Nečekaný tah v Nike. Zrušili sociální sítě Jordanu a začernili tenisky, aby nalákali na comeback snů

Michael Jordan v nich hrál i přes výslovný zákaz NBA, za což si tenisky vysloužily přezdívku Banned. A Nike to bere vážně i po čtyřiceti letech.

Filip HouskaFilip Houska

nike-jordan-1-bred-1985-cc-mp-xyz

Foto: Filip Houska/CzechCrunch

Air Jordan 1 „Bred“

0Zobrazit komentáře

Proslýchá se, že Michael Jordan spolu s Nike byli ochotni za každý zápas platit pokutu v tisících dolarech jen proto, aby jeden z nejslavnějších basketbalistů mohl hrát ve speciální barevné kombinaci tenisek, kterou NBA kvůli někdejším pravidlům zakázala. Co ale na tom, když z toho dokázali vytřískat kampaň, která oslnila svět sportovního marketingu. A na tu teď Nike po čtyřiceti letech navazuje.

V roce 1985 bylo NBA jiné než teď. Tehdy bylo všem týmům nařizováno, aby hráči nosili obuv, která by barevně korespondovala s dresy. Jenže dvaadvacetiletého Michaela Jordana to příliš nezajímalo. Čerstvě se spojil s Nike, se kterým začal pracovat na nové řadě tenisek, a nechtěl si nechat mluvit do toho, v jakých botách bude na palubovku chodit. Ani pod výhružkami pokut.

Je veřejné, byť nepotvrzené tajemství, že NBA účtovala Jordanovi tučnou pokutu vždy, když s modelem Air Jordan 1 v ikonické červeno-černé barvě vyběhl na hřiště. Mělo jít o pět tisíc dolarů, což by dnes (po připočtení inflace) činilo více než tři sta tisíc korun. Tenisky ale v principu patřily Nike, které se nabízelo, že bude penalizaci hradit. A mělo to dobře spočítané.

elliott-hill-1

Přečtěte si takéZmáknutý LinkedIn, fajfka místo srdce. Nike má nového šéfaTopící se Nike potřebuje ven z krize. Z důchodu povolalo obchodního mága, který nechal zbohatnout Jordana

Na své tvrdohlavosti totiž postavili novou marketingovou kampaň – a onen propíraný model nazývali Banned. Jak se totiž říká, zakázané ovoce chutná nejlépe, a proto se o červeno-černé tenisky strhl nevídaný zájem nejen ze strany Jordanových fanoušků, ale všech, kteří chtěli jít takříkajíc proti pravidlům – i když do nošení na veřejnosti samozřejmě NBA nezasahovala.

Situace v nejprestižnější basketbalové lize planety se postupem let měnila, stejně tak začaly vznikat nové modely pod značkou Air Jordan, až se na původní siluetu v mainstreamu tak trochu zapomnělo. Sběratelé tenisek ale moc dobře ví, jak jsou takzvané Bredy cenné a jedinečné. A ví to i lidé v Nike, kteří jejich velký návrat chtějí pořádně okořenit.

Jejich strategie ale nejprve musela zákazníky minimálně decentně vystrašit. Nike totiž deaktivovalo sociální sítě celé divize Jordan – Instagram ani TikTok tak v tuto chvíli nejsou v provozu. Poté se vydalo k United Center, domovskému stadionu týmu Chicago Bulls, kde MJ proslul, a zaměřilo se na jeho ikonickou sochu, která tam stojí.

Vzali černé, neprůhledné boxy a nasadili je na tenisky sochy tak, aby nebyly vidět. Aby byly takzvaně banned, tedy zabanovány, zakázány. To ale stále nebylo to největší – začerněn je totiž i oficiální e-shop Nike. Konkrétně pak několik modelů z kolekce Air Jordan, jejichž úvodní fotky v nabídce mají přes sebe výrazné tmavé pruhy. Některým chybí i označení.

nike

Foto: Nike

Pohled na oficiální e-shop Nike

Nike se tak vrátilo o čtyřicet let zpět, kdy si s kampaní Banned začalo hrát poprvé – a také teď k tomu má velký důvod. Už 14. února se totiž chystá oživit původní model z roku 1985, respektive ten, ve kterém Jordan nastupoval do svých prvních zápasů za býky z Chicaga. Tedy „jedničkový“ vysoký model v proslulé červeno-černé variantě nazývané jako Bred. Dostupný ovšem bude pouze ve vybraných obchodech v Severní Americe.

Příchod jedněch z nejslavnějších tenisek ale úplnou novinkou není, Nike na něj podprahově láká minimálně poslední měsíc. Jen málokdo ale čekal, že k němu vytvoří kampaň, která zamotá hlavu nejednomu fanouškovi. Například ona deaktivace sociálních sítí Jordanu mohla naznačit, že se s ní děje něco vážného. Byť se nezdálo, že by Nike jednu ze svých nejvýdělečnějších divizí, která ročně do kasy přivádí miliardy dolarů, zařízlo.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Přilít olej do ohně mohlo i načasování. I když je rok 2025 výročím čtyřiceti let od vydání „bredů“, je to zároveň také rok, kdy Nike vstupuje do velké transformace, aby zlepšilo své ne příliš dobré finanční výsledky. Pod staronovým obchodním ředitelem Elliotem Hillem se plánuje opět více zaměřit na maloobchodní prodej zboží, který byl omezován, když firmu vedl odvolaný John Donahoe. Chystá také redukci nejrůznějších slev a připravuje se na inovace.

Právě absence inovování je podle expertů z oboru jedním z klíčových aspektů, proč se Nike v posledních letech finančně nedařilo. Zjednodušeně řečeno se na trhu objevili noví, mnohem dravější hráči, kteří si získali přízeň zejména mladých zákazníků pro svou odvážnost a nápaditost. Ať už jde o švýcarský On, francouzskou Hoku nebo německý Adidas, který také svým přístupem omládl.

air-jordan-1-1985-bred

Foto: StockX

Air Jordan 1 „Bred“ z roku 1985

Pavel Řehák má zelenou na první výpad do zahraničí. Pojišťovna Direct začíná operovat v Polsku

V Česku má Direct pojišťovna půl milionu klientů. V Polsku přebírá firmu se 400 tisíci klienty a potenciál větří ještě větší než u nás.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

pavelrehak

Foto: Tomáš Svoboda / CzechCrunch

Pavel Řehák, zakladatel skupiny Direct

0Zobrazit komentáře

Zakladatel skupiny Direct Pavel Řehák v průběhu loňského roku hovořil o tom, že má v plánu do roku 2026 vyrůst s celým byznysem, který dnes zahrnuje vedle pojišťovny také služby spojené s auty nebo financemi, na devatenáct miliard korun. Zároveň ale vždy zdůrazňoval, že tak jsou napočítané plány stávajících projektů. Pokud se totiž podaří zahraniční expanze, může být číslo ještě mnohem vyšší. A teď k tomuto kroku dostal Direct důležitý štempl od polského regulátora KNF. Ten Řehákovi a spol. udělil souhlas k zahájení podnikání u našich severních sousedů, kam se Direct vydává nejprve s pojišťovnou.

Na polský trh Direct vstupuje převzetím portfolia společnosti Wefox Insurance AG, které zahrnuje přibližně 400 tisíc klientů a roční pojistné v hodnotě jedné miliardy korun. To dává největší pojišťovně s českými vlastníky dobrý základ, aby mohla primárně neživotní pojištění pro jednotlivce i firmy, ať už jde o pojištění vozidel, majetku, mazlíčků, odpovědnosti nebo cestovní pojištění, rozjet po deseti letech od startu v Česku také na novém trhu.

Oficiální cenu, za níž Direct polské portfolio koupil, žádná ze stran nechce prozradit. Očekává se však, že mezinárodní expanze může v následujících letech spolknout řádově miliardy korun. I proto se Pavel Řehák rozhodl, že celou svou skupinu otevře velkým externím investorům. Loni na podzim oznámil, že by v horizontu dvou až tří let chtěl získat miliardu korun, ale vstupy na nové trhy ambice zřejmě ještě zvětší.

„S mezinárodní expanzí jsme začali přemýšlet trochu ve větším. Polsko je pro nás obrovská studnice příjemných překvapení a to jsme tam teprve pár měsíců. Je možné, že za rok řeknu výrazně větší číslo,“ říkal loni v září Řehák, který byl jako bývalý generální ředitel České pojišťovny u životního dealu Petra Kellnera, který ji za desítky miliard prodal skupině Generali. Pak se rozhodl vybudovat vlastní skupinu, která odstartovala právě pojišťovnou.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Teď dochází k první zahraniční expanzi, která startuje vstupem Direct pojišťovny do Polska. „Tento krok je výsledkem dlouhodobé přípravy a ambice nabídnout lidem v Polsku stejně přátelské a férové služby, které poskytujeme více než 500 tisícům klientů v České republice. Začínáme s autopojištěním a postupně plánujeme rozšíření portfolia o další produkty. Chceme i lidem v Polsku nabídnout jednoduché, rychlé, spolehlivé a přátelské pojištění,“ uvádí Michal Řezníček, CEO Direct pojišťovny, která bude pod stejným názvem působit také v Polsku.

Tamní pobočku povede Rafał Hiszpański, který má více než třicetileté manažerské zkušenosti v oblasti financí a pojišťovnictví. Posledních osm let působil na pozici šéfa polské pobočky specializované pojišťovny D.A.S., která se zaměřuje na poskytování právní ochrany a poradenství. Předtím vedl z pozice CEO polskou pobočku Euler Hermes, která se zaměřuje na pojištění obchodních pohledávek, a pojišťovnictví se věnoval také ve společnosti Warta.

Klíčovou roli v provozu polské pobočky Direct pojišťovny má hrát společnost Unext, která poskytuje podporu v oblastech spolupráce s agenty a řešení škod. „Jsem nadšený, že mohu využít své dosavadní zkušenosti k uvedení nové pojišťovny na polský trh. Direct pojišťovna mě oslovila svým inovativním přístupem, jednoduchostí a otevřeností. Věřím, že tyto hodnoty ocení i polští klienti,“ uvedl Rafał Hiszpański.

Šéf české Direct Pojišťovny Michal Řezníček doplňuje: „Polsko je trh s obrovským potenciálem a přátelským prostředím pro inovace. I přes jeho specifika, jako je vysoký podíl klientů platících v hotovosti, věříme v úspěch našeho modelu distribuce a digitálních služeb.“