Nadpozemský zážitek dostupný i smrtelníkům. Aston Martin odhalil svou představu božské Valhally

Britská automobilka představila svůj dlouho připravovaný projekt, který má brutální výkon i velmi zajímavý sběratelský potenciál.

aston-martin-valhalla1

Foto: Aston Martin

Nový Aston Martin Valhalla

0Zobrazit komentáře

V severské mytologii představuje Valhalla síň boha Ódina, do které přicházejí padlí bojovníci, aby zde hodovali se samotným Ódinem. Podobně opojné okamžiky však nyní mohou zažívat i ti, kteří nevstoupili do říše mrtvých. Tento zážitek jim nově nabízí Aston Martin, který představil svůj hybridní supersport nesoucí stejné jméno jako legendární Síň padlých.

Aston Martin Valhalla je vůz, na kterém automobilka pracovala dlouhých pět let. Vše začalo s konceptem AM-RB 003, který byl představen v roce 2019. Následovala řada odkladů sériového vozu, který z něj měl vycházet, ovšem nyní jsou práce u konce. A tak Aston svůj diamant, který tak dlouho brousil k dokonalosti, konečně ukázal světu.

Valhalla je plug-in hybrid s kombinovaným výkonem 1064 koňských sil, což je ještě větší porce síly, než se původně očekávalo. 817 koní generuje čtyřlitrová V8 s dvojitým turbodmychadlem, která burácí hned za řidičovou hlavou. Motor si prošel celou řadou úprav na míru novinky tak, aby byl podávaný výkon naprosto nekompromisní.

Zbylou porci koní nabízí trojice elektromotorů. Jeden je integrován v osmistupňové dvouspojkové převodovce a slouží především coby startér a generátor pro nabíjení akumulátoru. Další dva elektromotory jsou umístěny v přední části vozu a výkon rovnoměrně distribuují na každé kolo.

Motory mohou pracovat nezávisle na sobě, přičemž v čistě elektrickém režimu je možné s vozem ujet přes 21 kilometrů rychlostí téměř 130 km/h. Pokud přijdou ke slovu všechny pohonné jednotky vozu dohromady, dokážou Valhallu vybičovat z klidu do rychlosti 100 km/h za 2,5 sekundy. Pokud člověk drží pedál na podlaze i po překonání této rychlostní hranice, může se s novinkou díky aktivovanému aerodynamickému systému obsahujícímu i výklopné zadní křídlo dostat až na rychlost 350 km/h.

Křídlo se zatahuje pro zachování čistých linií, nicméně po přepnutí do sportovního režimu jde vzhůru a vysunou se i další aktivní aerodynamické prvky, které drží automobil co nejvíce přilepený k zemi. Jejich nastavení si vůz upravuje v reálném čase a stejně tak neustále vypočítává ideální nastavení pro odpružení, brzdy i vektorování točivého momentu. Mimo závodního režimu, který vypíná veškeré asistenty pro co nejsurovější zážitek, jsou k dispozici také základní režimy Sport a Sport+.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Monokok Valhally je kompletně vyrobený z karbonu, vůz také využívá některá technická řešení z monopostů F1 a jeho sílu mají za úkol krotit karbonkeramické brzdové kotouče o velikosti 16,1 palce. Jedná se o historicky největší brzdy, jaké se kdy na sériovém Astonu objevily. Vykukují zpoza paprsků 21palcových kol vzadu a 20palcových kol vpředu.

Design vozu je agresivní, chlubí se maskou se širokým šklebem a mřížkou. Přední světlomety s dělenými segmenty připomínají řešení Porsche a komplexně tvarované boční linie zase supersporty z Itálie. Záď je opět plná aerodynamických prvků, díky kterým se linie neustále přelévají ze složitých záhybů do hlubokých otvorů.

Naopak interiér působí poněkud spartánským dojmem. Po rozevření motýlích dveří se nabízí podívaná na záplavu karbonu, ve kterém vyčnívá volant inspirovaný F1. Kabina má dva digitální displeje, vyvýšenou podlahu a sedadla navozující tu správnou sportovní atmosféru. Nechybí však ani některé prvky určené ryze pro pohodlí posádky – například integrované stereo od Bowers & Wilkins, obložení Alcantarou, satelitní navigace a Apple CarPlay.

Do Valhally, tedy té pozemské, by mělo být možné vstoupit až po druhém čtvrtletí příštího roku, kdy začne její výroba. Celkem by mělo vzniknout 999 exemplářů, takže se bude jednat o vysoce ceněný sběratelský kousek, který si lze již nyní konfigurovat přímo na webu Astonu. Čeští zákazníci tak mohou učinit i v nově otevřeném zastoupení britské automobilky v Česku, které nedávno do svého portfolia vedle značek BMW a Rolls-Royce přidal Karel Kadlec.

Rohlík spouští rozvoz elektromobily s vyměnitelnými bateriemi. Připravené k jízdě jsou za tři minuty

Objednáváte potraviny na Rohlíku? V Praze vám je teď možná začnou doručovat nová elektroauta, u kterých se baterie nenabíjí, ale vyměňuje.

elektromobil-battswapu-v-bravach-rohliku

Foto: BattSwap

Elektromobil BattSwapu v bravach Rohliku

1Zobrazit komentáře

Dlouhý vývoj a testování jsou u konce. Rohlík naplno spouští ostrý provoz elektromobilů s vyměnitelnou baterií od společnosti BattSwap. Ty umožňují mít plně nabitou baterii během okamžiku, což by mělo zásadně přispět k větší udržitelnosti byznysu prvního českého startupového jednorožce.

Jak jednoduchá a rychlá může být výměna baterky v elektromobilu, jsme měli možnost pozorovat na vlastní oči letos v létě. Elektrická dodávka najede na speciální rampu, robotické rameno nejdříve vyndá vybitou baterii, následně z dokovací stanice vybere plně nabitou a vloží ji zpět do elektromobilu. Celý tento proces zabere tři minuty, což je podstatně kratší doba, než jak dlouho trvá nabíjení u běžného stojanu.

Zakladatel BattSwapu Radek Janků věří, že technologie jeho společnosti může pomoci změnit fungování různých odvětví. Prvním by mělo být doručování potravin, jelikož BattSwap dlouhodobě spolupracuje právě s online supermarketem Rohlík. Ten jeho auta testoval letos v únoru a s výsledky byl natolik spokojen, že se rozhodl elektromobily s vyměnitelnými bateriemi nasadit do ostrého provozu.

Před nedávnem tak jeřáb v areálu Rohlíku v Praze 6 v Liboci složil první nabíjecí stanici, která na první pohled vypadá jako kontejner, na kterém se vyřádili graffiti umělci. Podle Denisy Morgensteinové, tiskové mluvčí Rohlíku, bude online supermarket v průběhu prosince postupně nasazovat 18 vozidel BattSwapu, která budou v první fázi rozvážet nákupy v oblasti Prahy.

BattSwap totiž garantuje bezproblémový dojezd 100 kilometrů za jakéhokoliv počasí, takže se mohou dodávky pohybovat v jasně daném perimetru. Podle Radka Janků však takový rozsah naprosto stačí k pokrytí valné části objednávek, po jejichž vyřízení se kurýr stejně musí vracet pro další nákupy. Tento moment může využít i pro rychlou výměnu baterie a s rozvážkami dále pokračovat.

Nová vozidla by měla přinést udržitelnější způsob rozvozu nákupů a zástupci Rohlíku se nechali již dříve slyšet, že jejich nasazení může podpořit expanzi do nových lokalit po celé Evropě. Nejdříve se však musí osvědčit.

„Nejprve musíme vozidla a stanici vyzkoušet v pilotním provozu na jednom skladě, o dalším postupu se rozhodneme až po vyhodnocení tohoto pilotu,“ uvedla pro CzechCrunch Morgensteinová s tím, že by se postupně měla rozšiřovat i flotila vozidel BattSwapu provozovaných Rohlíkem v Česku.

Barvy Rohlíku by ovšem neměly být jediné, v nichž se produkty firmy představí. Možnosti výroby v Číně, kde vozítka vznikají, jsou pět tisíc automobilů a dvě stě stanic ročně. BattSwap proto hledá další partnery, se kterými by tuto produkční kapacitu vytížil naplno.

Ve hře je navazování partnerství jak s evropskými společnostmi, tak třeba i s těmi v Africe. Vozítko totiž může díky své relativně jednoduché škálovatelnosti sloužit pro celou řadu účelů, stačí jen zvolit správnou nástavbu. Kromě kurýrních společností je tak v budoucnu mohou podle Janků využívat například i municipality.