Pragerovy kostky jsou v havarijním stavu. Dlouho připravovaný projekt, který už stál miliony, Praha zařízla

Budovy v centru Prahy od Karla Pragera se měly rekonstruovat a jejich okolí proměnit na park. Na poslední chvíli na to ale Praha nedala peníze.

Eliška NováEliška Nová

navrh-bez-nazvu-2

Foto: iprpraha.cz

Pragerovy kostky

0Zobrazit komentáře

Když šel dolů Transgas, byl kolem toho povyk. Když šla dolu Ústřední telekomunikační budova na Žižkově, zvedla se debata o nutnosti chránit modernistické památky. Nyní je v ohrožení další stavba. Nepomohlo jí přitom ani to, že ji vlastní město. Kostky v areálu Emauz jsou v havarijním stavu. Pondělní rada však rozhodla, že na rozjetý projekt peníze nedá.

Postavil je architekt Karel Prager, mimo jiné autor Nové scény či budovy bývalého Federálního shromáždění, kde dnes sídlí Národní muzeum. Prager je rovněž autorem administrativních budov v areálu kláštera Emauzy. Proto se budovám často říká Pragerovy kostky. Budova byla postavena jako Sdružení projektových ateliérů Projektového ústavu výstavby Prahy. Dnes tu sídlí Institut plánování a rozvoje (IPR) a také Centrum architektury a městského plánování (CAMP).

Kostky jsou dlouhodobě v havarijním stavu. Budovy z roku 1973 nebyly nikdy opravovány. Nejde přitom jen o to, že vnitřní prostředí zdaleka neodpovídá dnešnímu nastavení – v zimě je tu zima, v létě je tu větší horko než venku. Nevyhovující je obvodový plášť, stejně jako traverzy, na kterých jsou kostky zavěšené. Špatně je na tom rovněž statika budov.

To měla napravit rozsáhlá rekonstrukce budovy, která se připravuje už od roku 2018. Projekt měl ale kromě samotné opravy přinést ještě jeden benefit – okolí budov se mělo přeměnit v podstatě do podoby parku, který by byl otevřený veřejnosti. Znamenalo by to tak i ochlazení pro v létě rozpálené centrum. To všechno mělo vyjít na bezmála jednu miliardu korun.

navrh-bez-nazvu

Foto: iprpraha.cz

Projekt, který měl okolí budov přeměnit na veřejný park

Plán podporovala i současná koalice. „Vnímáme, že se jedná o významnou investici města, je to však jediná možnost, jak budovy zachránit pro další generaci. V případě, že by město tento soubor prodalo, dá se vzhledem k absenci památkové ochrany předpokládat, že by případný investor přistoupil k demolici,“ uvedl před časem radní pro územní rozvoj Petr Hlaváček.

Ostatně podobně se to stalo právě s Transgasem, který koupily společnosti PSN a Penta, nebo se zmíněnou Ústřední telekomunikační budovou vlastněnou společností Central Group. Ta šla k zemi letos, investor přitom zvažoval, že ji opraví a nechá projít konverzí. Nakonec se ale kvůli finanční náročnosti takového projektu rozhodl raději pro novou výstavbu.

„Je to absurdní. Vše je připraveno: je zpracovaný projekt, rekonstrukce má stavební povolení, dokonce je těsně před schválením vybraného dodavatele stavby. Začít se mohlo klidně na jaře,“ líčí zastupitelka Kristýna Drápalová s tím, že projektová příprava už teď stála miliony.

navrh-bez-nazvu-1

Foto: iprpraha.cz

Kostky jsou v havarijním stavu

Rada hlavního města projekt v pondělí překvapivě nezařadila do svého rozpočtu. Jinými slovy, nedala na něj peníze. To podle zasvěcených znamená, že projekt je u ledu. „Stále si myslím, že rekonstrukce je dobrá cesta. I proto jsem pověřil IPR, aby prověřil možnosti dotace, která by pomohla s vysokými náklady nosné konstrukce této ve své době experimentální budovy,“ uvedl pro CzechCrunch Hlaváček. Samotný IPR se k pondělnímu rozhodnutí rady nechce vyjadřovat.

Podle Drápalové to nicméně může znamenat, že pokud se kostky opravovat nezačnou, pak se institut bude muset odstěhovat, CAMP pak zavřít. „Kdyby se někdy v budoucnosti našla politická vůle, bude se moci připravený projekt realizovat. Jen to Pražany vzhledem k inflaci a zvyšování cen stavebních prací vyjde o stovky milionů dráž,“ míní zastupitelka. Její Praha sobě se tak ve čtvrtek pokusí rozhodnutí zvrátit a na zastupitelstvu prohlasovat, aby se projekt do rozpočtu hlavního města opět vrátil.

Podle Hlaváčka jsou Pragerovy kostky hodnota a debatu je potřeba vést nikoli o rekonstrukci, ale o tom, jak by měly dál fungovat. „Otázkou je, zda mají dále fungovat jako administrativní budova a jako sídlo městské firmy, jejímž úkolem je každodenní organizace města v jeho urbanistické rovině. CAMP se velmi dobře zažil a může fungovat kdekoli ve vhodné lokaci napojený na IPR a na město,“ dodal radní pro územní rozvoj s tím, že město musí uvažovat také ekonomicky a je řada budov, o které se musí postarat.

O památkách z poválečné doby se v poslední době vede debata, kterou odstartovala zejména knižní série Architektura 58-89, za kterou stojí známý český umělec Vladimír 518. „Lidé si myslí, že to je komunistická architektura. To ale není pravda. Je to architektura vzniklá za komunismu, ale formálně s ním nemá moc společného. Je expresivní, výrazná, někdy technologická, elegantní či brutální. A to je ten důvod, proč ji dodnes řešíme,“ uvedl Vladimir 518 v České televizi.

Školní kampus, který jako by vypadl z amerického filmu. Vznikne na bratislavském brownfieldu

České studio Perspektiv navrhlo školní kampus, který má sloužit nejen studentům, ale i veřejnosti. Počítá se s tím, že v něm budou probíhat i různé kulturní akce.

Eliška NováEliška Nová

cambridge-7

Foto: Perspektiv

Cambridge International School

0Zobrazit komentáře

Ve dvacátých letech v Bratislavě vznikla továrna na náboje – Rothova továreň na patróny. Ta dala také název dnešnímu brownfieldu, který tu po fabrice zbyl. Jmenuje se Patrónka a nově by tu měl vzniknout školní kampus. Navrhne ho české studio Perspektiv.

Investiční společnost Sandberg Capital vlastní na Slovensku soukromou střední školu Cambridge International School. Před časem se rozhodla vybudovat pro školu nový kampus, který by měl stát na bratislavském brownfieldu. V architektonické soutěži uspěl právě Perspektiv, který tu kromě vybudování novostavby přestaví také starou továrnu z devatenáctého století a promění ji na takzvaný Arthouse.

Projekt za více než 756 milonů korun podpoří Bratislavský samosprávný kraj a společnost Design Factory, která by v budoucím kampusu měla pořádat různé kulturní akce. „Naším cílem je vytvořit vzdělávací ekosystém, který podporuje inovace, kreativitu a osobní rozvoj. Chceme, aby studenti vyrůstali v prostředí, které je motivuje k aktivnímu zapojení do učení a rozvíjení jejich talentu,“ říká zakladatel Sandberg Capital Martin Fedor. O to se škola snaží už nyní – před dvěma lety byla vůbec první školou na Slovensku, která propojila tematické osnovy jednotlivých předmětů.

Perspektiv kampus koncipoval jako moderní vzdělávací společenské centrum, které bude sloužit nejen studentům, ale i široké veřejnosti. „Areál zahrnuje moderní prostory určené pro vyučování, sportovní činnosti a kulturní akce. Velkou část území tvoří multifunkční hřiště, které bude pravidelně využíváno jak školou, tak místními komunitami, čímž se zajistí flexibilní využití prostoru pro různé aktivity,“ uvádějí architekti.

V kampusu mají být učebny a laboratoře, ale také další prostory pro kreativní vyžití, počítá se také s rozmanitým sportovním zařízením. Areál bude možné během vyučování jednoduše uzavřít, po vyučování ho naopak kompletně otevřít pro veřejnost. Prostor je rozdělený do tří částí. První je vstupní reprezentativní oblast s náměstím, které bude obklopené školními budovami. Další část bude mít charakter parku a třetí bude ukrývat sportoviště.

Pozemek je exkluzivní především díky svému umístění u vody. „Okolí školy je obohaceno o zelený prstenec tvořený dlouhověkými stromy, keřovitým podrostem a pokryto extenzivní luční směsí. Západní strana podél potoka Vydrica nabízí místa k odpočinku, kde se návštěvníci mohou přiblížit k vodní hladině, zatímco severní část pokračuje lineárním parkem. Východní část areálu je přirozeně chráněna svahovitým terénem pokrytým zelení, která izoluje prostor od městského ruchu,“ líčí Perspektiv. Součástí projektu by měla být také revitalizace otevřené části vodního toku

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Samotná budova je tvořená jako kompozice tří objemů – dva čtverce, které vytvářejí hlavní budovu, třetí čtverec pak tvoří polozapuštěnou tělocvičnu. Fasáda školy bude z hliníkového plechu, zatímco střecha je zelená. Uvnitř se nachází atrium s dominantním schodištěm. V přízemí bude jídelna, která může zároveň posloužit jako eventový prostor. Jednotlivé třídy jsou rozdělené podle zaměření, zároveň se ale dají využívat variabilně. Ve čtvrtém patře se nachází knihovna, která je propojená se střešní terasou.

„Interiér je pečlivě navržen tak, aby stimuloval zvědavost a otvíral dveře novým myšlenkám. Prostředí vytváří specifické nálady, které posilují motivaci a touhu po znalostech,“ popisují architekti s tím, že využili koncept patchworku, který účinně interaguje širokou škálu barev, materiálů i textur.

Budova má odstartovat celkovou rekultivaci někdejšího průmyslového areálu a zajistit, aby byl brownfield prostupný. Okolí budovy má podporovat chůzi i cyklistiku a vytvářet tak bezpečný a atraktivní prostor pro místní i pro studenty. Těch by mělo být v novém kampusu až pět stovek.

Kulturně-vzdělávací areál se bude rozkládat na ploše 32 500 metrů čtverečních, z čehož školní pozemek bude zabírat zhruba 12 tisíc metrů čtverečních. Deset tisíc metrů zabere zeleň a školní park, tělocvična a několik sportovišť. Kromě veřejnosti je bude používat také Domov sociálních služeb Rosa. Vznikne tu ale také památník obětem holocaustu, ze staré továrny totiž za druhé světové války odjížděly transporty do koncentračních táborů.