Live

zobrazit nejnovější

5. 7. 2023 18:49

5. 7. 2023 18:21

5. 7. 2023 17:24

Rychlá zpráva

Planeta Země v pondělí zažila nejteplejší den od začátku měření

Průměrná světová teplota v pondělí dosáhla nového maxima. Poprvé překročila 17 stupňů Celsia. Podle vědců, se kterými mluvila britská BBC, je to nejvyšší hodnota ze všech záznamů od konce 19. století. Vysoké teploty jsou podle nich způsobené kombinací klimatického jevu El Niňo a pokračující produkce oxidu uhličitého. Vědci se domnívají, že v nadcházejících měsících budou zaznamenány další rekordy, protože El Niňo ještě zesílí.

5. 7. 2023 16:15

Rychlá zpráva

Čína v březnu vyvezla světově rekordní objem zboží za více než tři sta miliard dolarů

Čína v březnu vyvezla zboží za rekordních 315 miliard dolarů (zhruba 6,9 bilionu korun). Doposud žádná země  za jeden měsíc nevyvezla zboží v hodnotě více než tři sta miliard dolarů,  uvedl dnes německý ekonomický institut IfW. Čína se rychle vzpamatovává ze zimního obchodního útlumu, a podporuje tak celosvětový obchod se zbožím. výzkumník IfW Vincent Stamer ale poukázal i na fakt, že ve stejné míře nevzrostl dovoz do Číny a země má od loňska výrazný přebytek obchodu se zbožím. „Důvodem může být slabá domácí poptávka a také menší závislost na polotovarech ze zahraničí,“ řekl Stamer.

5. 7. 2023 15:33

Rychlá zpráva

Agrofert dokončil odkup divize od rakouské chemičky Borealis za více než 19 miliard korun

Divize na zpracování dusíku rakouské chemičky Borealis zahrnuje výrobu hnojiv, melaminu a technických dusíkatých produktů. O dnes dokončené transakci za 810 milionů eur (přes 19,2 miliardy korun) informoval mluvčí Agrofertu Pavel Heřmanský. Holding díky odkupu divize rozšíří své aktivity v Rakousku, Německu a Francii a bude moci využívat distribuční sít Borealisu podél toku Dunaje. Agrofertu patří mimo jiné chemičky Precolor, Deza, Fatra nebo Synthesia. Podle předsedy představenstva Zdeňka Průši loni růst celé skupiny táhly právě chemické továrny hlavně v zahraničí. Do února 2017 Agrofert vlastnil Andrej Babiš, kvůli zákonu o střetu zájmů vložil své akcie do svěřenských fondů.

5. 7. 2023 14:36

Doporučujeme

Startupoví investoři jsou v posledním roce opatrnější než kdy dříve. Podnikatelům nestačí vize a nápad – stále větší tlak je na tvrdá data. Jenže některé obory naopak zažívají boom a peníze do nich proudí, nejistotě navzdory. Třeba umělá inteligence a konkrétně pak český Resistant AI, který pomáhá bankám a pojišťovnám odhalovat podvody. Minulý týden oznámil, že nabral další stovky milionů korun.

Partner podcastu: ERSTE Premier

5. 7. 2023 13:21

5. 7. 2023 11:42

5. 7. 2023 10:45

Doporučujeme

„Psal nám člověk, který jel závod o délce čtyři sta kilometrů, a říkal, že nechápe, jak to může být tak pohodlné. Že bychom měli dostat Nobelovu cenu za mír pro zadky.“

- Jiří Dužár z firmy Posedla, výrobce cyklistických sedel

Čtěte dále

5. 7. 2023 10:00

Rychlá zpráva

letadloFoto: L.Filipe, C.Sousa

Letiště v Amsterdamu dnes kvůli větru zrušilo stovky letů včetně dvou ranních do Prahy

Omezení provozu má trvat až do dnešní odpolední třetí hodiny. Minimálně do té doby je tedy nutné počítat s rušením nebo zpožděním odletů i příletů. Silný vítr v Nizozemsku kromě letecké dopravy narušil i tu železniční. Úřady vyzvaly lidi, aby zůstali doma.

5. 7. 2023 09:00

Rychlá zpráva

Hudba od umělé inteligence se bude moci ucházet o hudební ceny Grammy

Podle ředitele Recording Academy, organizace rozdávající známé hudební ceny Grammy, Harveyho Masona mladšího by to bylo možné v případech, kdy by člověk ke konkrétnímu dílu „přispěl smysluplným způsobem“. V rozhovoru pro agenturu AP dodal, že rozhodně nechce, aby umělá inteligence lidské umělce nahradila. Naopak je pro to, aby jim pomohla jejich kreativitu a tvorbu dále rozvíjet.

5. 7. 2023 07:40