Jejich nápoje děsí rodiče i lékaře. Na miliardový projekt navážou prodejem pochybných obědů pro děti

KSI, Logan Paul a youtuber MrBeast představili značku Lunchly. Chtějí nabídnout „zdravější alternativu“ ke krabicovým obědům. Má to ale háček.

Filip HouskaFilip Houska

lunchly

Foto: Lunchly

KSI a Logan Paul, tvůrci Lunchly

0Zobrazit komentáře

Jednu dobu za ně děti platily i 170 korun – a stejně po nich byla nesmírná sháňka. Barevné nápoje Prime, které se staly hitem Instagramu a TikToku, vzaly loni Česko útokem a svým složením vyděsily jak dietology, tak rodiče. Teď jejich tvůrci, slavní influenceři Logan Paul a KSI, nasazují novou byznysovou laťku a rovnou nabízejí obědy, které mají náběh k tomu stát se kontroverznějšími než Prime samotný. „Je to vzorový příklad toho, co nejíst,“ shodují se odborníci.

Jen málokterá nová značka dokázala v posledních letech způsobit takový mediální zájem jako Prime. Jejími hlavními tvářemi jsou influenceři Logan Paul a KSI, kteří mají na sociálních sítích desítky milionů sledujících, díky čemuž dokážou své nápoje dostat k široké mase lidí. Velmi jim prospěla i postupná expanze na zahraniční trhy, která přispěla k tomu, že loni měli výrazně překonat hranici jedné miliardy dolarů v tržbách.

I když má minimálně Logan Paul velmi pošramocenou pověst, spojenou se sérií kryptopodvodů, internetovým hvězdám se z Primu podařilo udělat globální fenomén, který efektivně prodávali hlavně dětem. To vzbudilo velké vášně ohledně složení jejich hydratačních, ale i energetických nápojů, které v nejděsivějších scénářích mohly kvůli zvýšené hladině draslíku a kofeinu zapříčinit i selhání srdce a ledvin.

prime

Přečtěte si takéHodnoty kofeinu a draslíku má extrémní, děti po drinku ale šílíHodnoty kofeinu a draslíku má extrémní, děti po něm ale šílí. Prime Logana Paula straší lékaře

Oba influenceři ale nařčením úspěšně odolávali a teď se pustili do nového projektu, do kterého si přizvali další obrovské jméno internetu. Spolu s nejsledovanějším youtuberem Jimmym Donaldsonem, známým pod pseudonymem MrBeast, rozjeli značku Lunchly. A ta, jak název napovídá, se má stát alternativou k předpřipraveným obědům a svačinám. Podle dietologů je ale spíš učebnicovým příkladem, jak by se děti stravovat neměly.

Lunchly jsou v podstatě jídla v papírové krabici, která se skládají ze tří produktů. V každém balení je jedna z příchutí hydratačních nápojů Prime, jedna čokoládová tyčinka značky Feastables, kterou provozuje MrBeast, a jedno „hlavní jídlo“ – buď mini pizza, nachos, nebo mini krutí sendviče (tedy, spíš krekry). V Americe se mají prodávat za čtyři dolary, tedy téměř sto korun, a je zřejmé, že opět cílí výhradně na děti a mladistvé. I proto mají tak výrazný design, který nezapadne.

„Mezi odborníky na výživu Lunchly právem vyvolává řadu otázek, zejména kvůli ultra-průmyslově zpracovaným potravinám, které mívají často vyšší obsah sodíku, nasycených tuků a aditiv, což může při dlouhodobé konzumaci zvyšovat riziko kardiovaskulárních onemocnění, obezity či jiných zdravotních problémů,“ říká pro CzechCrunch nutriční poradkyně Markéta Gajdošová.

Podle ní je jedním z velkých problémů nedostatečné množství bílkovin. Přesněji řečeno není uspokojivé v poměru vůči jednotlivým cukrům a nasyceným tukům. Za příklad lze vybrat krabici Lunchly s malou pizzou, která obsahuje 15 gramů tuků, z nichž 7 gramů je nasycených (tedy 35 procent denní dávky). Pak má i 710 miligramů sodíku. „Tato kombinace přispívá mimo jiné k riziku vysokého krevního tlaku,“ dodává.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Není třeba nutně zacházet do výčtu nutričních hodnot, často stačí i selský rozum. V době, kdy většina dietologů doporučuje vyváženou a čerstvou stravu, se Lunchly jeví jako krok zpět. I přesto trojice tvůrců vehementně zdůrazňuje, že jejich produkty jsou zdravější alternativou ke svačinám postaveným na podobném konceptu – a přímo je pak srovnávají s americkými Lunchables.

„Zdraví prospěšné je real food, tedy skutečné jídlo z potravin, které nejsou průmyslově zpracované. A když už jsou, tak minimálně. Správně bychom se měli vysoce průmyslově zpracovaným potravinám vyhýbat. Z tohoto pohledu jsou produkty od Lunchly vzorovým příkladem, co nejíst. A byť mohou mít o něco méně cukru, mají zase umělá sladidla,“ říká specialistka na zdravotní prevenci a výživu Margit Slimáková.

Pokud jsou Logan Paul, KSI a MrBeast v něčem obzvlášť silní, je to marketing. Umí vymyslet obsah, který přitáhne pozornost.

I přes různá varování ohledně složení, kterými se zabývají také američtí odborníci, ale může jít o potenciálně velmi úspěšný projekt. Pokud jsou Logan Paul, KSI a MrBeast v něčem obzvlášť silní, je to marketing. Zkrátka umí vymyslet obsah, který přitáhne pozornost – a protože se všichni prakticky proslavili na sociálních sítích, umí velmi přesně cílit na ty, kteří mají největší šanci se zákazníky Lunchly stát.

Za necelé dva týdny nasbíral instagramový profil Lunchly skoro 100 tisíc sledujících, přičemž poslední dvě reels mají dohromady téměř 70 milionů zhlédnutí. A to se značka teprve rozjíždí a zatím ji mohla vyzkoušet jen hrstka zákazníků. Na druhou stranu se může stát, že nebude splňovat výživové normy stanovené pro školní obědy ve Spojených státech, což je téma, které se v těchto dnech také rozebírá. Proto se na Lunchly teoreticky mohou zaměřit i úřady.

Problémový byl vždycky, teď P. Diddymu hrozí až doživotí. Ruce pryč od něj dává i slavný miliardář

Rapová legenda Sean Combs alias P. Diddy je ve vazbě. Prokurátor ho viní z obchodování s lidmi. Ukazuje se však, že kauza je mnohem větší.

P. Diddy měl být podle obžaloby hlavou skupiny obchodující s lidmi

0Zobrazit komentáře

Začalo to obviněním z několikanásobného napadení a sexuálního zneužívání, teď to začíná přerůstat v monstrkauzu obchodování s lidmi. Pokud soudy uznají rappera Seana Combse, který momentálně vystupuje coby P. Diddy, vinným ze vznesených obvinění, z vězení už možná nevyjde. A zatímco on čeká už týden ve vazbě na soud, někteří lidé, se kterými se stýkal, se snaží ze svých sociálních sítí smazat zmínky o něm. Mezi nimi je i americký miliardář a uznávaný investor Ray Dalio.

Rapová hvězda, hudební vizionář a autor hitů jako I’ll Be Missing You není žádný svatoušek. Na kontě má obvinění z bití lidí telefonem či lahví šampaňského, z nelegálního držení zbraní nebo dalšího fyzického napadání. Tentokrát ale čelí žalobě u federálního soudu, a to za obchodování s lidmi.

Newyorský státní zástupce ho viní z toho, že byl posledních šestnáct let hlavou skupiny, která zneužívala, vykořisťovala a pod nátlakem sexuálně prodávala své oběti. Soudce odmítl Diddyho žádost o propuštění na kauci, byť byli jeho advokáti ochotni složit kauci padesát milionů dolarů (tedy asi miliardu korun). Úřad se obává, že by rapper, který si dříve říkal Puff Diddy nebo Puff Daddy, mohl ohrožovat svědky. Pokud se obvinění potvrdí, hrozí mu až doživotní vězení.

K obchodování s lidmi podle žaloby mělo docházet na večírcích, kterým P. Diddy s přáteli prý říkali „freak offs“. Dění na nich si měl podle obžaloby i natáčet a následně dotčeným ženám vyhrožovat, že nahrávky zveřejní a zničí jim kariéru. Použít měl i k násilí. Podle žalobce své oběti bil, vláčel po zemi, házel po nich předměty a kopal do nich. Fyzicky měl napadat nejen zneužívané ženy, ale i lidi, kteří zneužívání přihlíželi. Zároveň měl kolem sebe vytvořit síť podřízených a spolupracovníků, kteří mu vše pomáhali organizovat, od rezervování hotelových pokojů až po vyhledávání potenciálních obětí a zakrývání zneužívání. Zatčení předcházela jarní policejní razie v jeho domech v Miami a Los Angeles. Podle stanice BBC zpěvák odmítl vinu ve všech bodech obžaloby.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

P. Diddy je jedním z nejznámějších rapperů a hudebních producentů posledních třiceti let. Časopis Time ho nazval kulturním vizionářem. V devadesátých letech minulého století pomohl katapultovat hip hop do mainstreamu. V té době se také z úspěšného hudebního producenta stal i rapperem. Sám je trojnásobným držitelem hudební ceny Grammy. Jako manažer objevil zpěvačku Mary J. Blige nebo zpěváka Ushera. Na tvorbě hudby spolupracoval s Mariah Carey nebo Christinou Aguilera. S Jennifer Lopez kromě skládání i na přelomu milénia tvořili pár. Jeho skladby jako Can’t Nobody Hold Me Down nebo I’ll Be Missing You bořily ve své době hitparády.

Zároveň se s ním přátelila řada vlivných lidí a celebrit. A někteří z nich se teď snaží svoje kontakty s ním skrýt. Ze sociální sítě X zmizela řada tweetů zpěváka Ushera, a to těsně po rapperově zadržení. P. Diddy byl Usherův mentor a přítel, jistou dobu spolu v devadesátých letech i bydleli. Situaci Usher okomentoval až v pondělí. Tvrdí, že mu někdo hacknul účet.

Dalším, komu na síti X zničehonic zmizely jisté příspěvky, je americký miliardář a uznávaný investor Ray Dalio, který v minulosti napsal, že: „Sean Combs je skvělý muž, jenž může pomoci a pomůže spoustě lidí, kteří pomoc potřebují. A já mu s tím chci taky pomoci.“ Poprvé se potkali na focení pro časopis Forbes v roce 2017. Dalio později pro stanici CNBC uvedl, že se spolu dali do řeči a on souhlasil, že bude P. Diddyho mentorovat, a zjevně se stýkali dál. Nejde přitom o to, že by měl Dalia někdo z něčeho obvinit. Americká společnost je ale po kauzách spojených s hnutím Me Too zvlášť citlivá na kontakty se sexuálními predátory. Tweety zmizely i se sociální sítě zpěvačky Pink. Ta se ale zatím veřejně nevyjádřila.

Nyní je otázkou, kolik celebrit a politiků je zachycených na záběrech ze zmiňovaných večírků a kolik z nich může mít kvůli tomu problémy se zákonem. Americký moderátor Charlamagne Tha God ve své populární show uvedl, že jestli bude Sean Combs odsouzený, budou do toho zapleteni i další lidé, kteří půjdou do vězení. O koho by se mělo jednat, ale nenaznačil.

Deník The Guardian si také všímá podobnosti s případem Jeffreyho Epsteina, vlivného amerického obchodníka a odsouzeného sexuálního delikventa s rozsáhlou sítí exkluzivních kontaktů na vlivné lidi nejen v USA. Obžalobu proti P. Diddymu navíc shodou okolností podává stejný úřad žalobce.

Je důležité zmínit, že problémy se zákonem nemá Sean „Diddy“ Combs poprvé. Obvinění z různých deliktů ho provází celou jeho kariéru, žádná kauza ale zatím nenabyla tak obřích rozměrů. „Mám pocit, že jsem zklamal hiphopovou komunitu,“ řekl například hudební televizi MTV v roce 1999 poté, co zbil manažera Steva Stouta lahví šampaňského a telefonem. K činu se nakonec přiznal a soud mu nařídil absolvovat program pro zvládání hněvu.

Případů ale bylo víc. Krátce nato čelil obvinění z úplatkářství a nelegálního držení zbraně v souvislosti se střelbou v newyorském klubu, do kterého byla zapletena i jeho tehdejší přítelkyně Jennifer Lopez. Oba byli nakonec zproštěni všech obvinění. O údajném fyzickém týrání mluvila v roce 2019 jeho bývalá přítelkyně Gina Huynh. V listopadu loňského roku ho obvinila další bývalá partnerka Cassie Ventura, že ji v roce 2016 v hotelu v Los Angeles fyzicky napadl ve chvíli, kdy se od něj pokoušela odejít. Její slova potvrzuje videonahrávka z bezpečnostní kamery, kterou se podařilo získat televizi CNN. Podle losangeleského státního zástupce ale Diddyho nelze kvůli promlčení případu stíhat. Následovala ovšem obvinění i od dalších žen.

Současná kauza má samozřejmě negativní dopad na Diddyho byznys. Ještě než se minulé úterý ocitl v cele předběžného zadržení, tak od něj kvůli množícím se případům dala ruce pryč televizní platforma Hulu, pro kterou měl točit reality show. Otázkou také zůstává, co bude s jeho hudbou, pokud ho soud uzná vinným. Například v případě jiného rappera R. Kellyho, odsouzeného za zneužívání nezletilých, streamovací služba Spotify jeho hudbu sice nesmazala, ale zároveň ji aktivně nenabízí.