasování. Proti textu rezoluce byly i Spojené státy a Izrael. Rezoluce Valného shromáždění OSN nejsou právně závazné, americký prezident Joe Biden ovšem prohlásil, že Izrael ztrácí mezinárodní podporu.

13. 12. 2023 09:59

Rychlá zpráva

Southern Ocean and Antarctic islands near the Antarctic PeninsulFoto: Depositphoto

Arktida zaznamenala nejteplejší léto od začátku měření, průměrná teplota přesáhla 6 stupňů

Teplo je letos i v okolí severního pólu. Arktida totiž letos podle amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru zaznamenala nejteplejší léto od počátku měření – v červenci až září průměrná teplota dosahovala 6,4 stupně Celsia. Jde o další z řady letošních zpráv o rekordních teplotních měřeních včetně té od unijní agentury Copernicus, která předpověděla, že letošek bude globálně nejteplejším rokem.

13. 12. 2023 09:13

Rychlá zpráva

machinarium_amanitaFoto: Amanita Design

Pořiďte si českou hru, podpoříte Ukrajinu. Vývojáři Machinaria a Samorostu už popáté darují tržby ze své tvorby

České herní studio Amanita Design spouští dobročinnou akci na podporu Ukrajiny. Výnos ze všech her a jejich doplňků, které si od autorů titulů jako Machinarium nebo Samorost pořídíte ode dneška až do 20. prosince, vývojáři darují na konto SOS Ukrajina organizace Člověk v tísni. Amanita pomáhá už od začátku ruské invaze, ve čtyřech podobných projektech dosud vybrala přes 1,3 milionu korun.

13. 12. 2023 08:37

13. 12. 2023 08:23

13. 12. 2023 07:38

Rychlá zpráva

COP28 zveřejnil návrh svého závěrečného textu, obsahuje volání po odklonu od fosilních paliv

Byl to tak trochu skandál, když během příprav závěrečného prohlášení klimatické konference, jež se koná poslední dva týdny v Dubaji a jíž předsedá tamní ministr průmyslu a šéf ropné společnosti, z textu vypadla formulace o nutnosti odklonu světa od fosilních paliv. EU a další státy, které s tím nesouhlasily, ale zřejmě dosáhly svého, protože ve zveřejněném návrhu nakonec tato zmínka je. Konkrétně výzva k „odklonu od fosilních paliv v energetických systémech, a to spravedlivým, řádným a rovnocenným způsobem ... tak, abychom do roku 2050 dosáhli uhlíkové neutrality v souladu s vědeckými poznatky“. Delegáti by o prohlášení měli hlasovat dnes.

13. 12. 2023 07:11

Rychlá zpráva

Ukrajinský prezident jednal v USA o další pomoci, ta ale vázne

Volodymyr Zelenskyj se včera setkal se členy obou komor amerického Kongresu a prezidentem Joem Bidenem na pozadí váznoucích snah Bidenovy administrativy zajistit financování pro další podporu země bránící se téměř dva roky ruské agresi. Před senátory zdůraznil, jak významná pro jeho zemi americká pomoc je, zákonodárci Republikánské strany však trvají na svých podmínkách, například zpřísnění americké imigrační politiky. Zelenskyj na společné tiskové konferenci po jednání s Bidenem uvedl, že od Kongresu dostal pozitivní signály, co se přijetí pomoci týče, na konkrétní výsledky si ale musí počkat.

13. 12. 2023 06:23

12. 12. 2023 21:30

12. 12. 2023 20:15

12. 12. 2023 19:38

Rychlá zpráva

erika-voithFoto: Art Lines

Do Art & Event Pointu v Černé Labuti můžete vyrazit na výstavu Eriky Voith

Umělkyně Erika Voith si pro svou tvorbu vybrala dvacetičtyřkarátové zlato, které propojuje především s náměty nahého lidského těla. Své obrazy nově představuje do konce ledna 2024 v Art & Event Pointu Černá Labuť v rámci výstavy Tělo zlato světlo. K vidění jsou zde obrazy inspirované byzantskými ikonami nebo raně křesťanskými mozaikami, které připomíná i autorčino osvojení starověké řemeslné metody olejového zlacení.

12. 12. 2023 18:28

Rychlá zpráva

chatgpt_1Foto: Depositphotos

ChatGPT v prosinci zlenivěl a vývojáři se ptají, čím to je

Na konci listopadu si uživatele nástroje ChatGPT všimli, že je tak nějak línější. Údajně odmítal provádět některé úlohy nebo vracel zjednodušené výsledky. Podle vývojářů ze společnosti OpenAI by mohla být odpovědí takzvaná hypotéza zimní přestávky, která souvisí s tím, že jazykový model, na kterém ChatGPT staví, vychází z reálného chování lidí na internetu. A během prosince obvykle zpomalují a odkládají větší projekty na nový rok.