Opavská ikona se stane multifunkčním centrem. V Bredě bude kromě obchodů i oranžerie či klub pro seniory

Vánoční světla, která patří k tradici obchodního domu, se rozsvítí i letos, město tu chce také pořádat prohlídky. Pak se začne Breda opravovat.

Eliška NováEliška Nová

breda-2

Foto: ateliergram.com

Opavská Breda se změní na multifunkční centrum

0Zobrazit komentáře

Obchodní dům stál v centru Opavy už od konce devatenáctého století. Věhlas mu ale přinesla až přestavba z dvacátých let minulého století. Breda se stala, aspoň na chvíli, největším obchodním domem v Československu. Všechno ale jednou končí a pro Bredu bylo koncem mimo jiné otevřenější modernějšího obchodního centra hned vedle. Nyní se dům změní na multifunkční centrum.

Dveře se tu zavřely už v roce 2012. A asi by to s Bredou nedopadlo dobře, kdyby na dům plný architektonických kvalit v jednu chvíli neupřeli pozornost místní, kteří se všelijak pokoušeli o jeho záchranu. Nejdříve tu pořádali prohlídky, pak spustili i sbírku. Pozornost se jim každopádně podařilo přitáhnout. Nakonec dokázali nejen obnovit tradici rozsvícení domu na Vánoce, ale i to, že ho před dvěma lety koupilo samo město.

A právě to vyhlásilo soutěž na jeho přeměnu. Letos v létě ji vyhrály kanceláře z Brna a Bruselu, a to Atelier Gram a Office Kersten Geers David Van Severen. Ti okouzlili především celým urbanistickým řešením místa – posunuli silnici dál od budovy, čímž před ní vytvořili velký veřejný prostor.

„Bývalý obchodní dům Breda se nachází na začátku nejvýznamnější kulturní osy v Opavě, která spojuje důležité památky, jako je Slezské divadlo, Slezské muzeum, radnice, krajský archiv, a veřejné prostory jako Dolní a Horní náměstí. Revitalizace této památky znamená předefinování její role jako veřejné budovy a jejího významu ve městě,“ popisují vítězné ateliéry s tím, že aby byl zdůrazněn status domu, je jeho postavení přepracováno do přímého propojení s náměstím Republiky, které je hned naproti.

Architekti navrhli kolem někdejšího obchodního domu velkou pěší zónu, která veřejný prostor před ním ještě více rozšíří. Zároveň by mělo dojít k rozostření hranice mezi interiérem a venkem, přízemí bude celé otevřené, před deštěm, větrem a sněhem ochrání příchozí šikmá okna.

Změní se také náplň budovy. Hlavní dění se bude soustředit do jednoho centrálního pruhu, který bude směřovat k ulici. Odtud povedou trasy dál do budovy. Ta bude skutečně multifunkční. V Bredě by měly být obchody ovšem doplněné o kanceláře či ateliéry k pronájmu. Budou tu také kavárny a restaurace. V pátém patře bude bar a restaurace a také nová střešní terasa, která bude představovat zahradu na střeše. Veřejnosti bude přístupná. Pod kopulí bude malá oranžerie a místo tu najde i interaktivní vzdělávací centrum s tématy ekonomiky a obchodu. Počítá se rovněž s klubem pro seniory. Vznikne tu nový výtah, zároveň budou fungovat tři schodiště, obnoví se také spodní rohový vchod.

Architekti chtějí nechat v domě každou jeho historickou stopu. První je původní obchod Brade & Weinstein, druhou nárožní budova, která vznikla přestavbou podle Leopolda Bauera, třetí vrstva tu zůstala po novodobé rekonstrukci, kterou minulý majitel provedl po požáru v roce 2004. V současnosti tak v podstatě přibyde jen další kapitola do historie významného domu.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Na návrhu se shodli všichni členové poroty. Na jednu stranu byl radikálním, na druhou citlivým řešením. Ponechal ducha architekta Bauera. Zohledňuje také všechny hodnoty, jako je udržitelnost, ekologie, rozumná ekonomika a architektura s moderními prvky,“ uvedl k projektu primátor Opavy Tomáš Navrátil s tím, že vítězný návrh prošel velkou participací s veřejností.

„Vítězný návrh je razantní a radikální, ale zároveň citlivý a svým způsobem minimální. Autoři se dobře seznámili s budovou, její historií i konstrukční a materiálovou podstatou, bylo poznat, že Bauerovu Bredu oceňují, a pokusili se z ní zachovat maximum možného. Zároveň provedli zásah, který každého návštěvníka plynule provede atraktivním prostorem od přízemí až po střechu,“ dodal architekt Adam Gebrian, který zasedl v porotě soutěže.

Přestavba opavské ikony by mohla začít už za dva roky. Město ji chce každopádně aspoň částečně otevřít ještě před tím, než se práce rozjedou. Mohly by tu probíhat například komentované prohlídky. Letos o Vánocích by Breda navíc měla opět dostat svoji sváteční podobu, to znamená rozsvícenou, a do haly se vrátí vánoční strom. Opava by každopádně chtěla mít rekonstrukci dokončenou v roce 2028, tehdy Breda oslaví stovku.

V Ostravě se začal stavět koncertní sál za 2,8 miliardy. Je to dar pro budoucí generaci, říká architekt

Hotovo má být na konci roku 2027. Koncertní sál bude mít 1 300 míst. Součástí budou také další sály, nahrávací studio, restaurace či kavárna.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

ostrava-koncertnisal

Vizualizace: Steven Holl Architects & Architecture Acts

Vizualizace chystaného koncertního sálu v Ostravě

0Zobrazit komentáře

Nové koncertní sály by měly v blízké či vzdálenější budoucnosti stát ve všech třech největších městech. Nejdál je zatím Ostrava, kde v pátek poklepáním na základní kámen oficiálně začala stavba právě nového koncertního sálu a rekonstrukce Domu kultury města Ostravy za 2,8 miliardy korun. Slavnostního aktu se účastnili i prezident Petr Pavel a americký architekt Steven Holl, podle jehož návrhu stavba bude. Podle Holla jde o spirituální dar pro budoucí generaci. Janáčkova filharmonie Ostrava na svůj sál čeká 70 let. Jako první v něm po dokončení stavby podle jejího ředitele Jana Žemly zazní Janáčkova Sinfonietta.

Nová koncertní hala vznikne jako přístavba nynějšího kulturního domu. Projekt tak zahrnuje i jeho kompletní rekonstrukci. Evropská investiční banka poskytne na stavbu úvěr dvě miliardy korun. Dále má město přislíbeno 300 milionů korun od Moravskoslezského kraje a 600 milionů korun od ministerstva kultury. Ze svých zdrojů má Ostrava našetřeno za poslední roky více než 500 milionů korun. Stejnou částku jako nevratný finanční grant na projekt poskytne i Evropská unie z fondu pro spravedlivou transformaci.

„Hudba nás pohltí. Hudba nás dokáže obklopit. Nová hala je spirituálním darem pro budoucí generaci,“ řekl architekt Steven Holl Holl. „Když jsme na tím před šesti lety začali přemýšlet, říkali jsme si, že pro koncertní sál by bylo dobré, aby se do něj vcházelo z klidné strany od parku,“ uvedl. Současný vchod je z rušné komunikace. „Nakonec jsme přišli na to, jak neporušit stávající budovu a vytvořit novou strukturu nad ní. Do ní se bude vcházet právě z parku,“ dodal.

Inspiraci pro stavbu hledal i v hudbě Leoše Janáčka, kterou má rád už od dětství. „V kanceláři pro inspiraci každé ráno pouštíme jeho skladby i skladby dalších českých autorů,“ řekl americký architekt a dodal, že osobně navštívil i dům Janáčka v Brně, kde si na jeho klavíru zahrál několik not.

Prezident Pavel uvedl, že stavba by mohla být inspirativní nejen z architektonického, ale i technologického hlediska. „Těším se na novou ostravskou filharmonii. Věřím, že se to stihne do konce mého mandátu, abych mohl přijet na zahajovací koncert,“ uvedl. Ocenil odvahu ostravských politiků, že se do takového projektu pustili. „Je dobré vidět, že Ostrava dokáže nejen revitalizovat staré stavby, které patří k jejímu obrazu, ale že se dokáže pustit i do nových projektů,“ řekl prezident.

Projekt ale doprovázejí i nesouhlasné názory. Odpůrci řeší hlavně výši vynaložených prostředků. S nimi ale ředitel filharmonie Žemla nesouhlasí. „Kultura je něco, co nás definuje jako lidské bytosti a jako národ. Bez kultury bychom nebyli tím, co jsme. Právě takovéto investice jsou jedním z prostředků, jak takové kulturní prostředí v České republice uskutečnit,“ řekl. Stavba je podle něj velmi významná pro Ostravu. Hlavně v tom, že je po dlouhé době první svého druhu v Česku.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Ukončení stavby je naplánováno na konec roku 2027. „Nyní je tak těžké říct, zda první koncert bude ještě v roce 2027, nebo počátkem roku 2028,“ uvedl Jan Žemla. Částečně už ale ví, co na něm zazní. Určitě to bude Janáčkova Sinfonietta. Vedení orchestru navíc požádalo významného současného autora o složení nové skladby, která bude mít při otevření svou premiéru.

Koncertní sál má mít 1 300 míst. Součástí projektu je například i divadelní sál s kapacitou 490 míst, komorní multifunkční sál s 515 místy, přednáškový multifunkční sál se 120 místy či edukační centrum s 200 místy. Součástí komplexu má být i nahrávací studio, restaurace, kavárna a další prostory. Město se o výstavbu nového sálu pokoušelo v minulosti šestkrát, nejprve v 60. letech 19. století, naposledy v roce 1969.

S přispěním ČTK