Míč z laboratoře, poloautomatické ofsajdy a VAR pro diváky. Euro 2024 je šampionát plný technologií

Euro 2024 je tu a s ním celá řada inovací, díky kterým je hra na trávníku přesnější a divácký zážitek hutnější. Nechybí mezi nimi kamery ani čipy.

fusballliebe2

Foto: Adidas

Oficiální míč pro UEFA Euro 2024

0Zobrazit komentáře

Sotva jsme rozdýchali český úspěch na mistrovství světa v hokeji, hned tu máme další sportovní svátek v podobě fotbalového Eura. Letošní ročník, který se hraje u sousedů v Německu, slibuje opět o něco lepší zážitek, a to i díky řadě technologií, které se na šampionátu představí. Je mezi nimi hromada kamer i balon s čipem, díky kterému neujde pozornosti téměř nic.

Kdo by neznal legendární míč Roteiro z Eura 2004, který získal roli i ve slavném seriálu Okresní přebor. I letošní Euro má svůj ikonický míč pojmenovaný Fussballliebe, víc než klasickou merunu ale připomíná high-tech zařízení.

Jedná se totiž o balon, který při svém zrodu strávil víc času v laboratoři než na trávníku. Experti z Adidasu ve spolupráci si inženýry společnosti Kinexon si dali extrémně záležet na tom, aby se jednalo o špičkovou věc podtrhující schopnosti každého z profíků, kteří do něj budou na šampionátu kopat. Míč se skládá z dvaceti panelů a je protkán řadou drážek, které mají za úkol usměrňovat proudění vzduchu okolo pro maximálně přesné pasy a co nejprudší střely.

Ve jménu doby byly při konstrukci balonu voleny takové materiály, díky kterým nepředstavuje příliš velkou zátěž pro životní prostředí. Je proto zčásti tvořen kukuřičnými vlákny, cukrovou třtinou a dřevní buničinou.

Balon navíc dostal i své vlastní srdce pojmenované CTR-Core. Jedná se o kaučukové jádro v samotném středu míče, které visí na špagátech z polyesterové tkaniny. Má za úkol držet tvar míče a zároveň ukrývá takzvanou Connected Ball Technology, tedy jakýsi mozek meruny. Tento čtrnáctigramový snímač pohybu vysílá 400krát za sekundu informaci o poloze míče. Signál zachytávají přijímače rozmístěné kolem hřiště, které pomáhají rychleji vyhodnocovat nejrůznější situace na hřišti.

Sudím a videorozhodčím mohou pomoci lépe se rozhodnout při ofsajdech, zahráních rukou či penaltách. Snímač navíc odesílá i řadu dalších dat, která jsou servírována komentátorům a divákům pro co nejhlubší analýzy dění na hřišti. Podobně Roteriro i Fussballliebe nabídne Adidas k zakoupení ve svých obchodech, samozřejmě bez čipu, kvůli kterému by zakopnutí do potoka mrzelo ještě víc.

VAR na vlastní oči

Technologie VAR, tedy Video Assistant Referee, se během posledních let stala standardně využívanou v nejvyšších klubových soutěžích a zápasech národních týmů. Na Euru 2024 se však objevila jedna inovace, která potěší především diváky.

V minulosti se totiž stávalo, že jim nebylo rozhodnutí VAR podrobněji vysvětleno, což vyvolávalo nesouhlas s výroky sudích. Nyní se však po využití videoasistenta na obrazovkách stadionů objevuje technický rozbor odůvodňující jednotlivé kroky.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Slovní vysvětlení mohou na základě žádosti podávat rozhodčí kapitánům týmů, nicméně ostatní hráči musí zvednout hlavu a taktéž se spokojit s informacemi na obrazovce. Pokud se i přesto budou dožadovat dalších komentářů, hrozím jim postih v podobě žluté karty.

Poloautomatické ofsajdy a chytrá branková čára

Technologii VAR je nápomocných i deset speciálních kamer, jejichž jediným úkolem je hlídat ofsajdové situace. Systém SAOT sleduje 29 bodů na těle každého hráče a pracuje s daty z chytrého míče. Okamžitě tak dokáže identifikovat bod kontaktu hráče s ním a vyhodnotit, zda se jednalo o ofsajdovou situaci, či nikoliv, čímž usnadňuje práci sudím.

Podobným způsobem jsou sledovány i brankové čáry. Na každou míří sedm kamer, které opět dovedou vyhodnotit, zda se míč dostal za brankovou čáru, či ne. Pokud gól skutečně padne, sudím se do jedné sekundy rozvibrují hodinky na zápěstí, což je jasný signál k uznání gólu.

Je tu fotbalové Euro 2024! Kdy hrají Češi, jak na šampionátu dopadnou a kdo titul mistrů Evropy vyhraje?

S kým a kdy hrají Češi? Dopadnou jako Sadílek na tříkolce, nebo zopakují čtvrtfinále? A kdo evropský šampionát neboli UEFA Euro 2024 vyhraje?

Michal MančařMichal Mančař

fotbal-open-ai

Foto: OpenAI/ChatGPT

Takhle si triumf českých fotbalistů a radost českých fanoušků na Euro 2024 představuje AI

0Zobrazit komentáře

Od pátku 14. června do neděle 14. července se odehraje mistrovství Evropy ve fotbale. Na turnaji pořádaném v Německu nebude chybět ani česká reprezentace, kterou ve skupině čeká silné Portugalsko, nebezpečné Turecko a nevyzpytatelný výběr Gruzie. Kdy hraje česká reprezentace? Jak dopadnou obhájci titulu Italové? A kdo UEFA Euro 2024 vyhraje?

Šampionát odstartuje v pátek 14. června ve 21 hodin zápasem domácího Německa se Skotskem. Celkem se ho účastní 24 týmů, ty jsou rozdělené do šesti skupin po čtyřech, hraje každý s každým a do vyřazovacích bojů o finále postupují vždy dva nejlepší. K těm se přidá čtveřice nejlepších týmů ze třetích míst. Postoupí i výběr kouče Ivana Haška? To záleží na tom, jak se mu povede ve skupině F.

Euro 2024: Kdy hrají Češi?

Česko – Portugalsko, úterý 18. června od 21.00

Nejtěžší soupeř na začátek. Mistři Evropy z roku 2016 nejenže patří k celkům, které v kvalifikaci na Euro neprohrály, ale Portugalci jako jediní dokonce všech deset utkání vyhráli – se skóre 36:2! Hvězda týmu Cristiano Ronaldo sice za rok oslaví čtyřicítku a kope za ropné miliony v saúdské lize, ale v kvalifikaci byl nejlepším střelcem. S Portugalskem navíc Češi nemají úplně skvělou bilanci, dva roky nazpátek od něj schytali debakl 0:4 a z pěti zápasů ho porazili jen jedenkrát… v roce 1996.

Česko – Gruzie, sobota 22. června od 15.00

Podle papírových předpokladů musí Česko gruzínské soupeře porazit. Jinak nemá na turnaji co dělat. Gruzie v kvalifikaci skončila na nepostupovém čtvrtém místě, na turnaj se dostala až skrz Lucembursko a Řecko v play off Ligy národů, ve které ale hrála až třetí nejvyšší soutěž. Pro Gruzínce to mimochodem bude první účast na evropském šampionátu. Nicméně úplné nazdárky nečekejte, třeba takový Chviča Kvaracchelija z Neapole má po slavném argentinském vzoru přezdívku Kvaradona.

Česko – Turecko, středa 26. června od 21.00

Na Turky nemají čeští fanoušci dobré vzpomínky. V roce 2008 i 2016 byli důvodem českého odjezdu domů už po skupinové fázi. V posledních letech a kvalifikačních cyklech se turecká reprezentace spíš hledala, ale souboj o Euro 2024 ovládla s jedinou porážkou od silného Chorvatska. Za sledování budou stát teprve devatenáctiletí forvardi Arda Güler z Realu Madrid a Kenan Yildiz z Juventusu.

Češi nepostoupí ani ze skupiny, protože jsou naprosto marní. Soupiska je děsivá, stejně jako herní styl.

Jak na mistrovství Evropy dopadne česká repre?

Ondřej Holzman, šéfredaktor a sparťanský chuligán: „Ze skupiny se s odřenýma ušima prokoušeme úspěšnými standardkami, aby nám ve čtvrtfinále vystavila stopku Anglie.“

Adriana Lejsková, příležitostný fanoušek s ohledem na výkon a výsledky: „Letos má hodně dobrý tým a hráče, co za sebou mají skvělou sezonu. Myslím si, že se dostane do čtvrtfinále.“

Jiří Blatný, sveřepý slávista trpící pod šéfem-sparťanem: „Vidím to podobně jako Ondra. Postup ze třetího místa jen tak tak, pak prohra ve čtvrtfinále. A je jedno, s kým budeme hrát.“

Filip Houska, fanoušek plážového volejbalu: „Češi nepostoupí ani ze skupiny, protože jsou naprosto marní. Soupiska je děsivá, stejně jako jejich herní styl. Škoda, no.“

Hana Němečková, která ráda sleduje sváteční sportovní události, ale jinak se o to absolutně nezajímá: „Obávám se, že dopadneme jako Sadílek na tříkolce. Nepostoupíme ani ze skupiny.“

Michal Mančař, expert díky Football Manageru: „Dvě porážky s Portugalskem a Tureckem, nějaké vydřené tři body s Gruzií, málo gólů, pak srážka s lepším týmem a konec.“

Kdo může jedině mile překvapit? Podle mě především ČT Sport.

Kdo vyhraje UEFA Euro 2024?

Ondřej Holzman: „Anglie, protože ‚football is coming home‘ se musí jednou vyplnit, stejně jako Harry Kane nemůže ostrouhávat navěky. Nebo ano?“

Adriana Lejsková: „Vyhraje Anglie. Mají hodně kvalitní tým s věkově mladšími hráči ve formě, jako je Cole Palmer. Ten by mohl být i nejlepší střelec turnaje.“

Jiří Blatný: „Francie. Ve finále porazí Angličany.“

Filip Houska: „Vyhraje Francie, která je po trofeji namlsaná ještě z mistrovství světa a má jednoznačně nejkvalitnější tým na šampionátu. A nemyslím jen Mbappého, Pavarda, Griezmanna nebo Girouda.“

Hana Němečková: „Kamarádi říkají, že Anglie.“

Michal Mančař: „Francie, ale ať se neopičím, tak diváci. Protože to bude měsíc fotbalu a objeví se nějaká pěkná story jako Island v roce 2016 anebo nečekaná jízda typu Dánsko před čtyřmi roky.“

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Čím šampionát v Německu překvapí?

Ondřej Holzman: „Kdo může jedině mile překvapit? Podle mě především ČT Sport.“

Adriana Lejsková: „Překvapí Chorvatsko, jejich forma je po poslední přípravě super. Jsou rychlí, přímočaří. Ronaldovi se dařit nebude, neprosadí se střelecky.“

Jiří Blatný: „Možná množstvím lidí a aktivistů, kteří během turnaje vniknou na hrací plochu!“

Filip Houska: „Překvapí Anglie, která – doufejme – selže hned ve skupině.“

Hana Němečková: „Fandím Itálii, mají nejhezčí hymnu a dresy, ale nedostane se přes čtvrtfinále. Slováci se na 99 procent dostanou dál než my. A ve finále bude Portugalsko.“

Michal Mančař: „Tím, jak špatná bude Anglie, která to zase nějak zazdí. Ale bude to vlastně překvapení?“